KONSPEKT ZAJĘĆ
TEMAT KOMPLEKSOWY: „Życie w krainie śniegu i lodu”
TEMAT ZAJĘĆ: Zima w stymulacji polisensorycznej z wykorzystaniem elementów metody „Porannego kręgu”.
GRUPA: 4,5,6-latki
Obszar IV poznawczy obszar rozwoju dziecka. Dziecko przygotowane do podjęcia nauki w szkole:
pkt 1) wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim
otoczeniu za pomocą komunikatów pozawerbalnych: tańca, intencjonalnego
ruchu, gestów, impresji plastycznych, technicznych, teatralnych, mimicznych,
konstrukcji i modeli z tworzyw i materiału naturalnego;
pkt 18) posługuje się pojęciami dotyczącymi zjawisk przyrodniczych, np. deszcz,
burza, zamarzanie wody, dotyczącymi życia zwierząt, roślin, ludzi w środowisku przy-
rodniczym, korzystania z dóbr przyrody
CEL GŁÓWNY: poznanie pory roku zima poprzez zabawy polisensoryczne z użyciem wody w różnych stanach skupienia
Kształtowanie postaw prozdrowotnych oraz nabywanie prawidłowych nawyków picia wody z zastosowaniem technik i pomocy polisensorycznych .
CELE OPERACYJNE: dziecko :
- potrafi opowiadać o zimie na podstawie ilustracji
-umie ułożyć wyraz „ZIMA” z liter 6-latki
- potrafi brać czynny udział w zabawach polisensorycznych: dotyka wody i lodu
- potrafi malować lodem, układać sylwetę bałwanka
- próbuje grać na trójkącie
- potrafi tańczyć do muzyki z różnymi materiałami np. chusty w kolorze białym,
- potrafi spożywać miętowe cukierki, pić herbatę miętową
METODY PRACY:
Podająca: objaśnienie zadań,
Praktycznego działania: malowanie lodem, granie na instrumentach, taniec, udział w zabawach polisensorycznych, układanie wyrazu z liter.
Problemowa: rozmowa na temat zimowej ilustacji
FORMA PRACY:
- z całą grupą
-indywidualna
-zespołowa
POMOCE: kominek zapachowy ze świecą miętową, oliwka, woda o różnej temperaturze, kostki kodu, instrumenty – trójkąty, materiały o różnej fakturze w kolorze białym i niebieskim, herbata miętowa i cukierki miętowe, płyta CD z piosenki: „Cztery pory roku” Zima oraz , „Zima , zima pada śnieg”, ilustracje zimy, litery materiałowe, farby , koła na bałwanka oraz elementy sylwety bałwana.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie dzieci przez nauczyciela. Rozpoczęcie zajęć poprzez zapalenie kominka zapachowego ze świecą o zapachu miętowym.
2. Obejście z zapalonym kominkiem wszystkich dzieci , tak aby mogły poczuć ciepło i zapach świecy, skoncentrować wzrok na jej blasku.
3. Masowanie oliwką dłoni dzieci śpiewając równocześnie piosenkę na powitanie „Witaj ...” na melodię „Panie Janie”.
4. . Rozmowa o porze roku, w której obecnie jesteśmy- ilustracja . Układanie napisu z liter materiałowych. ZIMA
5. Spotkanie z żywiołem - woda( podawanie przezroczystego kubeczka z wodą, wkładanie rąk do pojemnika z wodą zimną oraz letnią)
Zachęcanie dzieci do picia wody jako zdrowego napoju: wskazanie różnic pomiędzy napojami słodzonymi a wodą. Dostarczenie wiadomości na temat korzyści picia wody dla zdrowia – wypowiedz nauczyciela.
6. Dotykanie lodu. Malowanie lodem : rozcieranie farby na kartce z farba w kolorze białym i niebieskim , umieszczanie na kartce sylwety bałwanka. – praca w zespołach.
8. Stymulacja instrumentem dobranym do pory roku- trójkąty : granie na trójkątach do piosenki „Zima, zima”.
9. Zakładanie na głowy lub ręce kolorowych materiałów o kolorystyce białej i niebieskiej o różnej fakturze. Taniec do utworu „Cztery pory roku – zima”
10. Stymulacja smakowa- picie herbaty miętowej i smakowanie miętowych cukierków.
11. Gaszenie lampki poprzez zdmuchiwanie świecy przez jedno dziecko , pożegnanie dzieci, podziękowanie za wspólnie spędzony czas.