X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 48369
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kosmiczne zabawy. Zajęcie otwarte dla nauczycieli

Scenariusz zajęcia otwartego
Data: 10.05.2022r.
Prowadząca: Grażyna Nowicka
Grupa: Smerfy, 6-latki
Temat kompleksowy: Ziemia krąży w kosmosie
Temat dnia: Kosmiczne zabawy
Cel główny: Rozwijanie zainteresowań tematyką kosmosu, poznanie pojęć z nim związanych.
Cele operacyjne:
dziecko:
- śpiewa piosenkę powitalną,
-ilustruje ruchem ciała treść piosenki,
- wyraża swoje wrażenia i przeżycia związane z odbiorem utworu literackiego lub przedstawienia teatralnego,
- przyporządkowuje wyrazy do obrazków,
-czyta pojedyncze wyrazy,
- segreguje sylwety gwiazd do obręczy według wielkości i koloru, przelicza elementy, porównuje zbiory,
- układa z rozsypanki geometrycznej rakietę i podaje nazwy figur, z których ona powstała,
-planuje i wykonuje zadania w parach i w zespole 3,4-osobowym,
-rozpoznaje i nazywa litery,
-wykonuje działania matematyczne,
-swobodnie się porusza, zachowując bezpieczeństwo,
-rozwija swoje zdolności manualne.
Formy pracy: z całą grupą, indywidualna, praca w parach, praca w zespołach 3,4-osobowych.
Metody pracy: słowna, oglądowa, praktyczna, teatrzyk Kamishibai
Środki dydaktyczne: kolorowe ilustracje do teatrzyku Kamishibai, tamburyn, kolorowe ilustracje planet, napisy z nazwami planet, nagrania z muzyką do zabaw ruchowych, kartoniki z działaniami matematycznymi oraz hasłem, ilustracje: rakiety/kosmonauty/planet, sylwety gwiazd, karteczki z kolorami: czerwony, zielony, niebieski, żółty oraz koperty, rozsypanka geometryczna
z figur i wzór rakiety, piłka, chustka do zawiązania oczu, karteczki z sylabami wyrazów, gazetka tematyczna, dekoracja sali związana z tematyką, rolki po papierze toaletowym, bibuła, kolorowa wycinanka, plastelina, klej, odznaka „Małego kosmonauty”.
Przebieg zajęć:
1. Powitanka ,,Podaj rękę przyjacielu”’- powitanie dzieci piosenką. Dzieci dobierają się w pary i stoją zwrócone do siebie twarzami, poruszają się zgodnie z tekstem piosenki. Zabawę powtarzamy dwa razy dzieci wymieniają się
w parach.

Podaj rękę przyjacielu i przywitaj się,
w prawo ukłoń się, w lewo ukłoń się.
Podaj rękę przyjacielu i uśmiechnij się,
dzisiaj mamy dobry dzień.
2. „Budujemy ciszę”. Dzieci siadają w kręgu, wyciszają się, śpiewając piosenkę
i ilustrując ją odpowiednim ruchem ciała.
Budujemy ciszę,
Budujemy ciszę,
Budujemy z klocków ciszę.
Prawym uchem słyszę,
Lewym uchem słyszę,
Bardzo dobrze słyszę ciszę.

Dzielnie pompujemy,
Dzielnie pompujemy,
Balon ciszy, bo tak chcemy.
Prawe ucho słyszy,
Lewe ucho słyszy,
Jak w piwnicy tupią myszy.

