X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 49242
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Ej, wiosenko, nie bądź taka, przybądź do mnie nieboraka - scenariusz zajęcia muzycznego zintegrowanego z działalnością matematyczno-plastyczną

SCENARIUSZ ZAJĘCIA MUZYCZNEGO
ZINTEGROWANEGO Z DZIAŁALNOŚCIĄ MATEMATYCZNO – PLASTYCZNĄ

Opracowała: mgr Danuta Polak
Grupa wiekowa: 3,4 – latki
Termin realizacji: 17.03.2022.
Krąg tematyczny: Nadchodzi wiosna
Temat zajęcia: "Ej wiosenko nie bądź taka, przybądź do mnie nieboraka." – zabawy przy muzyce, rozumienie pojęcia "marcowa pogoda".

Cele ogólne:
– wspieranie wielokierunkowej aktywności dziecka poprzez organizację warunków sprzyjających nabywaniu doświadczeń w poznawczym obszarze jego rozwoju (PP 1)
– tworzenie warunków umożliwiających dzieciom swobodny rozwój (PP 2)
– wspieranie aktywności dziecka rozwijającej procesy poznawczych (PP 3)
– zapewnienie prawidłowej organizacji warunków sprzyjających nabywaniu przez dzieci doświadczeń (PP 4)
– wspieranie samodzielnej dziecięcej eksploracji świata (PP 5)
– wzmacnianie poczucia wartości, indywidualność, (...) i uczestnictwa w grupie (PP 6)
– tworzenie sytuacji sprzyjających rozwojowi nawyków i zachowań prowadzących do samodzielności, sprawność ruchową i bezpieczeństwo (PP 7)
– dbanie o zdrowie psychiczne (PP 8)
– tworzenie sytuacji edukacyjnych budujących wrażliwość dziecka (PP 9)
– Tworzenie warunków pozwalających na samodzielną eksplorację otaczającej dziecko przyrody (PP 10)
– tworzenie warunków umożliwiających planowanie i podejmowanie działania (pp 11)
– systematyczne wspieranie rozwoju mechanizmów uczenia się dziecka (pp15)
Cele operacyjne (dziecko):
– uczestniczy w zabawach ruchowych, w tym rytmicznych, muzycznych, naśladowczych, z przyborami lub bez nich, wykonuje różne formy ruchu (Pp I/5);
– wykonuje podstawowe ćwiczenia kształtujące nawyk utrzymania prawidłowej postawy ciała (Pp I/8);
– wykazuje sprawność ciała i koordynację (Pp I/9);
– przedstawia swoje emocje i uczucia, używając charakterystycznych dla dziecka form wyrazu (Pp II/4);
– szuka wsparcia w sytuacjach trudnych dla niego emocjonalnie (Pp II/7);
– panuje nad nieprzyjemną emocją, np. podczas czekania na własną kolej w zabawie lub innej sytuacji (Pp II/8);
– dostrzega emocjonalną wartość otoczenia przyrodniczego jako źródła satysfakcji estetycznej (Pp II/11);
– odczuwa i wyjaśnia swoją przynależność do grupy przedszkolnej (Pp III/2)
– respektuje prawa i obowiązki swoje oraz innych osób (Pp III/7);
– obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe (Pp III/8);
– komunikuje się z dziećmi i osobami dorosłymi wykorzystując komunikaty werbalne i pozawerbalne (Pp III/9);
– wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą komunikatów pozawerbalnych: tańca, intencjonalnego ruchu, gestów (Pp IV/1);
– wyraża swoje rozumienie świata za pomocą języka mówionego (Pp IV/2)
– odpowiada na pytania, objaśnia kolejność zdarzeń (Pp IV/5);
– uważnie słucha (Pp IV/6);
– eksperymentuje rytmem, głosem, dźwiękami i ruchem, rozwijając swoją wyobraźnię muzyczną, słucha, odtwarza i tworzy muzykę, śpiewa piosenki, porusza się przy muzyce i do muzyki, reaguje na sygnały, muzykuje z użyciem instrumentów oraz innych źródeł dźwięku, śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru, chętnie uczestniczy w zbiorowym muzykowaniu, aktywnie słucha muzyki, w skupieniu słucha muzyki (Pp IV/7);
– klasyfikuje przedmioty, układa przedmioty w rytmy, odtwarza układy przedmiotów i tworzy własne (Pp IV/12);
– rozróżnia stronę lewą i prawą (Pp IV/14);
– posługuje się nazwami pór roku (Pp IV/16);
– posługuje się pojęciami dotyczącymi zjawisk przyrodniczych, np. tęcza, deszcz, burza (Pp IV/18);

