SCENARIUSZ ZAJĘĆ - dzieci 4 letnie
Opracowała i przeprowadziła – Marta Gawryluk
Temat kompleksowy – „Wiosna na wsi”
Temat zajęć – „Klasyfikacja – elementy dziecięcej matematyki według E. Gruszczyk – Kolczyńskiej”
Data zajęć – 01.04.2025 r.
Cele ogólne:
1. Doskonalenie umiejętności klasyfikacji na podstawie dwóch lub więcej cech
2. Utrwalenie znajomości figur geometrycznych
3. Zwiększanie umiejętności w przeliczaniu w zakresie 1- 5 na konkretach
Metody – podająca, aktywizująca
Formy – indywidualna, grupowa
Pomoce dydaktyczne: klocki Dienesa, kartki z narysowanymi drzewami, guziki, kartoniki z oznaczeniami cech przedmiotów, tamburyn, bębenek, papierowe talerzyki
Przebieg zajęć:
1. Powitanka – Hello, children – nauczyciel na melodię Panie Janie śpiewa tekst:
Hello, children (bis) - nauczyciel macha rękoma na powitanie
Look at me (bis) – nauczyciel wskazuje na siebie
We are waiting for you (bis) – nauczyciel otwartym gestem rąk wskazuje na dzieci
Jump like me! – nauczyciel skacze w miejscu, dzieci naśladują
Walk like me! – nauczyciel maszeruje w miejscu, dzieci naśladują
Run like me! – nauczyciel biegnie w miejscu, dzieci naśladują.
Zadaniem dzieci jest reagowanie na proste polecenia w języku angielskim.
2. Zabawa matematyczna z wykorzystaniem klocków Dienesa –„Znajdź dobrą figurę geometryczną” – nauczyciel rozkłada 5 papierowych talerzyków oraz klocki. Obok 4 talerzyków nauczyciel układa kartoniki oznaczające cechy klocków i wyjaśnia np. „Tu będziemy układać same trójkąty”, „Tu kładziemy tylko niebieskie figury”. Na piątym talerzyku dziecko odkłada klocki niepasujące do podanej cechy.
3. Zabawa matematyczna – „Drzewo” – nauczyciel rysuje dla każdej grupy dzieci (grupy 4 – osobowe) drzewo z symbolami oznaczającymi cechy klocków. Zadaniem dzieci jest ułożenie na gałęziach drzewa klocków Dienesa zgodnych z oznaczeniem.
4. Zabawa ruchowa bieżna – „Koło, trójkąt, kwadrat” – gdy nauczyciel gra na tamburynie dzieci biegają. Na hasło – „Stop” i podanie nazwy figury np. kwadrat zadaniem dzieci jest odnalezienie w sali przedmiotu o podanym kształcie.
5. Zabawa matematyczna – „Guziki” - nauczyciel rozkłada papierowe talerzyki oraz guziki. Obok talerzyków nauczyciel rozkłada kartoniki oznaczające cechy guzików i wyjaśnia np. „Tu kładziemy tylko guziki z dwoma oczkami”. Zadaniem dzieci jest przeliczenie dziurek na guzikach i posegregowanie guzików według wyznaczonych cech.
6. Zabawa matematyczna – „Drzewo z guzikami” – nauczyciel rysuje duże drzewo z symbolami oznaczającymi cechy guzików. Zadaniem dzieci jest ułożenie na gałęziach drzewa guzików zgodnych z oznaczeniem ich cechy.
7. Zabawa ruchowa – „Policz i zrób” – dzieci swobodnie maszerują, gdy słyszą muzykę. Na hasło „Stop” zadaniem dzieci jest policzenie, ile razy nauczyciel uderzył w bębenek i zrobienie takiej samej ilości podskoków obunóż.
8. Ewaluacja – nauczyciel pyta dzieci, co im się podobało najbardziej w zajęciach, a co najmniej.