Scenariusz „Pierwszy Dzień Lata”
Temat: „Witaj, lato!”
D
Cele ogólne:
• kształtowanie radości z nadchodzącego lata;
• rozwijanie wrażliwości na zmiany zachodzące w przyrodzie;
• doskonalenie umiejętności ruchowych, plastycznych i muzycznych;
Cele operacyjne (dziecko):
• rozpoznaje i nazywa oznaki lata;
• aktywnie uczestniczy w zabawach tematycznych i ruchowych;
• rozwija wyobraźnię poprzez twórcze działania;
• współpracuje w grupie i dzieli się spostrzeżeniami;
• potrafi wypowiadać się na temat swoich doświadczeń związanych z latem;
Metody:
• słowne;
• oglądowe;
• praktycznego działania;
• aktywizujące;
Formy:
• indywidulana;
• grupowa;
• zespołowa
Pomoce dydaktyczne: obrazki z oznakami lata, przedmioty sensoryczne (muszle, okulary, kwiaty, foremki), kredki, farby, bibuła, klej, nożyczki, plastelina, kartki A4, zielone i czerwone emotki.
Przebieg zajęć:
Wstęp:
1. Wyjaśnienie celu zajęć i ich tematu.
2. Krótka rozmowa: „Co wiecie o lecie?”, „Jak wygląda lato?”, „Co lubicie robić latem?”
3. Zagadki o lecie (np. „Jest żółte, świeci i grzeje – co to?”).
Zajęcia główne:
1. Prezentacja obrazków: słońce, plaża, kwiaty, lody, wakacje, owady itp.
2. Zabawa ruchowa: „Letni spacer” – dzieci „idą na spacer” i wykonują różne zadania: idziemy po piasku (tip-topami), pływamy w morzu (naśladujemy rękami), skaczemy jak żabki przy stawie, udajemy, że jemy lody i robi się zimno itd.
3. Zabawa sensoryczna: „Letnia skrzynia skarbów” (praca w grupach) – dzieci losują lub odkrywają przedmioty w skrzyni (muszle, okulary przeciwsłoneczne, liście, foremki do piasku, kwiaty, butelka z wodą z cytryną), rozpoznawanie zmysłami: dotykiem, węchem, wzrokiem.
4. Praca plastyczna: „Moje wymarzone lato” – dzieci rysują lub wyklejają swoje wakacyjne marzenia (plaża, góry, piknik, basen, rodzina). Możliwość wykorzystania różnych materiałów: plastelina, bibuła, muszelki, kolorowy papier.
Zakończenie:
1. Zabawa na zakończenie: „Co by było, gdyby lato zniknęło?” – dzieci udają, że nie ma słońca, nie ma wakacji – co robią wtedy? A potem – wielki powrót słońca! Wszyscy krzyczą: „Witaj lato!!!” i robią falę rękami.
2. Ewaluacja – dzieci podnoszą zielone emotki jeśli zajęcia im się podobały i czerwone, jeśli się nie podobały.