X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 49240
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zabawy na łące - zabawy w kodowanie

Cele ogólne:
• wspieranie aktywności dziecka w poznawczym obszarze jego rozwoju;
• doskonalenie kompetencji matematycznych w toku zabaw.

Cele operacyjne (dziecko...):
I. Fizyczny obszar rozwoju dziecka. Dziecko przygotowane do podjęcia nauki w szkole:
• uczestniczy w zabawach ruchowych, (...), (PP I.5);
• wykonuje czynności, takie jak: (...) trzymanie przedmiotów jedną ręką i oburącz, (...) używa chwytu pisarskiego podczas rysowania, kreślenia (..), (PP I.7);
II. Emocjonalny obszar rozwoju dziecka. Dziecko przygotowane do podjęcia nauki
w szkole:
• szuka wsparcia w sytuacjach trudnych dla niego emocjonalnie; wdraża swoje własne strategie, wspierane przez osoby dorosłe lub rówieśników (P II, 7);
• zauważa, że nie wszystkie przeżywane emocje i uczucia mogą być podstawą do podejmowania natychmiastowego działania, panuje nad nieprzyjemną emocją (...) (P II, 8)
• szanuje emocje swoje i innych osób, (P II, 2)
III. Społeczny obszar rozwoju dziecka. Dziecko przygotowane do podjęcia nauki
w szkole:
• obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe; (PP III.8);
• komunikuje się z dziećmi i osobami dorosłymi, wykorzystując komunikaty werbalne i pozawerbalne; (...),(PP III.9)
IV. Poznawczy obszar rozwoju dziecka. Dziecko przygotowane do podjęcia nauki w szkole:
• wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą języka mówionego, posługuje się językiem polskim w mowie zrozumiałej dla dzieci i osób dorosłych, (...), (P IV, 2)
• odpowiada na pytania, opowiada o zdarzeniach z przedszkola (...), (P IV, 5);
• (...) porusza się przy muzyce i do muzyki, dostrzega zmiany charakteru muzyki, np. dynamiki, tempa i wysokości dźwięku (...), (P IV, 7)
• klasyfikuje przedmioty według: wielkości, kształtu, koloru, przeznaczenia, układa przedmioty w grupy, (...), (P IV, 12);
• określa kierunki i ustala położenie przedmiotów (...), (P IV, 14);
• posługuje się pojęciami dotyczącymi zjawisk przyrodniczych, (...), (P IV, 18).

Formy: grupowa, indywidualna.
Metody: metoda słowna – opowiadania, zagadki, metoda żywego słowa – czytanie i słuchanie literatury dziecięcej; metoda ćwiczeń – zabawy ruchowe, metoda zadań stawianych dziecku do wykonania – układanie, manipulowanie, metoda samodzielnych doświadczeń – oparta na inicjatywie własnej dziecka w czasie zabaw.

Środki dydaktyczne: sylwety motyla, biedronki, ślimaka, kolorowe czerwone, żółte i pomarańczowe oraz białe koła wycięte z bristolu; sylwety elementów przyrody, teksty zagadek, tamburyn, dywanowe krążki, masażyk Sensoteam, naklejki.

Przebieg:

1. Nauczycielka wita się z dziećmi wierszem wprowadzającym w zajęcia:

Robimy kółeczko,
wesołe słoneczko.
Skaczemy, tupiemy,
siadamy, słuchamy.

2. Dzieci słuchają zagadki o ślimaku i podają jej rozwiązanie:
Jego domkiem - muszelka,
jego postać - niewielka,
choć na głowie
ma dwa spore ”rogi”,
lecz się nimi nie broni,
w swoim domku się chroni
lub odpełza z pomocą swej nogi.

Nauczycielka rozkłada na dywanie sylwetę ślimaka oraz dokłada białe papierowe koła tworząc muszlę zwierzątka. Dzieci układają z kół czerwonych i żółtych rytm rozpoczęty przez nauczycielkę kładąc koła na białych sylwetach. Zabawa jest powtarzana z użyciem kół pomarańczowych i czerwonych.

3. Dzieci słuchają zagadki o biedronce, podają jej rozwiązanie:
Nosi kubraczek w czarne kropki.
Wiosną budzi się do słonka. Czy już wiecie? to ....

Dzieci układają na sylwecie biedronki umieszczonej na dywanie kropki owada w odbiciu lustrzanym. Powtórzenie zabawy przy zmianie ułożenia kropek.

4. Zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa: „Motyl na kwiatku”.
Dzieci poruszają się w rytm tamburyna wokół kwiatów – dywanowych krążków. Na przerwę każde dziecko – motyl siada na pobliskim kwiatku i odpoczywa.

5. Dzieci słuchają zagadki o motylu, podają jej rozwiązanie:
Skrzydełka mam jak płatki,
choć sam nie jestem kwiatem
i nad kwiatami w słońcu
fruwam wesoło latem.

Dzieci dopasowują kolorowe sylwety elementów przyrody wycięte z bristolu do konturów elementów na skrzydłach motyla.

6. „Owady na łące” – masażyk paluszkowy.
Dzieci siedzą w kole na dywanie:

Siedziały owady na łące,
witały się tutaj ze słońcem.
Motyl, biedronka (dotykamy kciuk i palec wskazujący)
śpiewały do słonka: la, la, la.
Stonoga i żuk (dotykamy środkowy i serdeczny)
Tańczyły tup, tup.
A na końcu pszczółka mała (dotykamy mały palec)
Wesoło zabzyczała – bzzz, bzzz, bzzz
I do ula odleciała....

Podziękowanie za wspólną zabawę; wręczenie naklejek z motywami owadów.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.