Numer: 53449
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Stwory z przeszłości. Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć w oddziale przedszkolnym
Grupa wiekowa: 3/4/5 latki
Blok tematyczny: „W dawnych czasach”
Temat dnia: „Stwory z przeszłości”
Data: 03.03.2025 r.
Czas trwania: 45 min
Cele ogólne:
1. Poszerzenie wiedzy o dawnych zwierzętach.
2. Rozbudzenie ciekawości poznawczej.
3.Rozwijanie umiejętności wypowiadania się.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- reaguje na polecenia nauczyciela
- uczestniczy w zabawach ruchowych
- naśladuje ruchem treść piosenki
- obserwuje zmiany zachodzące podczas prowadzonego doświadczenia
- wyciąga wnioski z doświadczenia
- obrysowuje po śladzie
- koloruje ilustrację
- odszukuje ukryty w piasku (kaszy) szkielet dinozaura i umieszcza go w
odpowiednich miejscach na planszy
- dzieli na sylaby podane wyrazy
- określa w słowie ,,jajko” głoskę w nagłosie
- odszukuje i wskazuje literę ,,j” na obrazku
- wypowiada się na określony temat
- nazywa dinozaury przedstawione na ilustracjach
- rzuca do celu
Metody pracy:
- pogadanka
- praca z książką
- obserwacja
- doświadczenie
- aktywizujące
- zabawowe
Formy pracy:
- zbiorowa
- indywidualna
Środki dydaktyczne:
makieta wulkanu, ocet, soda, barwnik spożywczy, kartonowa sylweta triceratopsa, ringi,
szkielet dinozaura, pudełko z kaszą/piaskiem, plansza ze szkieletem dinozaura, przybory
paleontologa: lupa, pędzelek, młotek; plansza z obrazem graficznych litery ,,J”, laptop,
głośniki, tablica interaktywna, karty pracy ,,Dobry Pomysł”, bransoletki dinozaurów, latarka,
wydrukowane ilustracje dinozaurów, ukrytych w jajkach

Przebieg zajęć

I. Część wstępna:

1. ,,Na powitanie” - powitanka
Dzieci ustawiają się w kole do powitania. Wspólnie śpiewają powitankę:
Na powitanie wszyscy razem,
hip, hip, hurra, hurra, hurra
Z całego serca pełnym gazem
witamy Was, witamy Was
2. Zabawa integracyjna w kole ,,W dawnych czasach”.
Dzieci stojąc w kole powtarzają słowa piosenki oraz naśladują ruchem jej treść.
3. Wprowadzenie do tematu i określenie celu zajęć
Nauczyciel zachęca dzieci do zabawy w paleontologa. Dziecko za pomocą pędzelka
musi odnaleźć ukryty w piasku (kaszy) szkielet dinozaura i umieścić go w
odpowiednich miejscach na planszy. Tym samym N. informuje dzieci o temacie zajęć
związanym z dawnymi zwierzętami.

II. Część główna:

1. Film edukacyjny ,,Paleontolog”
Nauczyciel zachęca dzieci do oglądniecie filmu na temat pracy paleontologa
Po zakończeniu projekcji dzieci opowiadają w jaki sposób paleontolog wykonuje swoją
pracę. Dzieci dzielą słowo ,,paleontolog” na sylaby.
2. Zabawa badawcza ,,Puk, puk”
Nauczyciel demonstruje dzieciom gniazdo z jajkami, prosi dzieci aby zastanowiły się co
takiego może się z nich wykluć. Dzieci podają swoje propozycje, a następnie za pomocą
latarki oglądają jajka i znajdujące się w nich dinozaury. Chętne dzieci podają nazwy
dinozaurów i dzielą je na sylaby.
Następnie prosi aby dzieci podzieliły słowa ,,jajko” na sylaby i określiły głoskę w nagłosie.
Nauczyciel przedstawia planszę z obrazem graficznym litery ,,J”. Dzieci podają przykłady
wyrazów rozpoczynających się głoską ,,J:”
3. ,,Kto się boi tyranozaurów?” – słuchanie opowiadania
Nauczyciel prosi dzieci, aby wysłuchały treści opowiadania, zwracając uwagę na wybrane
wątki: Kim był Gucio?; Gdzie poszedł z mamą? ; Jakie miał przygody w pierwszym dniu
swojego życia?
Nauczyciel rozpoczyna rozmowę kierowaną w dziećmi na temat treści opowiadania.
Przypomina dzieciom wątki, na które miały zwrócić uwagę podczas słuchania opowiadania.
Następnie zachęca dzieci do wypowiadania się na wybrane wątki.
4. ,,Uwaga na tyranozaury” – zabawa ruchowa
Nauczyciel zaprasza dzieci do zabawy ruchowej na zasadach berka.
Wybrane dziecko jest tyranozaurem. Pozostała grupa zmienia się w inne, niegroźne
dinozaury. Dinozaury spacerują swobodnie po sali, podczas gdy tyranozaur stoi obok i się
przygląda. Na hasło: Uwaga! Tyranozaur! tyranozaur rusza na łowy - jego zadaniem jest
dotknąć dinozaura. Dzieci - dinozaury uciekają. Dziecko, które zostanie złapane zmienia się
w tyranozaura i rozpoczyna polowanie.
5. Praca w kartach pracy - dopasowanie cieni do ilustracji
Nauczyciel prosi aby dzieci usiadły przy stolikach i wręcza im karty pracy. Następnie
objaśnia treść zadania.
- trzylatki: Obrysowywanie dużego dinozaura palcem, a następnie kredką oraz
kolorowanie małego dinozaura
- czterolatki: Rysowanie po śladzie, kolorowanie, dzielenie na sylaby słowa ,,diplodok”
oraz rysowanie tylu jaj ile sylab jest w tym słowie
- pięciolatki: Odszukanie i otoczenie liter ,,J”, ,,j” na obrazku, rysowanie po śladzie i
kolorowanie obrazka, wyszukanie elementów, których nazwy rozpoczynają się głoską
,,j” i oznaczanie ich nalepkami z literą ,,j”
6. Triceratops – zabawa rzutna
Nauczyciel prosi dzieci, które są ustawione w rzędzie aby rzucili ringiem do celu - na rogi
triceratopsa
7. Doświadczenie ,,Wulkan”
Nauczyciel opowiada dzieciom o częstych wybuchach wulkanów w czasach dinozaurów, a
następnie prezentuje im makietę wulkanu. Zaprasza chętne dzieci do wykonania
eksperymentu ukazującego wybuch wulkanu, na jego podstawie omawia czym jest lawa.
Podkreśla także, że dinozaury wyginęły prawdopodobnie na wskutek uderzenia asteroidy w
ziemię.

III. Część końcowa

1. Podsumowanie zajęć i wręczanie dla każdego dziecka bransoletki dinozaura
Nauczyciel podsumowuje zajęcia zadając dzieciom pytania:
- Jak nazywają się duże zwierzęta, które żyły wiele lat temu na ziemi?
- Skąd wiemy, że istniały?
- W jaki sposób przychodziły na świat?
Następnie wręcza dzieciom bransoletki dinozaura, dziękując im za aktywny udział w
zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2025 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.