SCENARIUSZ ZAJĘCIA PROMUJĄCEGO ZDROWY STYL ŻYCIA
Grupa wiekowa: 6-latki
Temat dnia: Moja receptura na zdrowie.
Agnieszka Sosnowska
Cele ogólne:
-kształtowanie postawy prozdrowotnej
- zapoznanie dzieci z zasadami racjonalnego odżywiania i zdrową żywnością
-zapoznanie z wartościami odżywczymi niektórych produktów
- ukazanie „szkodliwej” i „zdrowej” żywności
- zapoznanie dzieci z treścią rymowanki E. Burakowskiej pt. „Dobra rada”
- zapoznanie dzieci z treścią wiersza B. Hnatyk i M. Karzeckiej „Wiersz o Ptysiu”
-rozwijanie aktywności ruchowej
Cele szczegółowe:
-dzieci rozumieją pojęcie zdrowej żywności i podają jej przykłady
-rozwiązuje zagadki słowne
-potrafią z uwagą wysłuchać czytanego tekstu
-segregują do oddzielnych koszy produkty zdrowe i niezdrowe
- dziecko rozumie treść poleceń nauczyciela
- dziecko wie ,że należy przestrzegać i kształtować nawyki higieniczne
- zna wartości odżywcze niektórych produktów
-dziecko umie uporządkować produkty do właściwej grupy w „Piramidzie Zdrowia”
-dziecko potrafi przydzielić odpowiedni produkt do właściwego posiłku, samo komponuje zdrowe śniadanie, obiad, podwieczorek i kolację
- potrafi wykonać kanapki śpiewając przy tym piosenkę o „Wesołej kapuście”
-dziecko potrafi układać i rozwiązywać zadania na odejmowanie w zakresie 9, stosuje znaki >, <
Metody pracy:
- podające/ opowiadanie, pogadanka. Objaśnienie, m. informacyjne: zagadka/
- eksponujące/ tworzenie prac plastycznych/
- praktycznego działania/ zadania do wykonania, ćwiczenia, obserwacja/
-problemowe: aktywizujące/ dyskusja, burza mózgów/
Formy aktywności:
-językowa - zbiorowa
- ruchowa -indywidualna
-muzyczna
- plastyczna
Środki dydaktyczne:
-świeże owoce, warzywa- w całości i pokrojone na tacy
- nabiał, masło, pieczywo i słodycze
-papierowe talerzyki
- białe obrusy
- dwa koszyki na zdrowe i niezdrowe produkty
- rysunek piramidy zdrowia
- papierowe obrazki produktów żywnościowych do przypięcia na tablice: jabłko, banan, wiśnie, gruszka, winogrono, pomarańcza, ogórek, dynia, papryka, fasola, burak, marchewka, pietruszka, seler, sałata, pomidor, ziemniaki, orzechy, jajka, mleko, jogurt, biały ser, żółty ser, olej roślinny, masło, chleb, bułka, rogal, pączek, herbatniki, kiełbasa, szynka, kurczak, ryba, lizaki, cukierki
-plansze z napisem TAK NIE
-wiersz B. Hnatyk i M. Karzeckiej „Wiersz o Ptysiu”
-zagadki dot. Środków czystości i zdrowych produktów żywnościowych
- magnetofon i płyta CD/ piosenka Wesołej Kapusty/
- kredki, ołówki, flamastry, klej, nożyczki
- kartony
- test rymowanki Elżbiety Burakowskiej „Dobra rada”
- plansza z rymowanką
-plansze ze znakiem >, <
Przebieg zajęć:
I.
1. Powitanie i wprowadzenie do zajęć,
-powitanie dzieci i zapoznanie ich z tematem zajęć,
-rozmowa o warzywach i owocach- burza mózgów:
* jakie znacie warzywa?
* jakie znacie owoce?
-dzieci siedzą w kręgu i kolejno podają swój ulubiony owoc i ulubione warzywo, wyjaśniają dlaczego lubią dane warzywo i owoc
2. Produkty żywnościowe i ich rodzaje.
/dzieci wymieniają znane im rodzaje żywności i wskazują na poszczególne produkty/
- owoce
- warzywa
- mięso i jego przetwory
- nabiał
- pieczywo
- napoje
- słodycze
3. Rozmowa na temat wartości odżywczych niektórych produktów.
• Co należy robić, aby być zdrowym?
/należy zdrowo się odżywiać, uprawiać gimnastykę, dbać o higienę osobistą oraz dobrze się wysypiać/
Dzieci rozwiązują zagadki dotyczące urządzeń i przyborów używanych do higieny, do spania i produktów żywnościowych. Dziecko które prawidłowo rozwiąże zagadkę otrzymuje świeże jabłko- symbol zdrowej żywności.
Na półeczce w twej łazience
obok mydła oraz gąbki
czeka, kiedy myjesz ręce,
aby umyć twoje żabki /szczoteczka do zębów/
Leży sobie grzecznie
w zaciszu łazienki,
ale gdy się kąpiesz,
ucieka ci z ręki /mydło/
Ten sprzęt domowy, ogólnie znany,
stoi w łazience tuż koło ściany.
Możesz wieczorem, a także rano
Urządzić sobie w nim kąpiel z pianą. /wanna/
Ono wisi w toalecie i fryzjerskim gabinecie,
to w nim, gdy ochotę masz, możesz ujrzeć, czy masz czystą twarz. /lustro/
Kiedy księżyc wszystkim ludziom w okna zerka
i gdy gwiazdy pojawiają się na niebie,
prześcieradło, poduszeczka i kołderka
leżą na nim i czekają na ciebie. /łóżko/
Chociaż rogi ma, nie bodzie.
