Numer: 53526
Przesłano:

Czy stare czegoś może nauczyć? Konspekt lekcji języka polskiego dla klasy ósmej w oparciu o lekturę "Pan Tadeusz" A. Mickiewicza

Konspekt lekcji z j. polskiego pt.: „Czy stare czegoś może nauczyć?”
/ lekcja j. polskiego w klasie ósmej w oparciu o doradztwo zawodowe/
Lekcja w oparciu o lekturę "Pan Tadeusz" A. Mickiewicza

Konspekt lekcji z j. polskiego pt.: „Czy stare czegoś może nauczyć?”
/ lekcja j. polskiego w klasie ósmej w oparciu o doradztwo zawodowe/
Cele operacyjne:
Uczeń:
- czyta ze zrozumieniem, wyszukuje informacje
- analizuje i interpretuje test,
- wyciąga wnioski,
- określa rodzaj tekstu pisanego,
- wykorzystuje nowoczesne technologie w swojej pracy /Chat GPT ___
- przypomina pisanie zaproszenia,
- analizuje potrzeby zawodowe kiedyś, dziś i w przyszłości
- określa w poznawanych tekstach problematykę egzystencjalną
- wykorzystuje w interpretacji utworów literackich potrzebne konteksty, np. biograficzny, historyczny, kulturowy, społeczny.

Tok lekcji:
1. Cele lekcji.
„Nacobezu”:
a/ Czytanie ze zrozumieniem.
b/ Dyskusja nad tekstem.
c/ Poprawne wpisanie promptu i wygenerowanie zaproszenia /i zapisanie zaproszenia/
d/ Stworzenie grafiki w programie DALL-e lub Workin Tool.
2. Odszukanie i przeczytanie ze zrozumieniem fragmentu ks. II „Pan Tadeusza” , wersy 493-510.
3. Dyskusja nad przeczytanym fragmentu w kontekście opisanego tam przedstawionego zawodu.
Wnioski:
Pracę powinniśmy wykonywać:
- z pasją, która daje zadowolenie,
- rzetelnie,
- z wiedzą /tu o przygotowaniu kawy/,
- wybierając najlepsze składniki do produktu.

4. Obejrzenie odpowiedniego fragmentów filmów:
https://www.bing.com/videos/riverview/relatedvideo?q=Pan+Tadeusz+fim&mid=F5DAAECBE3F142D3DF51F5DAAECBE3F142D3DF51&mcid=B1D91D36A8B14F328582553E12FBC797&FORM=VIRE - 44,25 s.
https://www.youtube.com/watch?v=m8QTZRYu8as
5. Lista zawodów występujących w „Panu Tadeuszu”, przegląd i dyskusja nad tymi, które jeszcze zostały dziś:
chłop, szlachcic, hrabia
stany
myśliwiec, szczwacz /myśliwy wypuszczający psy na zwierzynę/, obławnik /uczestnik polowania zwanego obławą, osaczający zwierzynę/, obsacznik /uczestnik obławy osaczający zwierza/, dojeżdżacz /myśliwy na koniu, ścigający z chartami zwierzynę/, strzelec zawody myśliwskie

arendarz /dzierżawca karczmy/, cywun /karbowy/; czeladka, czeladź /służba domowa/; dziedzic, ekonom, furman, gumienny, kawiarka; kredens /służba stołowa/; kucharz, kuchcik, kuchta /chłopak kuchenny/; ochmistrzyni /w większych majątkach zarządzająca gospodarstwem domowym i folwarcznym/; pastuch, pisarz; pokojowa', rachmistrz', setnik /przełożony nad 100 chłopami/; sługa, służący, służba; stajenny; stróż nocny; szynkarka; urzędnik; wójt /pomocnik ekonoma, pilnujący wykonywania pańszczyzny/ grupa nazw związanych z dworem szlacheckim

dżokej; dżokejstwo; klucznik; komisarz /zarządca dóbr, administrator/; laufer /biegacz, pachołek biegnący przed powozem wielkopańskim/, lokaj, lokajstwo; pacholę; panna nadworna; kasztelan, podkomorzy, stolnik, wojewoda nazwy związane z dworem magnackim
adwokat, jurysta, palestra, palestrant; syndyk 'pełnomocnik prawny’; sędzia, asesor, rejent, woźny zawody prawnicze
adiutant, dowódca, drab /żołnierz, pachołek/; feldfeber, feldfebel /najstarszy stopień podoficerski w piechocie/, sierżant’, fizylier /strzelec/, flankier /harcownik, kawalerzysta wysłany na podjazd/; generał; grenadier /żołnierz wy borowego pułku/; hetman, kadet, kanonijer, kapral, kirasyjer /żołnierz ciężkiej jazdy/, kuryjer zawody wojskowe
aktor, architekt, astronom, beletrysta /literat/, budowniczy, chirurg, czeladnik, flis, doktor, kat, majster, obserwator /astronom, kierownik obserwatorium astronomicznego/, rektor, retor /uczeń najniższej klasy w szkole jezuickiej/, może też tkacz, żak. zawody miejskie

6. Zawody przyszłości – stworzenie za pomocową Chata GPT, przegląd i krótka dyskusja.
7. Zadanie – napisz za pomocą Chata GPT zaproszenie argumentacyjne na spotkanie w szkole z lekarzem. Wpisz właściwy prompt i sprawdź, czy zaproszenie jest poprawnie napisane. Zapisz ogłoszenie w zeszycie.
8. Zadanie – stwórz grafikę do powyższego zaproszenia za pomocą programu DALL-e lub Workin Tool /jeśli starczy czasu/
9. Podsumowanie, wnioski:
Są pewne cechy i zasady, które przy wykonywaniu pracy są ponadczasowe.
Są tez zawody, które od wieków są z człowiekiem.
Warto śledzić zmiany, które wprowadza technologia, żeby nie zostać w tyle.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2025 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.