X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 48870
Przesłano:

Części mowy - podsumowanie wiadomości. Lekcja języka polskiego w klasie 4

Temat: Wiem, umiem, potrafię! –czyli co wiemy o częściach mowy.
CEL OGÓLNY ZAJĘĆ
Powtórzenie i utrwalenie wiadomości o poznanych częściach mowy - rzeczowniku, czasowniku, przymiotniku, przysłówku, przyimku i spójniku.
CELE SZCZEGÓŁOWE ZAJĘĆ
uczeń zna poszczególne części mowy,
uczeń rozróżnia odmienne i nieodmienne części mowy,
rozwijanie myślenia logicznego i klasyfikowani,
doskonalenie umiejętności współpracy w grupie.
METODY I FORMY PRACY
metody: gra dydaktyczna,
formy pracy: grupowa, indywidualna.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE
zestaw do słownego bingo (arkusz dla każdego ucznia, wyrazy na dużych kartkach dla nauczyciela, magnesy),notatniki z częściami mowy, „Domino przypadków” jeden zestaw dla dwóch uczniów (koperty z nazwami przypadków i rzeczownikami w liczbie pojedynczej i mnogiej), gry planszowe przygotowane przez uczniów ( plansze, kostki, pionki).
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Czynności wstępne i organizacyjne
Sprawdzenie obecności.
Przedstawienie celu lekcji- powtórzenie wiadomości, kształcenie umiejętności rozpoznawania czasowników, rzeczowników, przymiotników, przysłówków, przyimków, spójników. Zapisanie tematu: Wiem, umiem, potrafię! –czyli co wiemy o częściach mowy.

2. Wprowadzeniem do zajęć
Przypomnienie wiadomości o poznanych częściach mowy.
3. Rozwinięcie tematu
Gra w słowne bingo.
Uczniowie otrzymują arkusze z tabelką, do której musza wpisać wyrazy wylosowane przez nauczyciela. Zapełnienie całego rzędu oznajmiane jest słowem LINIA. Po każdej LINII sprawdzany jest prawidłowy zapis danej części mowy. Zapełnienie wszystkich luk oznajmiane jest słowem BINGO!
Zapisanie wybranych części mowy do notatników (uczniowie samodzielnie przygotowali notatniki, w których na różnych lekcjach dopisują wybrane części mowy).
Praca w dwuosobowych zespołach. Uczniowie otrzymują karteczki z nazwami przypadków, pytaniami i odmienionymi rzeczownikami w liczbie pojedynczej i mnogiej. Zadanie polega na prawidłowym ułożeniu wszystkich elementów.
Nauczyciel nadzoruje prawidłowe ułożenie domina.
Praca w grupach. Gra w planszówki przygotowane przez uczniów, których celem jest rozpoznawanie i określanie części mowy.
4. Podsumowanie
Uczniowie kończą zdanie
- podczas dzisiejszej pracy nauczyłem się...
- najtrudniejsze dla mnie dzisiaj było...
- najbardziej podobało mi się...

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.