Numer: 53291
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Dzień dobrych uczynków. Scenariusz zajęć dla dzieci 5- i 6-letnich

Cel ogólny:
- kształtowanie postaw prospołecznych u dzieci

Cele szczegółowe:
Dziecko:
-wyjaśnia sformułowanie "dobry uczynek"
-nazywa/wymienia uczucia towarzyszące osobom czyniącym dobre uczynki
-wypowiada się nt. swoich dobrych uczynków spełnionych wobec bliskich mu osób
-współpracuje z kolegami podczas wykonania wspólnej pracy plastycznej

Metody:
słowne (rozmowa, wiersz, objaśnienia), czynne (zadań stawianych dziecku), oglądowa (pokaz, obserwacja)

Formy: zbiorowa, indywidualna

Środki dydaktyczne:
serduszko z kolorowego brystolu, plastelina, bibuła, wizytówki dzieci, wiersz "Dobre uczynki" J. Wybieralskiej, sylweta dużego drzewa z podpisem "Drzewo dobrych uczynków", ilustracje przedstawiające sytuacje pomagania innym, tamburyno

Przebieg:
1. Powitanie piosenką "Hello, hello, what a beautiful day" z improwizacją ruchową
2. "Słuchaj uważnie" - n-l zanim zacznie czytać wiersz "Dobre uczynki" uzgadnia z dziećmi, że to one po wysłuchaniu wiersza spróbują odgadnąć tytuł. Potem dzieci omawiają z panią treść wiersza i oceniają postawę bohatera
3. "Dobry uczynek" - burza mózgów - dzieci starają się wyjaśnić co to jest dobry uczynek; po zakończonej aktywności oglądają ilustracje i opowiadają jak można pomagać innym
4. "Szukamy przyjaciół" - zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa - dzieci maszerują po sali ze spuszczonymi głowami. Na umówiony sygnał (dźwięk tamburyna) dobierają się parami i wykonują radosne podskoko w małych kółeczkach. Zabwa powatarzana jest kilka razy, pary nie mogą się powtarzać.
5. Nasze dobre uczynki - wypowiedzi dzieci - dzieci opowiadają sytuacje, w których pomogły komuś - koledze, mamie, babci, starszej pani itd. Po każdej wypowiedzi n-l wręcza dziecku serduszko wyciete z brystolu - symbol dobrego uczynku i dobrego serducha
6. "Plasteliną malowane" - zabawa przy stolikach z użyciem plasteliny - n-l demonstruje dzieciom sposób "malowania" plasteliną - zwraca uwagę na odpowiednią ilość materiału i jej temperatury podczas manipulowania - im cieplejsza tym bardziej plastyczna
7. Dzieci wyszukują wizytówki z ich imionami rozłożone na podłodze (w razie konieczności n-l pomaga dzieciom) i umieszczają je na wcześniej otrzymanych serduszkach za pomocą kleju
8. Umieszczenie serduszek z przyklejonymi wizytówkami na gałęziach Drzewa dobrych uczynków - zwrócenie uwago na rownomierne rozmieszczenie ich na drzewie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2025 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.