Numer: 53285
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zabawy z wiatrakiem matematycznym - scenariusz zajęć

SCENARIUSZ ZAJĘĆ – dzieci 4 letnie

Opracowała i przeprowadziła – Marta Gawryluk
Temat kompleksowy – „Zwierzęta jesienią”
Temat zajęć – „Zabawy z wiatrakiem matematycznym”
Data zajęć – 21.10.2024 r.
Cele:
1. Kształtowanie pojęć matematycznych poprzez ruch i aktywność własną dzieci
2. Utrwalenie nazw kolorów i figur geometrycznych
3. Doskonalenie umiejętności orientacji przestrzennej
4. Rozwijanie umiejętności kontynuowania rytmów.
Formy – indywidualna
Metody – aktywizująca, praktycznego działania
Pomoce dydaktyczne: wiatrak matematyczny, kartoniki w kolorach odpowiadających kolorom na wiatraku matematycznym, kartoniki z symbolami odpowiadającymi symbolom na wiatraku matematycznym.
Przebieg zajęć:
1. „Losowanie” – dzieci ustawiają się w pociąg/ pary przed nauczycielem i losują karteczkę w wyznaczonym kolorze. Ich zadaniem jest odnalezienie wylosowanego koloru na wiatraku matematycznym, położenie karteczki na wstążce i zajęcie miejsca przy wiatraku.
2. „Powitanka” – każde dziecko zajmuje miejsce przy wstążce. Następnie nauczyciel wita się z dziećmi poprzez zwroty – „Proszę, aby pomachały do mnie dzieci, które mają wstążkę z kształtem serduszka”, „Proszę, aby pomachały do mnie dzieci, które mają wstążkę z kształtem gwiazdki”
3. „Jedzie pociąg z daleka” – zabawa ruchowa ze śpiewem – dzieci poruszają się trzymając wiatraki śpiewając piosenkę – „Jedzie pociąg z daleka”. Po końcowych słowach piosenki wszyscy się zatrzymują. Nauczyciel mówi np. Stacja – Serduszka. Dzieci, które mają z tym symbolem wstążki „rzucają je” i zamieniają się miejscami.
4. „Przeplataniec” - dzieci podnoszą szarfy na wysokość kolan lub klatki piersiowej. Nauczyciel wybiera jedno dziecko, które przechodząc pod wstążką lub nad wstążką odpowiada na pytania: Pod jaką wstążką przechodzisz? Jaki kolor ma wstążka przed tobą? Jaka wstążka jest za tobą?
5. „Mało nas” – zabawa ruchowa ze śpiewem – dzieci wspólnie z nauczycielem śpiewają piosenkę – „Mało nas, mało nas do pieczenia chleba tylko nam, tylko nam np. białego koloru tu potrzeba”. Dzieci, które mają wstążki z wyznaczonym kolorem, symbolem, owijają się wstążką do środka.
6. „Rytmy” – zadaniem dzieci jest chodzenie po wstążkach według podanego rytmu np. biały – żółty – czerwony; kwadrat – koło – serce.
7. „Zakończenie” – rolowanie szarf i zapinanie ich na guziczek.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2025 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.