Numer: 53363
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zimą bawimy się bezpiecznie. Scenariusz zajęć w przedszkolu

Scenariusz zajęć w grupie dzieci 6-letnich

Prowadzący: Agnieszka Szuba-Łaska
Data: 01.02.2024r.
Temat: Zimą bawimy się bezpiecznie.
Uczestnicy: Grupa „Sowy” 6-latki
Cele główne:
• zapoznanie z zasadami bezpieczeństwa podczas zimowych zabaw,
• wdrażanie do aktywnego uczestniczenia w zabawach ruchowych,
• rozwijanie aktywności fizycznej.
Cele szczegółowe:
• aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych,
• naśladuje czynności ruchem,
• wymienia zasady bezpiecznych zabaw,
• zna skutki niebezpiecznych zabaw,
• odszukuje takie same pary,
• rozwija spostrzegawczość
• rozwiązuje zagadki o zimowej garderobie,
• dzieli podane wyrazy na sylaby,
• słucha czytanego przez nauczyciela wiersza,
• rozpoznaje słowa o tematyce zimowej podczas czytanego przez nauczyciela tekstu,
• przestrzega zasad obowiązujących w grupie
• wykonuje zaplanowaną kartę pracy,
• utrzymuje porządek podczas wykonywania pracy i w swoim otoczeniu
• wypowiada się pełnymi zdaniami.
Metody pracy:
• słowna,
• czynna,
• oglądowa.
Formy:
• indywidualna,
• grupowa.
Pomoce:
Magnetofon, płyta CD z zabawą ruchową, tamburyn, bębenek, ilustracje z bezpiecznymi i niebezpiecznymi zachowaniami podczas zimowych zabaw, obrazki z uśmiechniętą i smutną miną, memory z zadaniami do wykonania, tekst z wierszem „Zimowe zabawy, zagadki o zimowych ubraniach, tekturowe pudło, ubrania, kartki papieru, karty pracy, kredki
Przebieg zajęć:

CZĘŚĆ WSTĘPNA:
1. Zabawa ruchowa z płyty Koszałki-Opałki Pana Miłosza „Bitwa na śnieżki”
2. Zabawa orientacyjno- porządkowa : nauczyciel dzieli dzieci na dwa zespoły , łyżwiarze i narciarze. Na dźwięk tamburyna poruszają się łyżwiarze, którzy naśladują jazdę na łyżwach, na dźwięk bębna narciarze, którzy naśladują jazdę na nartach.
CZĘŚĆ GŁÓWNA:
1. Wprowadzenie do tematu, rozmowa o zabawach zimowych oraz o bezpieczeństwie w trakcie zabawy. Swobodne wypowiedzi dzieci, udzielanie odpowiedzi na postawione przez nauczyciela pytania.
2. Nauczyciel pokazuje dzieciom ilustrację z bezpiecznymi i niebezpiecznymi zachowaniami podczas zabaw zimowych, zadaniem dzieci jest wskazanie, które zachowania są bezpieczne, a które nie. Dzieci segregują ilustracje na dwie grupy.
3. Następnie dzieci razem z nauczycielem tworzą kodeks bezpiecznych zabaw.
4. Zabawa w ruchome memory: Dzieci dostają od nauczyciela obrazki o tematyce zimowej z zadaniem do wykonania , poruszając się po sali muszą odnaleźć swoja parę, gdy już odnajdą parę z takim samym obrazkiem chwytają się za rękę i siadają obok siebie na dywanie, następnie w parach wykonują zadania, które pomaga odczytać im nauczyciel.
5. Zabawa kto podniesie pierwszy: Dzieci stają w parach naprzeciwko siebie , między nimi na podłodze leży śnieżna kula (zgnieciona kartka papieru) , nauczyciel instruuje dzieci jakiej części ciała po kolei musza dotknąć gdy usłyszą hasło śnieżna kula schylają się by jako pierwsze ponieść kule z papieru.
6. Nauczyciel przynosi karton z zimową garderobą. Czyta zagadki, a zadaniem dzieci jest wyciągnięcie z kartonu tej części garderoby o której mowa w zagadce. Dzieci dzielą nazwy ubrań na sylaby oraz głoski według swoich możliwości.
7. Nauczyciel czyta tekst krótkiego opowiadania o tematyce zimowej, zadaniem dzieci jest uderzenie w podłogę oburącz gdy usłyszą słowo, które kojarzy im się z zimą.

CZĘŚĆ KOŃCOWA:
8. Ewaluacja: Omówienie z dziećmi co zapamiętali z dzisiejszych zajęć, ocena zajęć przez dzieci.
9. Wykonanie karty pracy: Ozdobienie zimowego szala według podanego rytmu.
10. Zaproszenie dzieci do zabawy swobodnej.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2025 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.