X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 48850
Przesłano:

Być jak Vang Gogh czy Walt Disney? Lekcja otwarta

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Lekcja otwarta

Być jak Van Gogh, czy jak Walt Disney?

Czyli lekcja o kreatywności oraz myśleniu wizualnym.

Agnieszka Ronduda

Czas przeznaczony na zajęcia: 1 godz. lekcyjna (45 minut) ew 2 godziny

Cele ogólne lekcji:

● rozwój umiejętności kreatywnych i aktywności twórczej;

Poznanie wyrażania się za pomocą myślenia wizualnego

● zdobycie wiedzy na temat kreatywności i możliwości jej kształtowania w różny sposób;

● wzrost motywacji do świadomego kreowania swojego wizerunku, wzrost wiary we własne umiejętności;

Cele szczegółowe lekcji: - uczeń

● wie, na czym polega kreatywność i potrafi generować pomysły;

● ma świadomość tego, że w atmosferze swobodnej zabawy łatwiej jest być twórczym;

● radzi sobie w sytuacjach wymagających wykazania się kreatywnością; wierzy we własne siły i ma nowatorskie pomysły; jest nastawiony na osiągnięcie sukcesu;

Formy pracy:

● w grupach /zespołowa

● indywidualna

Metody pracy:

● słowna – rozmowa, praca z tekstem

● aktywizacyjne - ćwiczenia

● burza mózgów;

● miniwykład

Środki dydaktyczne:

● Puste plansze,kartki,, kolorowe flamastry, mazaki;

● Tekst artykułu A. D. Nowickiej pt. Jak zwiększyć swoją kreatywność, na stronie: http://medycynaipasje.com.pl/a1676/Jak-zwiekszyc-swoja-kreatywnosc-.html

Przebieg lekcji:

Wychowawca rozpoczyna od powitania uczniów. Krótko przedstawia temat godziny wychowawczej.

Jako pierwsze ćwiczenia po podziale uczniów na grupy ( według pór roku) , prosi uczniów ,aby napisali swoje WIZYTÓWKI, Napisz swoje imię oraz narysj jedną rzecz, czynność , któą lubisz.

. Na wykonanie zadanie uczniowie mają 2 minuty. Prezentują swoje pracę.

Jako drugie ćwiczenie uczniowie wykonują WYWIAD RYSUNKOWY. z koleżanką/kolegą z grupy. Tworzą wspólny herb. Na zdanie jest 4 minuty. Następuje prezentacja.

Grupa tworzy Swój własny herb. Opisuje w nim ,co łączy grupę.

Następnie uczeń wprowadza do tematu KREATYWNOŚCI.

Zwraca uwagę na fakt i nasz rozwój i rozwój cywilizacji nie byłoby możliwe, gdyby nie ludzi kreatywni.

Nauczyciel zadaje pytanie: Wskażcie dwie osoby, które były/są kreatywne i sprawiły, że nasza cywilizacja się rozwinęła, mamy znaczne osiągnięcia. Nauczyciel wymienia postacie znane z historii.

Albert Einstein obmyślał teorię względności podczas jazdy na rowerze

Salvador Dali większość swych surrealistycznych obrazów namalował wczesnym świtem, jeszcze w obłokach snu, w piżamie.

Leonardzie da Vinci. Przyszłość należy do ludzi przedsiębiorczych, kreatywnych, którzy generują oryginalne, wartościowe pomysły, łamią dawne przyzwyczajenia, schematy myślenia i stereotypy.

2. Nauczyciel zdaje pytanie do klasy, pisze PYTANIE DLACZEGO WARTO BYĆ KREATYWNYM?,zbiera pomysły uczniów,zapisuje je na tablicy.

. Wychowawca uświadamia uczniom, że podczas kolejnych ćwiczeń powinni działać spontanicznie i czuć się zupełnie swobodnie, wymyślając jak największą liczbę pomysłów czy rozwiązań. Niech nie obawiają się oceny z jego strony, ponieważ nie będzie poddawał krytycznemu osądowi ich nawet najbardziej szalonych czy dziwnych koncepcji. Chodzi o zasadę TOLERANCJI wobec wszelkich wytworów – także takich, które mogą się komuś wydać irracjonalne, nietypowe.

Nauczyciel wyświetla zadania dotyczące kreatywności.

Wymyśl jak najwięcej sposobów jak pogłaskać żyrafę?

Wymyśl jak najwięcej rzeczy, które są: czerwone, wielkości zaciśniętej pięści, są zimne, służą do poruszania się.

Wypisz wszystkie składniki, potrzebne do: zrobienia zupy, uszycia koszuli, zdobycia Montt Everest,wykonania stołu.

Utwórz łańcuch skojarzeń do słów: słońce, chleb ,szkoła,ręka, piłka. . Każde kolejne skojarzenie, powinno być związane z poprzednim słowem w łańcuchu.NIE ZE SŁOWEM POCZĄTKOWYM

Stwórz akronimy do istniejących słów, zachowaj ich znaczenie;

Np..PKP-Polskie Koleje Państwowe, nowy akronim np..Piękne Koleżeńskie Podróże

1.PKO

2.AGD

3.ZUS

4.PKi N

5.PZPN

Zadanie: Narysuj 20 kółłek , ustaw czas na 3 minuty i nadaj im realne znaczenie.

Gra story cube. https://davebirss.com/storydice-creative-story-ideas/

Pobaw się w topografa i narysuj 3 literoobrazy

Podusmowanie : Ewaluacja zaję.KOSZ i WALIZAK

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.