Scenariusz zajęć otwartych w grupie „Motylki”
„Na majowej łące”
Prowadzące: Milena Kęska i Marta Sowińska
Grupa wiekowa: 3 i 4-latki
Cele:
doskonalenie wiedzy dotyczącej wyglądu łąki oraz jej mieszkańców,
doskonalenie syntezy i analizy sylabowej,
doskonalenie porównywania i identyfikowania liter: „a”, „o” oraz „i”,
usprawnianie aparatu mowy, z uwzględnieniem ćwiczeń oddechowych,
doskonalenie umiejętności prawidłowego ułożenia liter w przestrzeni,
doskonalenie umiejętności wiązania głoski z literą,
doskonalenie wiedzy dotyczącej życia pszczół,
rozwijanie umiejętności dokonywania improwizacji ruchowych,
doskonalenie umiejętności rozpoznawania i nazywania kolorów,
doskonalenie umiejętności słuchania innych i postępowania wg udzielanych wskazówek słownych,
rozwijanie umiejętności przeliczania, z zachowaniem zasad obowiązujących przy liczeniu elementów,
doskonalenie umiejętności współpracy w grupie,
doskonalenie techniki posługiwania się przyborami plastycznymi (pędzel, gąbeczka),
oddziaływanie na zmysł estetyczny dziecka poprzez łączenie wykonywania pracy plastycznej z aktywnym słuchaniem muzyki klasycznej.
Metody pracy: metoda podająca – pogadanka, metoda aktywna – opowieść ruchowa „Spacerkiem po łące” oraz „Kamyki”, praktyczna – pokaz połączony z objaśnieniem.
Formy pracy: indywidualna, zespołowa i grupowa.
Środki dydaktyczne: nagranie audio odgłosów ptaków, ilustracje przedstawiające mieszkańców łąki, sylwety uli, papierowe pszczółki z literkami, słoik z miodem, łyżeczki, naczynie, „karty do liczenia”, kasztany, papierowe kubeczki, nagranie „Walc kwiatów” Piotra Czajkowskiego, białe kartki bloku technicznego (format A3), pędzle, gąbeczki, farby plakatowe, plastikowe talerzyki.
Przebieg zajęć:
1. „Spacerkiem po łące” - opowieść ruchowa połączona z ćwiczeniami artykulacyjnymi. Dzieci wspólnie z nauczycielką ilustrują ruchem i głosem czytaną przez Nią opowieść.
2. „Mieszkańcy łąki” – nauczycielka prezentuje kolejno obrazki, przedstawiające mieszkańców łąki, dzieci dokonują analizy sylabowej wyrazów, wyklaskując poszczególne sylaby.
3. „Literkowe ule” – zabawa ruchowa zespołowa, połączona z identyfikowaniem i porównywaniem poszczególnej literki („a”, „i” oraz „o”), a także przyporządkowywaniem jej wg ustalonego schematu.
4. „Wyprawa po miód” – krótka pogadanka nauczycielki z dziećmi o miodzie, który jest produkowany przez pszczoły. Dzieci degustują miód, określając jego smak.
5. „Kamyki” ¬– zabawa matematyczna. Dzieci liczą kasztany, będące w zabawie kamykami. Rozkładają je na kartach, a następnie liczą wypowiadając poszczególne liczebniki. Chętne dzieci pokazują liczbę kasztanów na palcach.
6. „Wiosenne pejzaże” – praca plastyczna z wykorzystaniem farb plakatowych, pędzelków oraz gąbeczek. Dzieci malują wiosenny obraz z rodzicem/opiekunem słuchając utworu Piotra Czajkowskiego, pt.: „Walc kwiatów”. Po zakończeniu nauczycielka zaprasza rodziców wraz z dziećmi do wspólnej prezentacji obrazów oraz do ich krótkiego omówienia.
7. „Zakończenie” - podziękowanie dzieciom i rodzicom za udział w zajęciach. Zachęcenie rodziców do rozmowy na temat zajęć.