Numer: 53581
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W krainie baśni i bajeczek. Słucham patrzę uważnie - układanie rytmów

Scenariusz zajęć grupa
Prowadząca: Joanna Grzywa
Data: 15.11.2017r.
Tematyka tygodniowa: W krainie baśni i bajeczek.
Temat: „Słucham patrzę uważnie"- układanie rytmów
Grupa wiekowa: 3-4 latki
Cele ogólne:
- skupianie uwagi na szeregach, wychwytywanie powtarzających się układów rytmicznych i kontynuowania ich w sytuacjach zadaniowych
-rozwijanie zainteresowań dzieci bajkami
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- wykonuje polecenie zgodnie ze wskazówkami nauczyciela
- reaguje na przerwę w muzyce
- skupia uwagę na rytmach
- wymienia bohaterów znanych bajek
-rozpoznaje postacie z bajek
-posługuje się liczebnikami głównymi

Metody:
słowne – rozmowy, objaśnienia i instrukcje
Czynne- zadań stawianych dziecku
Percepcyjne- obserwacja i pokaz
Formy:
- zbiorowa
-indywidualna
Środki dydaktyczne: płyta cd, ilustracje z bajek z liczbami , dywaniki, magiczne pudełko, koperty z emblematami z bajki na patyku, lizaki z liczbami , tablica magnetyczna , duże emblematy: koszyczek, czerwony kapturek, chatka, wilk, babcia, obrazki z bajki umieszczone na spinaczu, sznurek, bańki mydlane
Przebieg zajęć:
1. „Taniec połamaniec"- piosenka.
Wszystkie dzieci ustawiają się w kole i wspólnie z nauczycielem śpiewają piosenkę.

2.Wprowadzenie –wszystkie dzieci siadają w kole na dywanie .Nauczycielka przebrana jest za czerwonego kapturka. Pyta dzieci czy domyślają się kim jest? Na środku dywanu umieszczone są obrazki z liczbami pod którymi znajdują się różne postacie z bajek. Nauczycielka pokazuje lizak z numerem 2 i prosi wybrane dziecko o odkrycie obrazka z numerem, który pokazuje i odgadnięcie postaci z bajki znajdującej się na obrazku.
3. Nauczycielka pokazuje dzieciom magiczną maszynę, która przeniesie ich w świat bajek. Każde dziecko podchodzi do magicznej maszyny przy , której siedzi nauczycielka. Przy muzyce grającej pozytywki maszyna rozdaje każdemu dziecku kopertę z 5 emblematami umieszczonymi na patyku.
4. Nauczycielka omawia i pokazuje dzieciom obrazki, które będą im potrzebne do wykonania zadania : koszyczek, czerwony kapturek, babcia, wilk, chatka. Jak myślicie z jakiej bajki są to obrazki? Nauczycielka na tablicy magnetycznej umieszcza emblematy np. chatka-babcia- wilk- koszyczek- czerwony kapturek . Każde dziecko dostaje dywanik na ,którym rozkłada kopertę z 5 emblematami umieszczonymi na patyku. Zadaniem dzieci jest ułożenie rytmu podanego przez nauczyciela. Dzieci powtarzają różne rytmy podane przez nauczyciela.
5. Nauczycielka puszcza dzieciom bańki mydlane i zaprasza do wspólnej zabawy w krainie bajek.
6.„Bajkowe postacie” –zabawa ruchowa
Dzieci swobodnie tańczą przy muzyce w przerwie „zamieniają” się w postać z bajki:
• Czerwony Kapturek zrywa kwiatki do koszyczka
• wilk skrada się na palcach
• Baba Jaga lata na miotle
• Jaś i Małgosia idą przez las podskakując
• Śpiąca Królewna przeciąga się
• Calineczka tańczy z księciem
• Kopciuszek sprząta
7. Podsumowanie zajęć:
Nauczycielka pyta dzieci czy podobały im się zajęcia, jeśli tak każde dziecko bierze obrazek z postacią z bajki i przyczepia ją do sznurka znajdującego się na szafie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2025 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.