Scenariusz zajęć otwartych w grupie dzieci 4-letnich
Nauczyciel prowadzący – Ilona Wasilewska
Temat: „Mniej – więcej, tyle samo”
Cel główny:
rozwijanie i doskonalenie umiejętności matematycznych
rozwijanie logicznego myślenia
Cele operacyjne:
biorą udział w zabawie dramowej
rozróżniają i porównują wielkość przedmiotów
segregują przedmioty wg wielkości lub koloru
porównują liczebność zbiorów przedmiotów
stosują określenia mniej – więcej, tyle samo
właściwie reagują na polecenia nauczycielki
reagują na umówiony sygnał
Środki dydaktyczne:
przedmioty codziennego użytku w dwóch wielkościach ,obręcze w dwóch wielkościach, duża i mała piłka
Metody:
percepcyjne: obserwacji i pokazu
słowne: rozmowy, objaśnienia, instrukcje
czynne: zadań stawianych dziecku
elementy matematyki E. Gruszczyk – Kolczyńskiej
Formy:
indywidualna
zbiorowa
grupowa
Przebieg zajęcia:
1.Powitanie
2. Zabawa dramowa wg. pomysłu nauczyciela „Historia malutkiej kolorowej piłeczki”
3.Zabawa „Segregujemy zabawki”
Dzieci siedzą na dywanie. Nauczycielka pokazuje dzieciom dużą i małą piłkę i pyta się
- Jakie są ?
(Dzieci wymyślają jaki są piłki)
Nauczycielka zachęca dzieci do wyszukania w Sali małego i dużego przedmiotu.
Dzieci przypatrują się uważnie, wypowiadają się na temat zgromadzonych przedmiotów, następnie segregują przedmioty do odpowiednich obręczy:
-wg rodzaju tworząc pary: mała lalka – duża lalka
-wg wielkości tworząc dwa zbiory: zbiór przedmiotów małych i dużych
Następnie porównują liczebność tych zbiorów.
4.Zabawa ruchowa „Duże i małe kroki”
Kiedy nauczycielka podrzuca dużą piłkę – dzieci stawiają duże kroki.
Kiedy nauczycielka podrzuca małą piłkę – dzieci stawiają małe kroki.
W zależności ile będzie podrzutów dzieci robią tyle kroków, a następnie starają się porównać, których kroków zrobili mniej, więcej lub tyle samo: dużych czy małych.
5.Zabawa :Stań po właściwej stronie”
N-lka mówi:
-po jednej stronie ustawiają się sami chłopcy, po drugiej same dziewczynki
-po jednej stronie ustawiają się dzieci, które mają rodzeństwo, po drugiej te które nie mają
-po jednej stronie ustawiają się dzieci, które lubią jabłka, po drugiej te które nie lubią, itd.
Po każdym poleceniu następuje porównanie, których dzieci jest mniej, więcej lub tyle samo.
6. Podsumowanie i podziękowanie za wspólną zabawę .