Hałas przeganiamy,
Hałas przeganiamy,
Panią Ciszę zapraszamy,

Cicho jak motyle,
Cicho jak motyle
Posiedzimy tu przez chwilę.
3. Teatrzyk Kamishibai– prowadzący czyta dzieciom tekst bajki ,,Podróż
w kosmos” i prezentuje ilustracje.
Był sobie kiedyś chłopiec o imieniu Maciek, który marzył o podróży kosmicznej. Chciał polecieć na Marsa. Pewnego dnia wziął udział w konkursie wiedzy
o kosmosie i zajął w nim pierwsze miejsce. Wygraną była wycieczka na jego ulubioną planetę Mars. W czasie podróży statkiem kosmicznym podziwiał planety i gwiazdy. Po wylądowaniu przywitał go mały Marsjanin, który nazywał się Piksi. Dowiedział się od niego, że Marsjanie żyją podobnie jak ludzie na Ziemi. Zakupy robią w sklepach, wieczorami chodzą do kina i teatru, a małe dzieci do szkoły, i tak jak on uczą się dodawania, odejmowania i tabliczki mnożenia. Najbardziej spodobały mu się ich samochody, które nie jeżdżą po ulicach, tylko latają w powietrzu. Na koniec jego wyprawy pożegnał się z Piksim i zaprosił go do siebie na Ziemię. Podróż ta długo pozostanie w jego pamięci będzie czekał na swojego przyjaciela Piksiego.
Następnie przechodzi do rozmowy na temat przeczytanego tekstu:
1) O czym marzył Maciek?
2) Jak nazywała się planeta, na którą chciał polecieć chłopiec?
3) W czym Maciek brał udział i które miejsce zajął?
4) Co było nagrodą w konkursie?
5) Czym poleciał w swoją podróż?
6) Kogo tam spotkał?
7) Co mu się tam najbardziej podobało?
8) Kogo zaprosił do siebie na Ziemię?
4. Zabawa ,,Planety’’- Nauczyciel pokazuje dzieciom ilustracje z planetami
i podaje ich nazwy, a następnie prosi, aby dopasowały nazwę planety do obrazka.
5. „Tajemnicze hasło”. Wskazane przez nauczyciela dzieci wybierają kartoniki
i głośno odczytują zapisane na nich działania matematyczne, a następnie podają ich rozwiązania. Chętne dziecko układa wyniki działań od największego do najmniejszego, następnie odwraca kartoniki i odczytuje hasło. (KOSMOS).
6. Ćwiczenie klasyfikacyjne ,,Gwiazdki”- segregowanie sylwet gwiazd do obręczy według wielkości i koloru; przeliczanie elementów, porównywanie zbiorów. Praca w 3 zespołach.
7. „Wyklaszcz obrazki”- zabawa ruchowa.
Dzieci maszerują wg polecenia n-la: gdy muzyka gra cicho-chodzą na placach, gdy głośno- na piętach. Na przerwę w muzyce- n-l unosi ilustrację : rakiety/kosmonauty/planet, a dzieci wyklaskują, dzieląc na sylaby nazwę prezentowanego obiektu i podają pierwszą głoskę.
8. „ Odznaka Małego Kosmonauty”- zabawy sprawnościowe.
- Czy chcecie zostać małymi kosmonautami?
- Aby zostać małym kosmonautą i otrzymać odznakę „Małego kosmonauty” musicie przejść kilka etapów, w których będziecie musieli wykazać się dobrym wzrokiem, słuchem i bystrym umysłem.
Etap I- Wzroku
Dzieci otrzymują karteczki z kolorami: czerwony, zielony, niebieski, żółty. Na dywanie ułożone są koperty w kolorach, odpowiadających kolorom karteczek. Podczas trwania muzyki, dz. maszerują do rytmu. Na przerwę w muzyce podchodzą do koperty ze swoim kolorem i w grupach próbują ułożyć znajdujący się tam obrazek.
Etap II – Spostrzegawczości
Wybrane dziecko ma ułożyć z rozsypanki geometrycznej, rakietę według podanego wzoru. Po ukończonej pracy podaje nazwy figur, z których powstała rakieta.
Etap III – Dobrego słuchu i orientacji przestrzennej
Wybrane dziecko ma zawiązane oczy. Nauczyciel, przemieszczając się cicho po sali, uderza w tamburyno . Zadaniem dziecka jest pokazanie ręką kierunku, skąd dobiega dźwięk.
Etap IV – Bystrego umysłu
Nauczyciel daje dzieciom do wylosowania karteczki, na których zapisane są wyrazy w języku kosmitów (sylabami). Zadaniem dzieci jest odszyfrowanie wyrazów i podanie ich ziemiańskiego brzmienia.
Pochwała dla dzieci i wręczenie odznak Małych Kosmonautów, które pozwolą im wybrać się w kosmiczną podróż.
9. Zabawa ruchowa ,,Słońce parzy” - nauczyciel toczy piłkę do dzieci wymieniając nazwy planet. Na hasło: SŁOŃCE nie można złapać piłki.
10. Zabawa ruchowa ,,Gwiazdy i księżyce”- dzieci swobodnie biegają po sali
w rytm tamburyna. Na hasło: ,,Gwiazdy świecą”- zatrzymują się, wspinają na palce, unoszą ręce jak najwyżej oraz zaciskają i otwierają dłonie. Na hasło: ,,Księżyc w pełni”- zatrzymują się i układają ręce w okrąg nad głową.
11. Wykonanie pracy przestrzennej ,,Rakieta” z rolek po papierze i dostępnych materiałów plastycznych.
12. Ewaluacja zajęć – Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach. Nauczyciel prosi, aby dzieci, którym podobały się zajęcia podniosły prawą rękę do góry,
a którym się nie podobały wcale jej nie podnosiły.

opracowała: Grażyna Nowicka

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.