Scenariusz zajęć dla 4-5 latków
Temat: Na łące
Cele ogólne:
-rozwijanie ciekawości poznawczej oraz wiedzy na temat otaczającej przyrody poprzez zabawy związane z poznawaniem roślin i zwierząt żyjących na łące
Cele szczegółowe:
- dziecko rozwija zmysły poprzez zabawy sensoryczne
-dziecko rozpoznaje i nazywa wybrane rośliny i zwierzęta żyjące na łąkach
-dziecko rozwija motorykę małą i dużą
-dziecko rozwija percepcję wzrokowo-ruchową
-dziecko rozwija aktywność ruchową poprzez zabawy ruchowe
-dziecko rozwija umiejętności pracy w grupie
-dziecko poznaje zapis graficzny litery „H”, „h” i odróżnia ją od innych liter
Czas trwania: 45 min
Przebieg zajęć:
1. Powitanie i wprowadzenie do tematu zajęć (10 min)
- Nauczyciel wita dzieci i zaprasza do okręgu
-„Rozkwitające kwiaty”- nauczyciel wraz z dziećmi wykonuje eksperyment polegający na spryskiwaniu złożonych, papierowych kwiatów wodą. Pod wpływem wody, kwiaty rozkładają się, imitując rozwijanie pąków. W każdym kwiecie znajduje się roślina lub zwierzę (kwiat, pszczoła, trawa, mucha). Dzieci same lub z pomocą nauczyciela dochodzą do wniosków, że ukryte w kwiatach elementy można spotkać na łące.
Potrzebne materiały: plansza z przyklejonymi papierowymi kwiatami złożonymi w małe „pąki”, spryskiwacz z wodą
2. „Spacer na łąkę”- opowieść ruchowa (5 min)
-Nauczyciel opowiada dzieciom krótką opowieść związaną z wyprawą na łąkę. Dzieci ilustrują ruchem opowiadaną przez nauczyciela historię.
N: Wyruszymy teraz wspólnie na łąkę. Ale najpierw musimy się przygotować: ubieramy buty, kurtki, czapki- dzieci inscenizują ubieranie się. Gotowi? No to ruszamy. Zaczynamy marszem- dzieci maszerują. O nie! Trawa robi się coraz wyższa!- dzieci unoszą kolana jak najwyżej. Dotarliśmy do lasu, to znak, że jesteśmy już blisko, jednak gałęzie drzew są bardzo nisko, musimy pod nimi przejść- dzieci pochylają się i idą, udając, że przechodzą pod gałęziami. Udało się, jednak czeka nas jeszcze przeprawa przez strumyk- dzieci przeskakują z nogi na nogę, udając skok po kamieniach. Teraz jeszcze przejście przez mostek- dzieci idą malutkimi krokami, jakby przechodziły po linie. Udało się! Dotarliśmy na miejsce. Rozkładamy koc- dzieci ruchem naśladują rozkładanie koca. Gotowe! Możemy usiąść i podziwiać widoki.
3. „Kolorowa łąka” (10 min)
-Nauczyciel przygotowuje planszę przedstawiającą łąkę oraz barwiony ryż, w którym ukryte są rośliny i zwierzęta żyjące na łące (mucha, komar, mrówka, motyl, pszczoła, gąsienica, stokrotka, chaber, mak, fiołek, ogórecznik, złocień). Zadaniem dzieci jest odszukanie w ryżu elementów, nazwanie ich oraz umieszczenie na planszy.
Potrzebne materiały: plansza przedstawiająca łąkę, kolorowy ryż, papierowe kwiaty i zwierzęta łące (mucha, komar, mrówka, motyl, pszczoła, gąsienica, stokrotka, chaber, mak, fiołek, ogórecznik, złocień), mała łopatka lub grabki ogrodnicze
4. „Łapiemy muchy”- zabawa ruchowa (15 min)
-Nauczyciel przedstawia dzieciom planszę z graficznym zapisem litery „H”, „h”. Po zapoznaniu dzieci z kształtem litery, dzieli grupę na dwa zespoły. Przed każdym zespołem znajdują się sylwety much z nadrukowanymi na nich literami. Pierwsza osoba z każdego zespołu otrzymuje łapkę na muchy. Zadaniem dzieci jest złapanie much na łapkę oraz zdecydowanie, jaka litera znajduje się na złapanej muszce. Jeśli wylosowana mucha ma na sobie literę „H” lub „h”, dane dziecko wrzuca ją do pojemniczka. Zabawa trwa do momentu, aż wszystkie osoby z zespołu złapią muchę.
Potrzebne materiały: papierowe muchy z nadrukowanymi na nich literami, 2 plastikowe pojemniczki, łapka na muchy
5. „Znajdź właściwy element”- zabawa ruchowa (5 min)
-Nauczyciel rozkłada na dywanie karty przedstawiające rośliny i zwierzęta łąkowe (kwiat, pszczoła, żaba, gąsienica, biedronka). Dzieci poruszają się pomiędzy obrazkami w rytm muzyki. Gdy nauczyciel zatrzyma muzykę, podnosi do góry obrazek odpowiadający jednemu ze znajdujących się na dywanie. Zadaniem dzieci jest przyjrzeć się pokazywanemu przez nauczyciela obrazkowi i jak najszybciej stanąć obok takiego samego obrazka na dywanie.
Potrzebne materiały: obrazki przedstawiające mieszkańców łąki (kwiat, pszczoła, żaba, gąsienica, biedronka), radio, nagranie Antonio Vivaldi- „Wiosna”
6. „Tworzymy mieszkańców łąki”- zabawa z masą sensoryczną
-Nauczyciel rozdaje każdemu dziecku masę sensoryczną. Zadaniem dzieci jest stworzenie z masy rośliny lub zwierzęcia, które można spotkać na łące.
Masa: mąka, galaretka w proszku, olej, sól, woda
7. Podsumowanie zajęć
-Nauczyciel wraz z dziećmi podsumowuje czego nauczyli się na dzisiejszych zajęciach
-Nagrodzenie dzieci naklejkami za aktywny udział w zajęciach