Kompetencje kluczowe: 1, 3, 4, 5.
Metoda: słowna, zadań stawianych do wykonania, Orffa, KLANZA
Formy organizacyjne: zajęcia z całą grupą
Środki dydaktyczne: płyta CD, chusta animacyjna, sylwety burzy, słońca, chmur, pompony białe, niebieskie i szare, paski z kodem do rytmizowania tekstu, emblematy z symbolami pogody, obręcze, Instrumenty muzyczne dla dzieci: zakrętka od słoika z gumką, janczary, trójkąty.

Literatura i źródła:
1. Praca zbiorowa: Vademecum przedszkolnych zabaw – Wiosna. Bliżej przedszkola 2020. (str. 129)
2. M. Konarski: Koszałki – opałki Pana Miłosza. Bliżej Przedszkola 2020.
3. https://przedszkolankowo.pl/
4. You tube
PRZEBIEG:
1. Piosenka – powitanka "Podaj rękę przyjacielu"
Dzieci dobierają się w pary i tworzą dwa koła: wewnętrzne i zewnętrzne. Są zwrócone do siebie twarzą. Śpiewając piosenkę witają się ze swoim kolegą/koleżanką w parze. Po zaśpiewaniu sekwencji jest przygrywka przed kolejną sekwencją i dzieci w wewnętrznym kole przesuwają się o jedno dziecko w prawą stronę.

Podaj rękę przyjacielu i przywitaj się podają sobie prawe ręce
W prawo ukłoń się, w lewo ukłoń się. Kłaniają się w prawo potem w lewo
Podaj rękę przyjacielu i przywitaj się podają sobie ręce
Dzisiaj mamy dobry dzień klaszczą rytmicznie

2. "Marcowa pogoda" – wprowadzenie do tematu.
Dzieci siedzą wokół rozłożonej chusty animacyjnej. Nauczyciel wypowiada rymowankę, odpowiednio ilustrując jej treść:
Raz śnieg pada (N. wrzuca na chustę białe kulki śniegu)
Czasem grad (N. wrzuca na chustę szare kulki gradu)
A raz deszcz (N. rozsypuje niebieskie kulki)
Często po niebie płyną chmury (N. pokazuje chmurkę i rzuca ją na chustę)
Czasem słońce wyjdzie też (pokazuje sylwetę słońca i rzuca ją na chustę)
Tu Piorunek, a tam wietrzyk (N. pokazuje sylwetę pioruna, rzuca na chustę, sylwetę wiatru rzuca na chustę)
Tak to w marcu właśnie bywa. Raz jest wiosna, a raz zima.
Kiedy przyjdzie ciepła wiosna? A dziś?, powiedzcie, co kapryśna pogoda nam przyniosła?...

