Numer: 53290
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Dzień Pszczół

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Temat dnia: Dzień Pszczół
Grupa wiekowa: 3-latki
Prowadzący: mgr Joanna Mańkowska

Cel ogólny: Wspieranie całościowego rozwoju dziecka poprzez rozwijanie kompetencji podstawowych w zakresie wykorzystywania myślenia matematycznego w celu rozwiązywania problemów oraz kształtowanie zainteresowania środowiskiem przyrodniczym

Cele operacyjne w obszarach rozwojowych:

a) w obszarze fizycznym:

- maszeruje, tupie, wykonuje zwinnie ruchy rękoma,

- naśladuje czynności zgodnie z treścią piosenek,

- zatrzymuje się na sygnał nauczyciela

b) w obszarze emocjonalnym:

- czerpie radość poprzez udział w proponowanych formach aktywności,

- odczuwa satysfakcję z efektów podejmowanych działań,

- wyraża ekspresję twórczą i emocjonalną aktywność podczas zabaw

c) w obszarze społecznym:

- czeka na swoją kolej,

- respektuje prawo do wypowiadania się innych osób,

- współpracuje w grupie,

- reaguje na prośby, polecenia nauczyciela

d) w obszarze poznawczym:

- uważnie słucha tekst czytany przez nauczyciela, udziela odpowiedzi na pytania,

- poznaje rodzaje pszczół i ich role pełnione w ulu,

- rozwiązuje zagadki o pszczołach,

- wzbogaca wiedzę na temat przyrody,

- doskonali orientację w przestrzeni,

- doskonali znajomość pojęć „na”, „pod”, „za”, „obok”

-przelicza elementy zbiorów,

-porównuje liczebność zbiorów, wskazuje najmniejszy i największy zbiór
Metody: podające, problemowe, praktyczne
Formy : zbiorowa, indywidualna, w parach

Środki dydaktyczne: pendrive z piosenkami, magnetofon, kartka z treścią wiersza, obrazki do treści wiersza , tablice demonstracyjne przedstawiające pszczoły, krzesełko, maskotka - pszczoła, ilustracje przedstawiające ule, sylwety pszczół, pachołki, woreczki, tamburyn, medale

Przebieg zajęć

1. Powitanie piosenką „ Cześć, daj mi rękę” (Autor piosenki: KLANZA)

Cześć, daj mi rękę.

Cześć, daj mi rękę.

Idziemy teraz razem śpiewając piosenkę.

Cześć, daj mi rękę.

Cześć, daj mi rękę.

Tupiemy teraz razem śpiewając piosenkę.

Cześć, daj mi rękę.

Cześć, daj mi rękę.

Machamy teraz razem śpiewając piosenkę.

Cześć, daj mi rękę.

Cześć, daj mi rękę.

Skaczemy teraz razem śpiewając piosenkę.

Dzieci wraz z nauczycielem stoją w kole, wykonują gesty zgodnie z treścią piosenki.

2. „Pszczoła” – wysłuchanie wiersza doskonalącego orientację w przestrzeni. ( Autor wiersza: Paluszkowe Rozśpiewanki)

Pszczoła rano dzisiaj wstała

I na krześle sobie stała

Nagle hop skoczyła tuż

I przed krzesłem stoi już

Patrzy w lewo

Patrzy w prawo

I za krzesłem stoi żwawo

Trochę pszczoła się zmęczyła i pod krzesłem położyła

Nauczyciel wybiera chętne dzieci aby położyły maskotkę pszczółki na krześle według instrukcji zawartej w wierszu.

3. „ Zgadnij, która to pszczółka” – rozwiązywanie zagadek.

Przed dziećmi rozłożone są obrazki z pszczołami. Nauczyciel czyta opisy pszczół, zadaniem dzieci jest wskazanie prawidłowego obrazka.

- To najważniejsza ze wszystkich pszczół. Jej zadaniem jest czerwienie, czyli złożenie jaj. Królowa matka potrafi znieść aż 1500 jaj!

- Pojawia się w ulu tylko na wiosnę. Jego zadaniem jest zaplemnienie królowej pszczół w celu złożenia przez nią jaj. Kiedy się to powiedzie - truteń umiera.

- Opiekuje się larwami, dba by nie zabrakło im pokarmu. Wiosną i latem karmi larwy pyłkiem i modem, a w czasie wczesnej wiosny - pierzgą.

- Dba o porządek w ulu. Oczyszcza plastry z resztek kokonów, odchodów larw i innych zanieczyszczeń. Dba także o to by martwe pszczoły nie pozostały w ulu.

- Osobista służąca królowej pszczół. Karmi ją mleczkiem pszczelim wprost do otworu gębowego.

- Budowniczka ula. Odbudowuje ul oraz plastry używając do tego wytwarzanego przez siebie wosku.

- Kiedy u pszczoły wykształci się żądło i gruczoł jadowy, zostaje strażniczką. Broni ula przed niebezpieczeństwem i innymi owadami.

- Wylatuje z ula i wraca do niego kilkanaście razy dziennie. Zbiera pyłek, nektar lub spadź.

4. „ Wesoła pszczółka”- zabawa ruchowa przy piosence.

Dzieci stoją w rozsypce, nauczyciel włącza piosenkę, w -trakcie gdy muzyk gra dzieci biegają po sali naśladując pszczółki, gdy nauczyciel wyłączy muzykę zadaniem dzieci jest zatrzymać się. Czynności powtarzamy kilka razy.

5.” Zagubione pszczółki”- zabawa matematyczna.

Pszczółki zgubiły swoje ule, zadaniem dzieci jest pomóc im wrócić do domów. W każdym ulu powinno znajdować się tyle pszczółek ile plastrów miodu jest na ilustracji. Zadaniem dzieci jest przeliczyć pszczółki i włożyć je do odpowiedniego ula.

Następnie dzieci porównują utworzone zbiory i wskazują ul w którym jest najwięcej i najmniej pszczół.

6. „ Pszczółki na kwiatek” – zabawa wzrokowo-ruchowa.

Dzieci dobierają się w pary i stają na przeciwko siebie. Jedno dziecko jest kwiatkiem ( w ręce trzyma pachołek odwrócony górą do dołu), drugie dziecko jest pszczółką ( w ręku trzyma woreczek). Na hasło nauczyciela „ Pszczółki na kwiatek” zadaniem dzieci trzymających woreczek jest wrzucić go do pachołka. Gdy wszystkie dzieci wrzucą woreczek robimy zamianę – dzieci, które miały woreczki zabierają pachołki i odwrotnie, następnie zabawę powtarzamy.

7. Ewaluacja

Podziękowanie za udział w zajęciach. Zapytanie dzieci czy podobały im się zajęcia. Wręczenie dzieciom medali przyjaciół pszczół.

Bibliografia:
- Materiały ze szkolenia KLANZY "Piosenki na wyciągnięcie ręki"
- Materiały ze strony Paluszkowe Rozśpiewanki
- Gruszczyk-Kolczyńska, Zielińska - Dziecięca matematyka - Edukacja matematyczna dzieci - Książka dla rodziców i nauczycieli, WSiP 1997
-https://lyson.com.pl/blog/artykuly-pszczelarskie/rodzaje-pszczol

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2025 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.