Numer: 53318
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Pomagamy zwierzętom zimą

SCENARIUSZ ZAJĘCIA HOSPITOWANEGO
Data: 13.01.2022
Prowadząca: Kamila Łękowska
Grupa: 3 latki
Temat kompleksowy: „Pomagamy zwierzętom zimą”
Temat dnia: „Co robią ptaki zimą?”
Treści z podstawy programowej:
• dostrzega, że zwierzęta posiadają zdolność odczuwania, przejawia w stosunku do nich życzliwość i troskę (II.10)
• posługuje się pojęciami dotyczącymi zjawisk przyrodniczych, np. tęcza, deszcz, burza, opadanie liści z drzew, sezonowa wędrówka ptaków, kwitnienie drzew, zamarzanie wody, dotyczącymi życia zwierząt, roślin, ludzi w środowisku przyrodniczym, korzystania z dóbr przyrody, np. grzybów, owoców, ziół (IV.18)
• podejmuje samodzielną aktywność poznawczą np. oglądanie książek, zagospodarowywanie przestrzeni własnymi pomysłami konstrukcyjnymi, korzystanie z nowoczesnej technologii itd. (IV.19)

Cele ogólne:
• poznanie sposobów pomocy zwierzętom zimą dokarmianie ptaków w karmniku przedszkolnym
• poznawanie wybranych gatunków ptaków pozostających w Polsce na zimę
• rozwijanie aktywnej i empatycznej postawy w kontaktach z przyrodą
• kształtowanie świadomości własnego ciała

Cele szczegółowe dziecko:
• słucha wiersza i wie, jak można pomóc ptakom zimą
• swobodnie działa w przygotowanych kącikach aktywności: wykonując pracę plastyczną, segregując pióra oraz ziarna, przygotowując przysmak dla ptaków, konstruując karmnik z różnych materiałów
• pomaga ptakom przetrwać zimę
• prawidłowo wskazuje części swojego ciała

Formy pracy: zbiorowa, indywidualna
Metody pracy: słowna, zabawowa, praktycznego działania
Środki dydaktyczne: ilustracje do wiersza, karmnik, wiatrak matematyczny, piosenka „Wróbelek stempelek”, mąka, tacki, kolorowe piórka, kolorowe sowy, figury geometryczne, kolorowe kubki, patyczki do lodów, ilustracje ptaków, pokarm dla ptaków (płatki owsiane, ziarna słonecznika, rodzynki, daktyle ewentualnie gotowa mieszanka do dokarmiania ptaków), sznurek/wstążka, rolki po papierze toaletowym, smalec, masło orzechowe, piórka, papierowy talerzyk, oczka, papierowy dziób, groch, fasola, ptaszki do oceny zajęć.

Przebieg zajęcia:
1. Powitanie dzieci przez nauczyciela.

2. Słuchanie wiersza pt. „Czym karmić ptaki?” ilustrowanego obrazkami- podkreślenie znaczenia dokarmiania ptaków pozostających w Polsce na zimę. Zapoznanie się i oglądanie karmnika; zwrócenie uwagi z jakich elementów się składa; wyjaśnienie do czego służy.

3. Zabawa ruchowa „Fruwające ptaki” z wykorzystaniem wiatraka matematycznego. Na melodię piosenki „Wróbelek stempelek” dzieci trzymając kolorowe wstążki od wiatraka krążą wkoło naśladując lot ptaków. Na przerwę w muzyce nauczyciel podaje część ciała, którego dzieci mają dotknąć wstążką (skrzydłem).

4. Działalność swobodna dzieci w przygotowanych kącikach związanych z tematyką zajęć.
I kącik: „Ślady ptaków na śniegu”- na mące odbijamy ślady ptaków (2 osoby).
II kącik:„Kto zgubił piórko?”- kolor pióra dopasowujemy do odpowiedniego koloru sowy (kolorowe sowy, kolorowe pióra) (6 osób).
III kącik: „Karmnik dla ptaszków”- budowanie karmnika z figur geometrycznych, patyczków do lodów i kolorowych kubków wg wzoru bądź własnego pomysłu dzieci (figury geometryczne, patyczki do lodów) (4 osoby).
IV kącik: „Przysmaki dla ptaków”- przygotowywanie przysmaków dla skrzydlatych przyjaciół z wykorzystaniem ziaren, rolek po papierze i smalcu/masła orzechowego (5 osób).
V kącik: „Ptaszek” -praca plastyczna, wykonanie pracy wg instrukcji (piórka, papierowy talerzyk, oczka, papierowy dziób) (5 osób).
VI kącik: „Pomieszane ziarenka”- oddzielanie ziaren słonecznika od grochu i fasoli (3 osoby).

5. Podziękowanie za zajęcia oraz ocena zajęć za pomocą ptaszków.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2025 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.