SCENARIUSZ DO REALIZACJI W GRUPIE DZIECI 4-LETNICH
Temat tygodnia: Poznajemy zawody
Temat zajęć: Zabawa na dywanie z elementem kodowania „Projektanci mody”
Cele:
- poznawczy: zapoznanie z pracą projektanta mody;
- kształcący: rozwijanie umiejętności odczytywania zakodowanych informacji;
- wychowawczy: wdrażanie do zachowań i reguł przyjętych w grupie.
Metody nauczania wg. M. Kwiatkowskiej:
- czynne: zadań stawianych dziecku
- słowne: instrukcje
- percepcyjne: pokaz
Formy: zbiorowa jednolita
Przebieg zajęć:
II.
1. Wprowadzenie.
Nauczyciel czyta dzieciom zagadkę słowną:
Projektuję ubrania, które potem możesz zobaczyć na wybiegach mody. Tkaniny, kolory i kroje to moja pasja. (Projektant mody).
Po odgadnięciu jaki to zawód, krótko nakreśla dzieciom, czym zajmuje się projektant, pokazuje kilka ilustracji przedstawiających projekty odzieży, zdjęcia z pokazów mody.
Projektant mody tworzy kolekcje użytkowe lub artystyczne. Ponadto zajmuje się projektowaniem dodatków do odzieży. Projektant mody to nie tylko osoba projektująca stroje, to często także specjalista od krawiectwa i menedżer, który potrafi zorganizować pokaz. Odpowiada także za dobór tkanin, z których ma być wykonany jego projekt.
Projektant współpracuje także z agencjami modelek, uczestniczy w przygotowaniu pokazów, katalogów kolekcji, dba o promowanie kolekcji. Ponadto dba o to, by jego pomysły były w zgodzie z panującymi na świecie trendami.
2. Projektanci mody
Dzisiaj my zamienimy się w projektantów mody i zaprojektujemy koszulkę.
Każde dziecko dostaje kartkę z rysunkiem koszulki (na koszulce narysowane są poziome paski, które dzieci będą kolorowały) i kredki.
Na tablicy nauczyciel przypisuje określonej liczbie kropek określony kolor. Liczba kropek może być w zapisana w postaci kropek od 1-6.
Przykładowy przypis wzorów:
1 kropka na kostce - żółty
2 kropki na kostce - czerwony
3 kropki na kostce - zielony
4 kropki na kostce - niebieski
5 kropki na kostce - pomarańczowy
6 kropek na kostce - różowy
Jedno dziecko lub n-l rzuca kostką. Dzieci odczytują liczbę wyrzuconych kropek na kostce i odczytują przypisany jej kolor, który nanoszą/ rysują na koszulce. Kolorowanie koszulki zaczynamy od pierwszego paska od góry.
3. Prezentacja powstałej koszulki, zrobienie wystawy.
4. Zabawa „Kolory"
Dziecko, które na początku poprowadzi zabawę, trzyma piłkę. Pozostali uczestnicy zabawy siadają w szeregu naprzeciw niego. Prowadzący rzuca piłkę po kolei do każdego kolegi, wymieniając przy tym różne kolory. Dzieci łapią i odrzucają piłkę. Nie można jej złapać, gdy rzucający piłkę powie „czarny!”. Zmiana z prowadzącym następuje, gdy ktoś złapie piłkę, mimo że padło hasło „czarny!”.
5. Podsumowanie zajęć.
Nauczyciel prosi dzieci o przypomnienie o czym rozmawialiśmy i co robiliśmy na dzisiejszych zajęciach. Podziękowanie za aktywność.