Numer: 53314
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Warzywne zabawy z wykorzystaniem metody daltońskiej

SCENARIUSZ ZAJĘCIA HOSPITOWANEGO Z WYKORZYSTANIEM METODY DALTOŃSKIEJ
Data: 25.10.2024
Prowadząca: Kamila Łękowska
Grupa: 4 latki „Nieśmiałki”
Temat kompleksowy: „Jesień w ogrodzie”
Temat dnia: „Warzywne zabawy”
Treści z podstawy programowej:
uczestniczy w zabawach ruchowych, w tym rytmicznych, muzycznych, naśladowczych, z przyborami lub bez nich; wykonuje różne formy ruchu: bieżne, skoczne, z czworakowaniem, rzutne (I.5);
wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą komunikatów pozawerbalnych: tańca, intencjonalnego ruchu, gestów, impresji plastycznych, technicznych, teatralnych, mimicznych, konstrukcji i modeli z tworzyw i materiału naturalnego (IV.1);
wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą języka mówionego, posługuje się językiem polskim w mowie zrozumiałej dla dzieci i osób dorosłych, mówi płynnie, wyraźnie, rytmicznie, poprawnie wypowiada ciche i głośne dźwięki mowy (IV.2);
klasyfikuje przedmioty według: wielkości, kształtu, koloru, przeznaczenia, układa przedmioty w grupy, szeregi, rytmy, odtwarza układy przedmiotów i tworzy własne, nadając im znaczenie, rozróżnia podstawowe figury geometryczne (koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt) (IV.12);
określa kierunki i ustala położenie przedmiotów w stosunku do własnej osoby, a także w stosunku do innych przedmiotów, rozróżnia stronę lewą i prawą (IV.14).

Cele ogólne:
uświadomienie dzieciom, że w warzywach zawarte są potrzebne dla zdrowia witaminy,
zachęcanie dzieci do spożywania /próbowania różnych warzyw,
ćwiczenie orientacji w schemacie własnego ciała,
zachęcanie dzieci do tworzenia kompozycji z różnych materiałów, stwarzanie okazji do odczuwania poczucia sprawstwa („potrafię to zrobić”),
utrwalanie nawyków higienicznych (mycie rąk przed jedzeniem, przygotowywaniem jedzenia),
rozwijanie samodzielności, kreatywności i innowacyjności dzieci poprzez tworzenie warunków do różnorodnej aktywności w toku wykonywania poszczególnych zadań.

Cele szczegółowe dziecko:
słucha wypowiedzi pani Witaminki, odpowiada na jej pytania,
dowiaduje się, jakie znaczenie dla zdrowia mają warzywa,
układa w parach puzzle 3- elemntowe,
nazywa warzywa,
potrafi odgadnąć jakiego warzywa brakuje,
rozpoznaje w zabawie poszczególne części ciała, prawidłowo reaguje na polecenia,
utrwala nawyk mycia rąk przed kontaktem z jedzeniem,
swobodnie działa w przygotowanych kącikach aktywności: bawi się w: sprzedawcę i kupującego,

Formy pracy: zbiorowa, indywidualna, w parach
Metody pracy: słowna (pogadanka), zabawowa, praktycznego działania
Elementy koncepcji planu daltońskiego: pomocna dłoń, praca w parach, kąciki aktywności, ewaluacja zajęć.
Środki dydaktyczne: „Pani Witaminka”- pacynka wykonana z warzyw, koperty z puzzlami warzywnymi, naturalne okazy warzyw, warzywa pokrojone w plasterki, talerze, emblematy warzyw do zabawy ruchowej (cebula, pomidor, marchewka), muzyka, emblemat marchewki, zielony i czerwony koszyk, stragan (koszyki na zakupy, towary do zakupu), plansza ogródka z warzywami okrągłymi i podłużnymi, koszyk z uchwytem, koszyk bez uchwytu, 3 wielkości warzyw (ziemniak, marchewka, pomidor) i karta ze strzałkami symbolizującymi wielkość, kolorowe kubki do kodowania, instrukcja wykonania warzyw z kolorowych kubków.

Przebieg zajęcia:
1.Powitanie dzieci przez nauczyciela.
2.Spotkanie z pacynką wykonaną z warzyw – panią Witaminką, pogadanka.
3.„Jakie to warzywo?”- poszukiwanie kopert w sali i układanie w parach puzzli warzywnych, nazwanie ułożonego warzywa.
4.Zabawa na spostrzegawczość „Którego warzywa brakuje?”. Dzieci wymieniają warzywa zgromadzone na dywanie, n-l daje dzieciom chwile, aby zapamiętamy te warzywa. Następnie n-l prosi dzieci aby zamknęły oczy i w tym momencie zabiera 1 warzywo i chowa za plecami. Na sygnał „Już!”, dzieci otwierają oczy i zagadują, które warzywo zniknęło. 
5.Zabawa ruchowa ćwicząca orientację w schemacie ciała „Taniec z warzywami”. Nauczyciel prosi dzieci o wybranie/wylosowanie jednego warzywa do zabawy. Dzieci tańczą do muzyki z warzywem. Na przerwie w muzyce zatrzymują się i umieszczają warzywo według wskazówek nauczyciela: na głowie, na brzuchu, obok stopy, na dłoni.
6.Wykonanie warzywnych kompozycji i zjedzenie ich na II śniadaniu.
7.Podziękowanie za zajęcia oraz ocena zajęć za pomocą marchewek. W przypadku gdy zajęcia się podobały, dzieci umieszczają emblemat marchewki w zielonym koszyku, a gdy się nie podobały w czerwonym koszyku.

W ramach działań swobodnych dzieci przygotowano kąciki związane z tematyką zajęć:
a)I kącik- Zabawa dydaktyczna „Jesienny ogródek". Dzieci „wykopują” z planszy ogródka wybrane warzywa i wkładają do odpowiedniego koszyka: koszyczek bez uchwytu - warzywa owalne/okrągłe (pomidor, cebula, burak, kapusta, ziemniak), koszyczek z uchwytem - warzywa podłużne (marchew, pietruszka, ogórek).
b)II kącik- Zabawa dydaktyczna „Od najmniejszego do największego". Dzieci wyciągają z koszyczków grupy warzyw (np. same ziemniaki, pomidory, itd.) i układają je w szeregu od najmniejszego do największego zgodnie ze strzałkami.
c)III kącik Zabawa tematyczna „Stragan”. Dzieci wcielają się w rolę sprzedawcy i kupujących.
d)IV kącik- Zabawa matematyczna „Zakodowane warzywa”- układanie wzoru warzyw z wykorzystaniem kubków do kodowania.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2025 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.