Następnie Nauczycielka zadaje dzieciom pytanie: - o jakich zjawiskach atmosferycznych była mowa w rymowance. Dzieci biorą chustę za uchwyty i kilkukrotnie unoszą ją do góry tak aby symbole pogody wymieszały się ze sobą. Nauczycielka mówi, że istnieje przysłowie, które bardzo dobrze charakteryzuje marcową pogodę: "W marcu jak w garncu"

3. "W marcu jak w garncu" – swobodne wypowiedzi dzieci
Wyjaśnienie pojęcia "marcowa pogoda".
Propozycje pytań dla dzieci:
- czy wiecie, co to znaczy marcowa pogoda;
- jaką pogodę mamy w marcu;
- jaka jest temperatura w marcu;
- na jaką porę roku czekamy;
- czy widzieliście już pierwsze oznaki wiosny;
- jakie oznaki wiosny spotkaliście na spacerze;
Pokazywanie ruchem świecącego słońca, padającego deszczu, wiejącego wiatru.

4. "Ej wiosenko nie bądź taka, przybądź do mnie nieboraka" – zabawa logorytmiczna.
Dzieci siedzą w kole na dywanie i wspólnie z Nauczycielką rytmizują tekst wyklaskując go, uderzając rękami o kalana.

5. "Pogoda marcowa" – zabawa rytmiczna
Dzieci siedzą na dywanie podzielone są na trzy grupy. Każda grupa dzieci dostaje instrumenty muzyczne:
Zakrętka od słoika z gumką – deszcz,
Janczary – śnieg
Trójkąty – słońce
Nauczycielka nastawia metronom i prosi dzieci, żeby spróbowały zagrać zgodnie z rytmem przez niego wystukiwanym. Najpierw grają wszystkie dzieci. Następnie Nauczycielka pokazuje symbole pogodowe: deszcz, śnieg, słońce, które wskazują która grupa dzieci ma grać. Dzieci grają na instrumentach zgodnie z rytmem wystukiwanym przez metronom i pokazywanym symbolem pogodowym.

6. "W marcowym garnku" zabawa ruchowa orientacyjno – porządkowa.
Każde dziecko otrzymuje emblemat z symbolem pogody i nazywa go. W sali rozłożone są duże obręcze. Dzieci swobodnie poruszają się między obręczami przy muzyce (https://youtu.be/EFJ7kDva7JE). Na przerwę w muzyce wchodzą do obręczy:
W tej samej obręczy każdy symbol pogody może wystąpić tylko raz. Gdy wszystkie dzieci znajdą dla siebie miejsca, nauczyciel sprawdza poprawność wykonania zadania; przy drugim powtórzeniu nauczycielka oznacza obręcze symbolem temperatury: ciepło lub zimno. Dzieci układają pogodę w obręczach wg temperatury uzasadniając swój wybór.
Uwaga! Jeśli dzieci są zainteresowane zabawę można powtórzyć 2-3x.

Czynności samoobsługowe

7. "Jaka to pogoda?" – oglądanie krótkich filmików przedstawiających marcową pogodę. Przypomnienie dzieciom zasad bezpiecznego korzystania z komputera i Internetu.

8. "Kolorowe garnki" – karta pracy
Wspólne omówienie wykonania karty pracy:
Razem z Nauczycielką dzieci ustalają kolory garnków, na które nakleją symbole pogody: żółty – słońce
czerwony – burza
pomarańczowy – wiatr
niebieski – deszcz
zielony – chmury
fioletowy – śnieg
Na tablicy umieszczone są garnki w odpowiednich kolorach. Dzieci umieszczają na kolorowych garnkach symbole pogody.
Każde dziecko otrzymuje kartkę z wydrukowaną instrukcją działania (informacja dla rodziców, karty pracy znajdą swoje miejsce w przedszkolnej galerii), sześć garnków w różnych kolorach, kratę z symbolami pogody. Dzieci naklejają na kartę pracy kolorowe garnki, następnie wycinają symbole pogody z małej karty pracy i wg instrukcji naklejają je na kolorowe garnki.
Uwaga! 3 – latki naklejają 4 garnki w podstawowych kolorach: czerwony, żółty, niebieski, zielony, a na nie odpowiednie symbole pogody.

Zorganizowanie wystawy w przedszkolnej galerii.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.