X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 49302
Przesłano:
Dział: Języki obce

Wir machen einen Obstsalat. Robimy sałatkę owocową

Scenariusz zajęć.

Język niemiecki:
Zajęcia do przeprowadzenia w klasie 5, trzy godziny lekcyjne.

Lekcja 1 Temat: Isst du gern Obst und Gemüse?
(Czy jesz chętnie owoce i warzywa?)

Środki:
podręcznik “Und so weiter do kl.5” wraz z zeszytem ćwiczeń, piłka, karty obrazkowe, tablica, monitor interaktywny

Cele:
Uczeń:
-poznaje nazwy owoców i warzyw
-przypomina i utrwala liczebniki od 0-100
-nabywa umiejętność pytania o ceny i udzielania informacji
-wyraża opinię co chętnie je a czego nie lubi
-ćwiczy sprawność mówienia
-wykorzystuje TIK na zajęciach języka niemieckiego.

Przebieg zajęć:

1. Wprowadzenie nowego materiału.
Nauczyciel zapisuje na tablicy temat lekcji i określa jej cele.
Za pomocą kart obrazkowych nauczyciel przedstawia nazwy owoców i warzyw. Następnie przy użyciu piłki, którą rzuca wybranemu uczniowi zadaje pytania: “Was isst du (nicht) gern?”. Uczniowie udzielają odpowiedzi.
Wykonując ćwiczenia interaktywne uczniowie przypominają i utrwalają liczebniki od 0 do 100:

https://wordwall.net/pl/resource/969072

https://wordwall.net/pl/resource/1556476/niemieckim/zahlen

2. Ćwiczenie nowego materiału.
Przy pomocy podręcznika (str. 28 ćw. C6) uczniowie ćwiczą krótkie dialogi. Nauczyciel zadaje pytanie o cenę kilograma wybranych owoców / warzyw. “Was kostet ein Kilo Bananen/ Birnen/ Kartoffeln?”, uczniowie udzielają odpowiedzi: “Ein Kilo Bananen kostet 1,90 Euro” - podany przykład nauczyciel zapisuje na tablicy a uczniowie w zeszycie.
Następnie ćwiczą te dialogi w parach. Uczniowie wykonują ćwiczenie interaktywne:

https://learningapps.org/display?v=pkuzq648j20

3. Podsumowanie.
Uczniowie mówią po kolei jaki owoc / warzywo chętnie jedzą. Pierwszy uczeń podaje swoją propozycję np: “Ich esse gern Tomate”, następny powtarza to zdanie i dodaje inny wyraz: “Ich esse gern Tomate und Banane.” Ćwiczenie kończy ostatni uczeń.
Uczniowie wykonują ćwiczenia w zeszycie ćwiczeń. (str. 24-25 ćw. C3, C4, C5)

Lekcja 2 Temat: Wir lesen ein Kochrezept.
(Czytamy przepis.)

Środki:
podręcznik “Und so weiter do kl.5”, karty obrazkowe, plakat, tablica, monitor interaktywny

Cele:
Uczeń:
-utrwala nazewnictwo warzyw i owoców
-poznaje słownictwo związane z przygotowaniem przepisu kulinarnego
-ćwiczy sprawność czytania ze zrozumieniem
-ćwiczy sprawność pisania
-utrwala liczebniki

Przebieg zajęć:

1. Wprowadzenie nowego materiału.

Nauczyciel zapisuje na tablicy temat lekcji i określa jej cele.
Następnie pokazuje karty obrazkowe przedstawiające owoce i warzywa a uczniowie je nazywają. Inną propozycją może być rozdanie kart uczniom, które muszą pogrupować odpowiednio do umieszczonych na tablicy kategorii: Obst / Gemüse i kolejno je nazwać.
Nauczyciel zapisuje na tablicy słownictwo z przepisu dotyczące wykonania sałatki owocowej (podręcznik str. 29, ćw. C8) a uczniowie notują je w zeszycie.

2. Ćwiczenie nowego materiału.

Uczniowie czytają i tłumaczą przepis, wykonując ćwiczenie umieszczone pod przepisem mówią czego potrzebują do wykonania sałatki owocowej.
Następnie w parach/ grupach porządkują kolejność nazw czynności (str. 29 ćw. C9).
Uczniowie wykonują ćwiczenie interaktywne:

https://wordwall.net/pl/resource/34147317

Kolejnym zadaniem będzie uzupełnienie poniższych zdań za pomocą podanego słownictwa tak, by powstał gotowy przepis:

(Mandeln, das Obst, alles, Zitronensaft, klein, Appetit, darüber)

Zuerst schäle ich ............... .
Dann schneide ich das Obst ............. .
Ich gebe Rosinen und ................. dazu.
Ich gieBe .................... darüber.
Danach streue ich den Zucker .................. .
Schließlich mische ich .............. gut zusammen.
Ich wünsche guten ............... !

Uczniowie czytają przepis ćwicząc wymowę.

3. Podsumowanie.

Uczniowie wykonują ćwiczenie interaktywne:

https://wordwall.net/pl/resource/34147682

Nauczyciel dzieli zespół na dwie grupy, które ustawiają się przed zawieszonym na tablicy lub ścianie plakatem przedstawiającym owoce i warzywa. Każda grupa otrzymuje klapkę na muchy i za jej pomocą na podaną przez nauczyciela nazwę uderza w plakat w odpowiednie miejsce. Ta aktywność cieszy się dużym powodzeniem nawet wśród starszych dzieci.

Lekcja 3 Temat: Wir machen einen Obstsalat.
(Robimy sałatkę owocową.)

Środki:
owoce, niezbędne naczynia (miska, nóż, deska), telefon komórkowy bądź aparat.

Cele:
Uczeń:
-utrwala słownictwo
-ćwiczy sprawność mówienia
-nagrywa filmik

Przebieg zajęć:

1.Uczniowie przygotowują stanowisko pracy.
(Zostają także przydzielone zadania.)

2.Zostają nagrane filmiki w grupach, na których uczniowie prezentują wykonanie sałatki owocowej w języku niemieckim.

https://www.facebook.com/gazetkapsp3/videos/j%C4%99zyk-niemiecki/334676695487893/

3.Uczniowie prezentują wyniki swoich prac.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.