Numer: 53352
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zabawy na łące. Scenariusz zajęć z dostosowaniem do wymagań edukacyjnych i możliwości dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi

Cele ogólne:

•Utrwalenie znajomości o łące i jej mieszkańcach;
•Oswajanie lęków i niechęci do owadów;
•Rozwijanie koncentracji uwagi.

Cele szczegółowe:
•Rozumie i wykonuje kierowane polecenia;
•Umie skupić uwagę na ilustracjach pokazywanych przez nauczyciela;
•Słucha poleceń nauczyciela;
•Zgłasza chęć odpowiedzi poprzez podniesienie ręki;
•Potrafi powiedzieć, jakie owady mieszkają na łące;
•Rozróżnia i nazywa wybrane cyfry;
•Rozwijanie spostrzegawczości i percepcji wzrokowej;
•Rozwiązuje zagadki słowne;
•Prawidłowo odwzorowuje kolejność owadów na kwiatku.

Cele terapeutyczne (nauczyciel wspomagający):
•Dostosowanie tempa pracy do indywidualnych możliwości dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi poprzez zapewnienie odpowiednich warunków do pracy;
•Dostosowanie wymagań edukacyjnych do indywidualnych możliwości dzieci
o specjalnych potrzebach edukacyjnych;
•Motywowanie dzieci do pracy poprzez częste pochwały;
•Wspomaganie poprzez udzielanie podpowiedzi manualnych i werbalnych
dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

Cele terapeutyczne szczegółowe:
•Rozwijanie sprawności manualnej i koordynacji wzrokowo-ruchowej;
•Usprawnianie umiejętności koncentracji uwagi;
•Rozwijanie percepcji wzrokowej;
•Rozwijanie umiejętności odwzorowywania;
•Utrwalenie znajomości cyfr;
•Utrwalenie przeliczania elementów;
•Rozwijanie mowy i wzbogacanie słownictwa.

Zakres dostosowań- warunki zewnętrzne:
•Dziecko powinno zajmować miejsce blisko nauczyciela;
•Częste odwoływanie się do konkretu;
•Udzielanie dodatkowych wyjaśnień i wskazówek, sprawdzanie rozumienia treści i poleceń;
•Zachęcanie do udziału w zabawach, gdzie obowiązują reguły.

Metody: słowna, zabawowa, oglądowa, czynna.

Formy: indywidualna, grupowa.

Środki dydaktyczne: Wiersz pt. „Wyprawa na łąkę” N. Usenko, ilustracja łąki i owadów występujących w wierszu (biedronki, motyla, ważki), piosenka „Bzycząca zabawa”, 8 obrazków z owadami potrzebnych do zabawy pamięciowej, bransoletki magnetyczne, kółka magnetyczne z ilustracją owadów mieszkających na łące i zwierząt hodowlanych, duże szablony biedronek i liści, na których widać cyfry, ilustracje zagadek, szablony kwiatków i owadów, kolorowe elementy motyla, biała kartka, klej, plastelina.

Przebieg zajęć:
1.Powitanie dzieci – Wesołe powitanie częściami ciała.
Nauczyciel i dzieci wspólnie wskazują i nazywają wymieniane części ciała.

2.„Wyprawa na łąkę” – wprowadzenie do tematu dnia wierszem N. Usenko – dzieci siedzą na dywanie i słuchają tekst wiersza, który czyta nauczyciel. Nauczyciel rozdaje dzieciom o specjalnych potrzebach edukacyjnych ilustrację łąki i znajdujące się tam owady.

3.„Kogo spotkamy na łące” – zabawa pamięciowa. Nauczyciel pokazuje dzieciom 3 obrazki z owadami. Upewnia się, czy dzieci znają nazwy owadów, nazywa je wspólnie z dziećmi. Następnie demonstruje, na czym polega zabawa- zakrywa jeden obrazek i pyta, którego owada brakuje.

4.„Odnajdźmy swój dom” – zabawa ruchowa. Nauczyciel zakłada dzieciom na rękę bransoletki magnetyczne, na których są obrazki owadów i zwierząt hodowlanych. Upewnia się, że dzieci znają zwierzęta/owady na obrazkach i wiedzą, które mieszkają na łące. W sali nauczyciel ustawia statyw z planszą prezentującą obraz łąki. W rytm piosenki „Bzycząca zabawa” wszystkie dzieci tańczą. Gdy muzyka ustanie, dzieci mające obrazki ze zwierzątkami łąkowymi biegną do planszy z łąką – znajdując swój dom. Pozostałe dzieci pozostają nieruchomo na dywanie. Następnie dzieci wymieniają się obrazkami zwierząt.

5.„Kto ma kropkę dla biedronki?” – zabawa matematyczna. Nauczyciel upewnia się, że dzieci znają wskazane cyfry. Nauczyciel dzieli dzieci na zespoły. Rozdaje szablony biedronek oraz kropki. Na dużych planszach – liściach pokazuje cyfry, dzieci mają za zadanie przyczepić biedronce odpowiednią ilość kropek.

6.„Zagadki” – zabawa dydaktyczna. Nauczyciel przygotowuje do zagadek odpowiednie ilustracje i układa je przed dziećmi. Dzieci słuchają zagadki i wybierają odpowiednią ilustrację. Nauczyciel wspomaga dzieci podczas dzielenia wyrazów na sylaby wspólnie klaszcząc w ręce.

7.„Na kwiatku” – zabawa doskonaląca percepcję wzrokową. Nauczyciel rozdaje dzieciom o specjalnych potrzebach edukacyjnych dostosowane do ich możliwości szablony kwiatka ze zmniejszoną ilością listków (do 3 listków). Dzieci dostają również same listki w powiększonym formacie. Zadaniem dziecka jest odwzorowanie ułożenia owadów na listkach.

8.Praca plastyczna – Dzieci otrzymują szablon z sylwetą motyla, kolorują go. Następnie muszą rozciąć motyla według wyznaczonych linii i przykleić na kolorowej kartce.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2025 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.