Scenariusz zajęć
Prowadząca: Joanna Grzywa
Data: 12.12.2024r.
Temat zajęć: „Jem zdrowo i kolorowo”.
Cele główne:
-wzbogacenie wiedzy dzieci o zdrowym żywieniu
-kształtowanie u dzieci postaw prozdrowotnych
- zapoznanie dzieci ze sposobem wykonania zadań na tablicy interaktywnej
-kształtowanie nawyków spożywania owoców, warzyw i nabiału i ograniczenie spożywania słodyczy
-kształtowanie umiejętności współdziałania w sytuacjach zabawowo-zadaniowych
Metody:
-słowne: informacyjne (instrukcje nauczyciela, objaśnienia)
-czynne: zadań stawianych dziecku, samodzielnych doświadczeń
-oglądowe: pokaz, obserwacja
Formy pracy:
-indywidualna
-zbiorowa
Środki do realizacji zajęć: 2 szablony domków do układania, obrazki ze zdrową i niezdrową żywnością ,obrazki warzyw, łapka na muchy, tablica multimedialna.
Przebieg zajęć:
1.Zabawa wprowadzająca ,,Powitanie".
-Witam wszystkich, którzy zjedli dzisiaj jakiś owoc( Dzieci, które to zrobiły wstają)
-Witam wszystkich, którzy zjedli jakieś warzywo
-Witam wszystkich, którzy lubią marchewkę
-Witam wszystkich, którzy myją ręce przed posiłkiem
2.,,Młynek"- zabawa taneczna polegająca na odwzorowaniu prostego układu tanecznego, który włącza nauczyciel na tablicy multimedialnej.
3.Słuchanie odtworzonego na tablicy multimedialnej wiersza ,,Na straganie" Jana Brzechwy. Zadaniem dzieci jest wybranie właściwych emblematów warzyw występujących w wierszu i umieszczenie ich na tablicy magnetycznej.
4. Nauczyciel demonstruje dla dzieci na tablicy ilustrację piramidy zdrowego żywienia z uwzględnieniem w niej podziału na poszczególne grupy produktów: ruch, warzywa i owoce, produkty zbożowe, nabiał, mięso, ryby, jaja oraz tłuszcze roślinne. Zadaniem dzieci jej dopasowanie na tablicy multimedialnej w postaci gry produktów, które należą do wybranej grupy według schematu piramidy.
5.Nauczyciel włącza dzieciom film o zdrowym odżywianiu. Następnie rozdaje dzieciom 2 szablony domków zdrowe i niezdrowe jedzenie oraz obrazki produktów , które dzieci muszą dopasować do właściwych szablonów.
6.Nauczyciel zadaje dzieciom kilka przykładów na dodawanie i odejmowanie. Zadaniem dzieci jest podanie odpowiedniego wyniku i dotknięcie łapką na muchy odpowiedniej liczby z wynikiem.
7. Nauczyciel rysuje na tablicy kilka talerzy i wybiera chętne osoby, których zadaniem jest narysowanie na talerzu wybranego ulubionego produktu należącego do zdrowej żywności.
8.Zabawa podsumowująca zajęcia ,,Prawda-fałsz".
Nauczyciel czyta hasła, jeśli dzieci się z tym zgadzają klaszczą w ręce i mówią: ,,tak, to prawda!", jeśli się nie zgadzają-tupią nogami mówiąc: ,,nie to nieprawda".
-Należy jeść dużo owoców i warzyw
-Myjemy owoce i warzywa przed jedzeniem
-Spożywamy posiłki brudnymi rękami
-Myjemy zęby raz w roku
-Owoce i warzywa to bogate źródło witamin
-Myjemy ręce przed jedzeniem
-Słodycze dbają o ładny i zdrowy wygląd naszych zębów