X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 47922
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Podróżujemy do krainy wiedzy o Polsce - konspekt zajęcia dla 3-latków z zakresu kształtowania postaw patriotycznych

,,PODRÓŻUJEMY DO KRAINY WIEDZY O POLSCE”-scenariusz zajęcia dla 3,4latków z zakresu kształtowania postaw patriotycznych.
Opracowała: mgr Zofia Pilch
TEMAT ZAJĘCIA: ,,Podróżujemy po Polsce”
Cele główne:
- rozwijanie u dzieci zainteresowania krajem ojczystym i jego symbolami,
- poznanie mapy Polski,
- zapamiętywanie kolorów i cech charakterystycznych symboli narodowych, - aktywne uczestniczenie w zabawach i zajęciach ruchowych
- zapoznanie z charakterystycznymi cechami wybranych większych miast Polski
Cele operacyjne: ( dziecko wie, potrafi) -wie, w jakim kraju mieszka i jakie są symbole narodowe , -zna zabytki związane z większymi miastami w Polsce, -bogaci czynne słownictwo związane z naszą Ojczyzną
- układa puzzle, -układa elementy zbioru od najmniejszego do największego
-uczestniczy w zabawach muzyczno- ruchowych;
- potrafi współdziałać w grupie;
-wykonuje pracę plastyczną z masy solnej.

Formy pracy:
- indywidualna,
- grupowa
Metody pracy:
- aktywizujące: zadań stawianych do wykonania, samodzielnych doświadczeń, ćwiczeń utrwalających
Pomoce:
Mapa Polski , kąciki z napisami i obrazkami miast : Krakowa, Warszawy i Torunia, flaga państwowa, godło Polski, kukiełka dziewczynki, dla każdego w kopercie 4 sylwety smoka wawelskiego o różnej wielkości, pocięty obrazek przedstawiający syrenkę warszawską (dla każdego dziecka) , obrazki z miejscami charakterystycznymi dla poszczególnych miast, muzyka do zabaw ruchowych, masa solna, foremki do ciast, fartuszki dla każdego dziecka, kartoniki z uśmiechniętą i smutną buzią dla każdego dziecka.
Przebieg zajęcia: 1.Powitanie dzieci-do melodii ,,Dzień dobry-cześć, jak się masz? ”( dzieci ustawione w parach, na przerwę w muzyce zmieniają się w parach).
2.Wprowadzenie do tematu. Przedstawienie dzieciom kukiełki( dziewczynki) : ,,Dziś z nami będzie bawiła się kukiełka o imieniu Pola, która trzyma w dłoniach list. Przeczytam go Wam, posłuchajcie”:
3.Odczytanie listu dzieciom:
Witajcie kochane przedszkolaki !
Jestem Pola i dziś bardzo chciałabym się z wami wybrać w podróż po Polsce. Wiem, że już troszkę mówiliście o naszym kraju i przygotowałam dla was zadania. W każdym większym mieście, w którym się zatrzymamy znajduje się koperta z zadaniami dla was, bo to będzie także podróż do Krainy Wiedzy o Polsce. Zadania dotyczą naszego kraju i należy je wszystkie dobrze rozwiązać.
Zapraszam do podróży po Polsce!
4.Zabawa ruchowa do piosenki ,,Mucha w Mucholocie”( dzieci siadają przed tablicą z napisem KRAKÓW i ilustracjami związanymi z Krakowem)
Nauczycielka:,, Mucholotem dotarliśmy do Krakowa i tu Pola przygotowała dla was zadanie, posłuchajcie ( nauczycielka wyjmuje z koperty zadanie) i czyta:
ZADANIE I:-Ułóżcie obrazki smoka wawelskiego od najmniejszego do największego!( każde dziecko ma w kopercie ilustracje czterech smoków o różnej wielkości, które należy ułożyć według polecenia).Dzieci następnie wskazują najmniejszego i największego smoka, przeliczają sylwety smoków.
5.Zabawa ruchowa do piosenki ,,Jedzie pociąg z daleka”( dzieci ustawione w pociąg siadają przez tablicą z napisem WARSZAWA i obrazkami związanymi ze stolicą Polski)
Nauczycielka: ,,Dotarliśmy do stolicy Polski –Warszawy i tu Pola przygotowała dla nas też kilka zadań , posłuchajcie ( nauczycielka wyciąga z kopert kolejne zadania i odczytuje dzieciom):
ZADANIE I: Rozwiążcie quiz ( jeśli zdanie jest prawdziwe dzieci podnoszą kartonik z buzią uśmiechniętą, jeśli fałsz to ze smutną buzią) :
-STOLICĄ POLSKI JEST WARSZAWA.
-FLAGA POLSKI MA KOLOR ŻÓŁTY I POMARAŃCZOWY.
-GDY SŁYSZYMY HYMN POLSKI STOIMY NA BACZNOŚĆ.
-MIESZKAMY W POLSCE, WIĘC POSŁUGUJEMY SIĘ JĘZYKIEM FRANCUSKIM.
-PAŃSTWO, W KTÓRYM MIESZKAMY NAZYWA SIĘ HISZPANIA.
-SMOK WAWELSKI MIESZKAŁ W TORUNIU.
-GODŁEM POLSKI JEST BIAŁY ORZEŁ NA CZERWONYM TLE.
ZADANIE II: Ułóżcie puzzle- obrazek syrenki warszawskiej ( każde dziecko otrzymuje rozcięty na cztery części obrazek syrenki warszawskiej , zadaniem dzieci jest ułożyć obrazek w całość).
6.Zabawa ruchowa do piosenki ,,Koła autobusu kręcą się” ( dzieci po zabawie siadają przed tablicą z napisem TORUŃ )
7.Nauczycielka :,,Dojechaliśmy do następnego miasta w Polsce-Torunia i tu czekają następne zadania przygotowane przez Polę:
ZADANIE I:Spośród wszystkich obrazków wybierzcie te, które kojarzą się wam z Toruniem ( na dywanie leżą obrazki dotyczące różnych miast –Krakowa, Warszawy i Torunia-dzieci wybierają obrazki dotyczące Torunia)
ZADANIE II: Zabawcie się w kucharzy i przygotujcie pyszne pierniczki ( dzieci z masy solnej i za pomocą foremek wykonują toruńskie pierniczki.)
Nauczycielka :,, Naszą podróż zakończymy nad morzem bałtyckim. Tu mamy następujące zadanie: Musimy ułożyć białe i czerwone paski w biało –czerwoną flagę Polski ( dzieci, gdy słyszą szum wiatru biegają swobodnie po sali, na przerwę w nagraniu układają flagę biało-czerwoną)
8.Na zakończenie wręczenie dzieciom dyplomów ,,Małego Polaka”

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.