X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 47921
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Dzień Matematyki

SCENARIUSZ ORGANIZACJI ZAJĘĆ GRUPOWYCH
W RAMACH OBCHODÓW MIĘDZYNARODOWEGO DNIA MATEMATYKI

1. TYTUŁ ZAJĘĆ: Święto Liczusia
2. TERMIN: 11.03.2022r.
3. MIEJSCE: sala grupy Skrzaty
4. ADRESACI: dzieci z grupy IX
5. OSOBA ODPOWIEDZIALNA ZA ORGANIZACJĘ I PRZEBIEG ZAJĘĆ: Anna Łukasik-Frątczak
6. CELE ZAJĘĆ:
• Zachęcanie do podejmowania różnorodnych działań matematycznych;
• Rozwijanie logicznego myślenia;
• Doskonalenie umiejętności współdziałania w grupie.

ETAP I – PRZYGOTOWANIA POPRZEDZAJĄCE ZAJĘCIA:
1. Ustalenie terminu i przebiegu uroczystości;
2. Opracowanie i wydrukowanie scenariusza;
3. Przygotowanie pomocy dydaktycznych do zabaw;
4. Zaprojektowanie i wykonanie dekoracji;
5. Przygotowanie medali za udział w uroczystości;
6. Przygotowanie słodkiego poczęstunku (wypiek ciastek).

ETAP II – PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. „Święto Liczusia” - powitanie dzieci i przedstawienie celu spotkania.
2. „Jaką jestem figurą” – przedstawianie się dzieci. Dzieci losują emblematy z figurami w różnych kolorach i różnej wielkości. Przyklejają je do koszulki. Następnie siadają w kole i witają się z pozostałymi dziećmi określając wielkość, kolor i kształt figury, zgodnie z wizytówką np. jestem dużym czerwonym kwadratem.
3. „Matematyczny wierszyk” – odzwierciedlanie ruchem treści wierszyka.
Krok do przodu, w lewo, w prawo.
Krok do tyłu rusz się żwawo.
Teraz naprzód aż trzy kroki...
I do góry dwa podskoki.
4. „Kolorowe piłki” – dzieci siadają w kole, każde otrzymuje tajemnicze pudełko. Wspólne podawanie pomysłów, co może znajdować się w środku. Następnie dzieci otwierają pudełka i formują małe kulki z bibuły znajdującej się w środku. Wkładają je do przegródek według własnego pomysłu. Każdy uczestnik zabawy otrzymuje kartonik z instrukcją ułożenia kulek, wkłada ją do środka i dokładnie zamyka pudełko. Podczas recytacji rymowanki dzieci podają sobie pudełka oraz wykonują pozostałe czynności. Następnie otwierają pudełko i układają według wzoru pierwszy rząd kolorowych kulek. Drugi układają tak samo jak pierwszy. Ćwiczenie powtarzamy dwa razy.
5. „Figury” – matematyczne sudoku. Dzieci układają na macie figury geometryczne tak, aby w każdym rzędzie, kolumnie dana figura pojawiła się tylko raz.
6. „Gimnastyka z Liczusiem” – zabawa z kostką. Dzieci losują kartonik z ćwiczeniem jakie będą wykonywać. Następnie rzucają kostką i wykonują tyle razy dane ćwiczenie, ile oczek jest na kostce.
7. „Ukryta cyfra” - dzieci siadają w kole. Każde dziecko otrzymuje plansze z kratownicą 4 x 4 oraz kartoniki. Gdy dzieci usłyszą dźwięk krótki, wówczas pozostawiają jedną kratkę pustą, a gdy dźwięk długi – kładą na odpowiednie pole kartonik. Dzieci uzupełniają kolejne linijki na kratownicy – przeliczają pola i układają kartoniki.
8. „Liczuś” – nauczyciel dzieli dzieci na zespoły. Zadaniem każdego zespołu jest ułożenie sylwet Liczusia w szeregu (od najmniejszego do największego i odwrotnie).
9. Podziękowanie za udział w zajęciach, podusmowanie i wręczenie medali.
10. „Matematyczny poczęstunek” – zaproszenie dzieci do degustacji cyferkowych ciasteczek.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.