Główkę na niej kładziesz co dzień. /poduszka/
Teraz jarzynową mam zagadkę:
jest pomarańczowa, ma zieloną natkę.
Do ogródka, w którym rośnie ta roślina,
królik i zajączek przechodzą ją wcinać. /marchewka/
I na włoskim i laskowym bardzo twarda jest skorupa.
Gdy wiewiórka chce go spożyć, musi najpierw ją rozłupać. /orzech/
Ona całe swoje życie w wodzie pływa znakomicie.
Na jej cieniutkie kości wszyscy mówią, że to ości. /ryba/
• Co to znaczy, że należy zdrowo się odżywiać?
• Co powinniśmy jeść, aby być zdrowym?
• Dlaczego należy spożywać dużo warzyw i owoców?
/ Nauczyciel po wypowiedziach dzieci recytuje rymowankę:
KAŻDY DOBRZE O TYM WIE, ŻE WARZYWA I OWOCE MAJĄ SWE CUDOWNE
MOCE. W NICH JEST SIŁA, W NICH JEST ZDROWIE, KAŻDY MĄDRY WAM TO
POWIE, WIĘC ZJADAJCIE WITAMINKI I CHŁOPAKI I DZIEWCZYNKI!/
• Jakie produkty wpływają niekorzystnie na nasze zdrowie?
4. Podział żywności na „ zdrową” i „niezdrową”.
Jaka żywność jest zdrowa a jaka niezdrowa?
/dzieci wrzucają żywność zdrową do koszyka z napisem TAK i żywność niezdrową do koszyka z napisem NIE/
5.Promocja zdrowia. Omówienie piramidy zdrowia.
/pokaz planszy, omówienie wartościowych składników żywności, potrzebnych dla zdrowia, dzieci z pomocą nauczyciela umieszczają papierowe produkty żywnościowe we właściwym miejscu piramidy zdrowia/.
II. A)
1. Wysłuchanie wiersza Bozeny Hnatyk i Marii Karzeckiej pt.
„ Wiersz o Ptysiu”.
Przyszedł do nas smutny Ptyś
Taki chory jestem dziś.
Co Cię boli?
Tu się ciągle trzymać muszę,
Katar już od piątku trwa
I tu ból mam, a tu dwa.
No cóż Ptysiu, dam ci proszki
Aspirynę może zażyj,
Może ziółek Ci zaparzyć
Aspiryna nie pomoże,
A po ziółkach będzie gorzej.
Muszę przyznać Wam się sam,
Że w swej kuchni tylko mam
Czekoladę i cukierki
Chipsy, colę i wafelki.
To codziennie zjadam sam
No i brzuszek spory mam!
Dziurkę w ząbku, albo dwie!
Co mam robić- któż to wie?
2. Wypowiedzi dzieci na temat wiersza.
• Co dolegało Ptysiowi?
• Dlaczego Ptyś zachował?
• Czy Ptyś odżywiał się zdrowo?
• Co powinien jeść Ptyś, aby być zdrowym chłopcem?
3. Cięcie papieru wzdłuż linii prostych.
• Ostrożnie posługując się nożyczkami, wytnij
rysunki potraw.
4. Komponowanie zdrowych posiłków/praca z książką/
• Ułóż jadłospis na cztery, zdrowe posiłki: śniadanie, obiad, podwieczorek i kolację.
• Powiedz, jak wygląda twój jadłospis. Co zjesz na śniadanie, obiad, podwieczorek i kolację?
5.Rozwiązywanie i układanie zadań na odejmowanie w zakresie 9./praca z
książką/
6.Wstaw odpowiedni znak > lub < między podane na tablicy cyfry:
7>5, 4< 8 9>2, 3<6, 1>0
II. B)
1. Zabawa ruchowa : „Lekko- ciężko”.
• na wysokie dźwięki dzieci naśladują delikatne, sprawne ruchy – JESTEŚMY ZWINNI
• na niskie dźwięki jest nam ciężko, jesteśmy przejedzeni, nasze ruchy są leniwe i ociężałe
2. Zabawa ruchowa
• dzieci siedzą w kręgu
• wstają na hasło nauczycielki:
- niech wstają wszyscy ci, którzy lubią pomidory,
-niech wstają wszyscy ci, którzy lubią jabłka,
-niech skaczą na prawej nodze ci, którzy lubią banany,
-niech skaczą na lewej nodze ci, którzy lubią pomarańcze....
3. Rysowanie piramidy zdrowia.
• Dzieci, siedzą przy stoliczkach, dostają kartony, kredki, mazaki i rysują piramidę zdrowia.
• Omówienie prac.
III.
* Przypomnienie zasad zdrowego żywienia /mycie warzyw i owoców przed spożyciem/
* Wykonanie „ zdrowych ” kanapek i ich degustacja.
* Słuchanie piosenki o „ Wesołej kapuście”.
* dzieci pamiętają o myciu rąk przed rozpoczęciem pracy
* zakładają chusteczki i fartuszki
* robienie kanapek
*degustacja kanapek
*porządkowanie stanowisk pracy
*podsumowanie zajęć hasłem:
JEDZ OWOCE I JARZYNY.
W NICH MIESZKAJĄ WITAMINY.
KTO JE SOBIE LEKCEWAZY.
MUSI CHODZIĆ DO LEKARZY.
*pożegnanie z dziećmi.
Opracowanie: Agnieszka Sosnowska
Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz 