Numer: 53317
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Poznajemy zawody

SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z WYKORZYSTANIEM METODY DALTOŃSKIEJ
Data: 24.05.2022
Prowadząca: Kamila Łękowska
Grupa: 3 latki
Temat kompleksowy: „Poznajemy zawody”
Temat dnia: „Kim będę jak dorosnę?”
Treści z podstawy programowej:
wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą języka mówionego, posługuje się językiem polskim w mowie zrozumiałej dla dzieci i osób dorosłych, mówi płynnie, wyraźnie, rytmicznie, poprawnie wypowiada ciche i głośne dźwięki mowy (IV.2);
podejmuje samodzielną aktywność poznawczą np. oglądanie książek, zagospodarowywanie przestrzeni własnymi pomysłami konstrukcyjnymi, korzystanie z nowoczesnej technologii itd. (IV.19);
wskazuje zawody wykonywane przez rodziców i osoby z najbliższego otoczenia, wyjaśnia, czym zajmuje się osoba wykonująca dany zawód (IV.20)

Cele ogólne:
rozbudzanie zainteresowań pracą, którą wykonują rodzice,
wzbogacanie słownika dzieci o nazwę niektórych zawodów,
zapoznanie z atrybutami poszczególnych zawodów,
rozwijanie samodzielności, kreatywności i innowacyjności dzieci poprzez tworzenie warunków do różnorodnej aktywności w toku wykonywania poszczególnych zadań.

Cele szczegółowe dziecko:
wie, jakimi atrybutami posługują się dane zawody, dopasowuje je,
naśladuje ruchem różne zawody,
wykonuje masaż w parach,
swobodnie działa w przygotowanych kącikach aktywności: bawi się w: lekarza, sprzedawcę, fryzjera i kosmetyczkę, lepi z masy solnej ciastka i pieczywo, maluje obraz, buduje konstrukcje.
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna, w parach
Metody pracy: zabawowa, praktycznego działania
Elementy koncepcji planu daltońskiego: pomocna dłoń, praca w parach, kąciki aktywności, ewaluacja zajęć.
Środki dydaktyczne: kufer z atrybutami, ilustracje z zawodami, ilustracje do wiersza, chustki szyfonowe, pendrive z piosenką, odtwarzacz, napisy do kącików, kąciki tematyczne: piekarnia (masa solna, stolnice, wałki, foremki, ziarenka, fartuszki i czapki), przychodnia (atrybuty dla lekarza, fartuch lekarski), pracownia malarska (fartuszki, pędzle, farby, kubki z wodą, sztalugi, kartki papieru, folia malarska), budowa (kaski, klocki i inne materiały do budowy), sklep (kasa, waga, banknoty, stragan, koszyki na zakupy, towary do zakupu) , chmurka, słoneczko, wizerunek dziecka.

Przebieg zajęcia:
1.Powitanie dzieci przez nauczyciela.
2.„Do kogo to należy?”- dobieranie odpowiednich przedmiotów do odpowiedniego obrazka z zawodem.

3.Zabawa ruchowo- naśladowcza „Zawody” z wykorzystaniem piosenki „Zawody”-dzieci wspólnie z nauczycielką naśladują zawody występujące w piosence z wykorzystaniem chust szyfonowych.

4.„Co robią różni ludzie?"- masażyk ilustracyjny w parach na plecach jednego z dzieci.
Stolarz młotkiem w drewno stuka, (delikatnie stuka jedną ręką) lekarz płuca stetoskopem osłuchuje, (dwiema rękami zaciśniętymi w pięść, udaje że trzymają stetoskop i dotyka pleców w różnych miejscach) kucharz łyżką w garnku miesza, (wykonuje płaską dłonią koliste ruchy na plecach) rolnik w polu grabi siano, (palcami obu rąk grabi z góry na dól) muzyk gra na pianinie, (naśladuje ruchy pianisty) a ja obrazek na plecach maluję (dowolnie rysuje na plecach dziecka).

5.Działalność swobodna dzieci w przygotowanych kącikach związanych z tematyką zajęć.
I kącik: „Przychodnia” dzieci mogą wcielić się w rolę pacjenta i lekarza. (4 osoby)
II kącik:„Piekarnia” dzieci mogą się wcielić w cukierników i piekarzy tworząc z masy solnej, ziaren i foremek wypieki i ciasteczka (4 osoby).
III kącik: „Pracowania malarska” dzieci wcielają się w malarzy i tworzą swoje dzieła na sztalugach (4 osoby).
IV kącik: „Salon fryzjersko- kosmetyczny” dzieci mogą wcielić się w kosmetyczki malując paznokcie farbami i fryzjerów układając fryzury i obcinając włosy (5 osób).
V kącik: „Stragan” dzieci mogą wcielić się w sprzedawców i klientów (4 osoby).
VI kącik: „Na budowie” dzieci mogą się wcielić w budowlańców i tworzyć różnorodne budowle z wykorzystaniem różnych klocków, patyków itp. (5 osób).

6.Podziękowanie za zajęcia oraz ocena zajęć za pomocą buziek. W przypadku gdy zajęcia się podobały, dzieci umieszczają wizerunek dziecka pod słoneczkiem, a gdy się nie podobały pod chmurką.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2025 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.