Numer: 53316
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kwiecień, plecień - wiosenna pogoda. Zajęcia z wykorzystaniem metody daltońskiej

SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z WYKORZYSTANIEM METODY DALTOŃSKIEJ I NARZĘDZI MULTIMEDIALNYCH
Data: 08.04.2025
Prowadząca: Kamila Łękowska
Grupa: 4 latki „Apsiki”
Temat kompleksowy: „Wiosenny ogródek”
Temat dnia: „Kwiecień, plecień- wiosenna pogoda”
Treści z podstawy programowej:
uczestniczy w zabawach ruchowych, w tym rytmicznych, muzycznych, naśladowczych (I.5);
wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą komunikatów pozawerbalnych: tańca, intencjonalnego ruchu, gestów, impresji plastycznych, technicznych, teatralnych, mimicznych, konstrukcji i modeli z tworzyw i materiału naturalnego (IV.1);
wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą języka mówionego, posługuje się językiem polskim w mowie zrozumiałej dla dzieci i osób dorosłych, mówi płynnie, wyraźnie, rytmicznie, poprawnie wypowiada ciche i głośne dźwięki mowy (IV.2);
klasyfikuje przedmioty według: wielkości, kształtu, koloru, przeznaczenia (IV.12);
eksperymentuje, szacuje, przewiduje, dokonuje pomiaru długości przedmiotów, wykorzystując np. dłoń, stopę, but (IV.13);
posługuje się pojęciami dotyczącymi zjawisk przyrodniczych, np. tęcza, deszcz, burza (IV.18);
podejmuje samodzielną aktywność poznawczą np. oglądanie książek, zagospodarowywanie przestrzeni własnymi pomysłami konstrukcyjnymi, korzystanie z nowoczesnej technologii itd. (IV.19);
rozumie bardzo proste polecenia w języku obcym nowożytnym i reaguje na nie; uczestniczy w zabawach, np. muzycznych, ruchowych (IV.21).

Cele ogólne:
zapoznanie z przysłowiem dotyczącym miesiąca kwietnia: „Kwiecień, plecień, wciąż przeplata, trochę zimy, trochę lata,
zapoznanie ze zjawiskami atmosferycznymi występującymi wiosną,
wdrażanie do poprawnego budowania wypowiedzi i słuchania wypowiedzi rówieśników,
uświadomienie dzieciom, jak ważny jest wybór odpowiedniego ubioru do pogody,
rozwijanie samodzielności, kreatywności i innowacyjności dzieci poprzez tworzenie warunków do różnorodnej aktywności w toku wykonywania poszczególnych zadań.

Cele szczegółowe dziecko:
dowiaduje się, co oznacza przysłowie kwiecień plecień, bo przeplata,
nazywa różne zjawiska pogodowe,
rozpoznaje odgłosy deszczu, burzy, wiatru i śniegu,
wie, jak nalezy ubrać się odpowiednio do pogody,
ilustruje ruchem treść piosneki w języku angielskim,
swobodnie działa w przygotowanych kącikach aktywności

Formy pracy: zbiorowa, indywidualna
Metody pracy: słowna (pogadanka nt wiersza), zabawowa, multimedialna, praktycznego działania
Elementy koncepcji planu daltońskiego: pomocna dłoń, kąciki aktywności, ewaluacja zajęć.
Środki dydaktyczne: tablica multmedialna, tekst wiersza, zagadki słuchowe ukryte w kodach QR, stempelek oraz emblemet słońca i chmury z deszczem (ewaluacja), buteleczki sensoryczne, kolorowe pompony i kubki pogodowe do segeregacji, 3 wieszaki z emblematem: śniegu, deszczu i słońca, klamerki, obrazki ubrań, farby, woreczki strunowe, ciastolina, druciki kreatywne, hula hopy, krzesełka, butelka, gazeta, dzownki chromatyczne, spryskiwacz, instrumenty muzyczne (talerze, marakasy, bębenek itp.).

Przebieg zajęcia:
1.Powitanie dzieci przez nauczyciela.
2.Słuchanie wiersza „Kwiecień- plecień”
Ach ten kwiecień, psotny kwiecień,
różne figle płata w świecie.
Raz przygrzeje mocno słońce,
że jak w lecie jest gorąco.
Innym razem śniegiem prószy,
że aż wszystkim marzną uszy.
Kwiecień - plecień, bo przeplata,
trochę zimy, trochę lata.
3.Zapoznanie z przysłowiem ,,Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata”- nawiązanie do treści wiersza, swobodne wypowiedzi dzieci. Wyjaśnienie znaczenia przysłowia.
4.„Jaka pogoda może być w kwietniu?”- układanie puzzli na platformie www.jigsawplanet.com.
5.Zabawa na percepcję słuchową „Nasze uszy słyszą”– zagadki słuchowe z wykorzystaniem kodów QR (odgłosy padającego deszczu, burzy, wiatru, chodzenia po śniegu). Zadaniem dzieci jest rozpoznać usłyszane dźwięki i podnieść do góry odpowiedni patyczek z emblematem pogodowym.
6.Zabawa muzyczno- ruchowa w języku angielskim „Drip Drop rain” (https://youtu.be/3WIF98ss2Tw) z wykorzystaniem tablicy multmedialnej- ilustracja ruchowa piosenki.
7.Podziękowanie za zajęcia oraz ocena zajęć za pomocą stempelka lub odcisku palca na słoneczku (podobało się) lub na chmurce z deszczem (nie podbalo się).

W ramach działań swobodnych dzieci przygotowano kąciki związane z tematyką zajęć:
a)I kącik sensoryczny: (2 os.)
„Pogodowe buteleczki sensoryczne”- czyli pogoda zamknięta w butelkach z wykorzystaniem wody, pomponów, waty, barwników spozywczych, cekinów itp.
b)II kącik matematyczny:
 „Ile kropel?”- przemieszczanie w woreczku strunowym guzików w odpowiednie miejsce na chmurec zgodnie z ilością (2 os.)
„Pogodowe zamieszanie”- segregacja pomieszanych zjawisk pogodowych (2 os.)
c)III kącik dydaktyczny: (3os.)
„W co się ubieramy, gdy...?”- wybór odpowiedniego stroju w zalezności od pogody.

d)IV kącik plastyczny:
„Zjawiska pogodowe”- układanie embelmatu pogody z wykorzystaniem ciastoliny (2 os.)
„Malowana pogoda”- malowanie zjawisk pogodowych z wykorzystaniem farb i woreczków strunowych (2 os.)
„Tęcza”- tworzenie tęczy z wykorzystaniem ciastoliny i drucików kreatywnych (2 os.)
e)V kącik ruchowy- zabawa ruchowa „Tunel pogodowy”- z wykorzystaniem hula- hopów i krzesełek (2 os.)
f)VI kącik interaktywny (2 os.):
„Memory pogodowe” z wykorzystaniem tablicy multimedialnej
Malowanie w Tux paint zjawisk pogodowych
g)VII kącik muzyczny (2 os.): „Kwietniowa pogoda”- odgłosy gradu (kostki lodu), odgłosy wiatru (dmuchanie w butelkę plastikową), kroki na śniegu (chrzęst gniecionej gazety), śpiew ptaków (dźwięki zagrane na dzwonkach chromatycznych), ciepły deszczyk (woda ze spryskiwacza). Dodatkowo można wykorzystać dostępne instrumenty tj.; talerze, marakasy, bębenek itp.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2025 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.