SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Grupa: 4/5 latki
Temat: „Głośne kaczątko”
Cel główny:
Kształtowanie umiejętności kulturalnego zachowania podczas pobytu w przedszkolu i w domu.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- uczy się właściwego zachowania w miejscach publicznych,
- potrafi rozpoznawać i nazywać podstawowe emocje, tj.: radość, smutek, złość, strach,
zaskoczenie;
- poznaje bezpieczne sposoby regulowania trudnych emocji.
Cele terapeutyczne:
Dziecko:
- ćwiczy umiejętności koncentracji uwagi,
- rozwija myślenie logiczne i przyczynowo - skutkowe,
- rozwijanie swoje umiejętności społeczne.
Metody: podające, instrukcyjne, ekspresyjne, programowe: zabawy ruchowe, zabawa wyciszająca zabawa praktycznego działania (stworzenie „Gniotka”), ćwiczenia w liczeniu,
Formy: indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktyczne: opowiadanie, ilustracje z przedstawiającymi emocjami na twarzy, piosenka, łyżka, piórko, ilustracje kaczek do przeliczania, ilustracje: „od jajka do kaczorka”, balon, mąka, lejek, flamastry.
Przebieg zajęć:
Wprowadzenie do zajęć
“Kaczuszki” - zabawa ruchowo - naśladowcza.
https://www.youtube.com/watch?v=0PrpZBCuCKo
1.Słuchanie opowiadanie “Głośne kaczątko” Agaty Bober. – wykorzystane z projektu „Sekret dobrego zachowania”
2.Rozmowa sprawdzająca zrozumienie treści opowiadania - wykorzystane z projektu „Sekret dobrego zachowania”
Pytania do dzieci:
•Ile kaczątek wykluło się z jajek mamie Kaczce?
•Gdzie wybrała się rodzina kacza pewnego słonecznego dnia?
•Jak zachowywał się mały kaczorek, gdy wszyscy mieli ustawić się w rządku za mamą Kaczką?
•Co takiego zrobił kaczorek podczas pikniku?
•Co pomogło kaczorkowi w nauce cierpliwości i wyrozumiałości?
•Czy zachowanie kaczorka z początku opowiadania było dobre?
3.„Od jajka do kaczorka” – ułożenie historyjki obrazkowej od jaja do kaczora. (dodatkowe zadanie dla 5 latków).
4."Rozpoznajemy nasze emocje"- rozmowa kierowana.
Zaprezentowanie dzieciom ilustracji przedstawiających emocje wyrażone mimiką twarzy – dzieci nazywają te emocje.
5."Jak okiełznać emocje" - zapoznanie z technikami uspokajającymi. – plansze wykorzystane z projektu „Sekret dobrego zachowania”
Rozmowa z dziećmi na temat w jaki sposób możemy się wyciszyć uspokoić?
Pokazanie na tablicy interaktywnej planszy związanych ze sposobami uspokojenia emocji.
6.„Zabawa w ciszy” – podawanie sobie łyżki na której jest piórko tak aby nie spadło.- wykorzystane z projektu „Sekret dobrego zachowania”
7.„Zabawa matematyczna dla 5 latków: ile kaczek jest” – przeliczanie kaczek i umieszczanie pod odpowiednią cyfrą.
Podsumowanie zajęć
8.“Uspokajacze” - działania plastyczno-techniczne - wykorzystane z projektu „Sekret dobrego zachowania”
Dzieci wykonują „Gniotka”
Autor scenariusza: Paulina Flis
Scenariusz przygotowany na podstawie projektu „Sekret dobrego zachowania” Agaty Bober