X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 48368
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Dzień Pluszowego Misia - scenariusz zajęć

Cele ogólne: stworzenie sytuacji sprzyjającej kontaktowi z literaturą dziecięcą, kształtowanie u dzieci poczucia konieczności poszanowania zabawek i książek.
Cele operacyjne: dziecko: potrafi ocenić zachowanie na podstawie przeczytanego utworu, skupić uwagę podczas czytania utworu, potrafi zgodnie bawić się podczas zabaw muzyczno – ruchowych, ocenić na podstawie wiedzy oraz przeczytanego utworu czy przeczytane zdanie jest prawdziwe czy fałszywe, umie współdziałać w parze wykonując masaż.
Metody: podające (pogadanka, objaśnienia, opis), problemowa, ćwiczenia praktyczne.
Środki wspomagające działanie: nagrania z piosenkami, zabawa wami muzyczno – ruchowymi, pluszowe misie, tekst pt.: ”Historia pluszowego misia”, „Bajka o różowym misiu”, wiersz Czesława Janczarskiego pt.: ”Naprawimy misia”, ilustracje przedstawiające misie, tekst o życiu niedźwiedzi do quizu.

Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci – oficjalne ogłoszenie Dnia Światowego Misia, które to będziemy obchodzić również w naszej grupie. Dzieci prezentują przyniesione przez siebie misie , mówią na uszko swoim misiom jak bardzo je kochają, kolejno wypowiadają się kończąc rozpoczęte zdanie „Misiu kocham cię bo....”

2. Wspólne śpiewanie piosenki pt.: ”Mis ma oczy do kochania”.

3. Zabawa muzyczno – ruchowa „Miś” (na melodię „Pingwinek”)
„O jak przyjemnie i jak wesoło ze swoim misiem bawić się,
Raz nóżka prawa , raz nóżka lewa do przodu, do tyłu i raz, dwa, trzy...”

4. Wiersz Czesława Janczarskiego pt.: „Naprawimy misia”.

5. Rozmowa na temat wiersza oraz szukanie odpowiedzi na pytanie „Dlaczego i jak powinniśmy dbać o nasze zabawki”
6. „Misiowy masaż” – zabawa wg instruktażu nauczycielki do słów rymowanki:
Przyszła jesień z deszczowymi chmurami
A po parku chodzą dzieci parami (po misiowych pleckach maszerują paluszki)
Na alejkach ściela się liści dywany (głaskają całą dłonią)
I brązowe spadają kasztany (ukłucia palcem)
My zbierzemy te dary jesieni( chwyt pięcioma palcami)
Układamy je w rządkach na ziemi (rysowanie grzbietem dłoni linii)
W domu tato wywierci w nich dziurki (wiercenie opuszkami palców)
Nawleczemy je wtedy na sznurki .(dwie faliste linie)

7. Zabawa ruchowa „Niedźwiadek” (na melodię piosenki „Mam chusteczkę”)
„Jedna łapka, druga łapka (podnoszą prawą i lewą rękę)
Ja jestem niedźwiadek (pokazują na siebie)
Trzecia łapka, czwarta łapka (noga prawa i lewa)
A to jest mój zadek (klepią się po pupie)
Lubię miodek, kocham miodek (masują brzuszek)
Wybieram go pszczółką (pokazują wybieranie miodu)
Jedną łapką druga łapka (podnoszą prawa i lewą rękę)
Albo piję rurką(naśladują picie przez rurkę).

8. Poznanie „Historii pluszowego misia”.
Historia pluszowego misia rozpoczęła się w roku 1902 w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Wtedy to pan Theodore Roosevelt, który pełnił funkcję prezydenta wybrał się ze swoimi przyjaciółmi na polowanie. Myśliwi podczas polowania ustrzelili niedźwiedzicę. Okazało się, że w gawrze pozostał jej mały synek – niedźwiadek, którego myśliwi też chcieli zabić. Sprzeciwił się temu pan prezydent i w ten sposób uratował życie małego niedźwiadka. Świadkiem tego wydarzenia był pan Clifford Berryman, dziennikarz waszyngtońskiej gazety. Uwiecznił on tę historię na rysunku i razem z artykułem umieścił w swojej gazecie. Czytelnikiem gazety okazał się Morris Michton, właściciel sklepu z zabawkami. Po przeczytaniu historii o uratowanym małym niedźwiadku wpadł na pomysł wykonania kilku zabawek przedstawiających misia. Był ciekawy czy taka zabawka spodoba się dzieciom. Jak się okazało pluszowe misie pana Michtona stały się wielkim przebojem i świetnie się sprzedawały. Producent zwrócił się z prośbą do pana prezydenta o pozwolenie nadania pluszowym misiom jego imienia – Teddy. I pod takim imieniem znają go dzieci do dziś na całym świecie.

9. Zabawa naśladowcza do piosenki „ Mały miś” (Hity przedszkolaka)

10. Słuchanie opowiadania pt.: „Bajka o różowym misiu”.

11. Quiz „Prawda czy fałsz?” na podstawie krótkiej opowiastki „ Z życia niedźwiedzi brunatnych”

Niedźwiedź brunatny żyje w Polsce i jest zwierzęciem chronionym. Jego pożywieniem są mchy, porosty, trawy, zioła, grzyby, owoce, nasiona, cebulki, żołędzie i buczyna. Je tez owady, ślimaki i ryby. Niedźwiedź brunatny poluje również na zwierzęta leśne ale jedynie w lipcu i sierpniu. Wówczas to pozornie ociężałe zwierzę porusza się z błyskawiczna szybkością. Pod ciosami jego potężnych łap może zginąć nawet duże zwierzę takie jak jeleń czy łoś. Podczas zimowej drzemki w swoim legowisku zimowym, które nazywamy gwarą , samica rodzi 1- 5 młodych. Małe niedźwiadki ważą około 1 kilograma i mierzą 25 cm. Początkowo są bardzo bezradne, pozostają z matka do 3 roku życia. Niedźwiedzie zapadają w sen zimowy , do którego przygotowują się już w lecie. Jedzą wtedy bardzo dużo i robią się coraz to grubsze. Swoją gwarę do spania przygotowują bardzo starannie. Jamę w ziemi, spróchniałe pnie drzew lub jaskinię wyścielają liśćmi, gałązkami, mchem i nie opuszczają aż do wiosny. Niedźwiedź brunatny ma doskonały słuch i węch, doskonale wspina się po drzewach. Ma małe oczy i słabo widzi. Głos niedźwiedzia to mruczenie, które wyraża zadowolenie, pomruk oznacza zaniepokojenie lub zaskoczenie, zaś głośny ryk oznacza ból lub gniew.

Dzieci odpowiadają czy zdania są prawdziwe czy fałszywe

• Niedźwiedzie brunatne zapadają w sen zimowy;
• Śpią w gawrze, czyli legowisku zimowym;
• Legowisko może być wysoko na drzewie;
• Zimą robią zapasy;
• Wiosna są bardzo głodne;
• Misiami po urodzeniu opiekuje się ich mama;
• Niedźwiedzie słabo słyszą;
• Słabo widzą:
• Maja mocne pazury:
• Zadowolony niedźwiedź podskakuje;
• Zagniewany niedźwiedź syczy;
• Niedźwiedzie jedzą lody.

12. Zabawa taneczna do piosenki „Pokochaj pluszowego misia” (Hity przedszkolaka).

13. „Miś” – praca plastyczna, kolorowanie kredkami obrazka przedstawiającego Misia i Misię, wykonywanie ramki (łączenie kropek – szlaczek), malowanie tła.

14. Podsumowanie zajęć – ewaluacja.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.