X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 47925
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zielone włosy - zabawa badawcza polegająca na wysianiu nasion żyta i pszenicy

Czas realizacji: 15- 20 minut
Cel ogólny:
• Wzbogacenie wiedzy przyrodniczej
• Zachęcanie do budowania wypowiedzi na temat ilustracji
• Próba rozpoznawania i nazywania nasion żyta i pszenicy
• Kształtowanie umiejętności postępowania według instrukcji nauczyciela
• Zachęcanie do obserwacji przyrodniczej.
Cele szczegółowe: dziecko:
• zna pracę ogrodnika i wie jakie czynności wykonuje,
• zna czynniki niezbędne do wzrostu roślin,
• próbuje rozpoznać nasiona żyta i pszenicy
• wypowiada się na temat ilustracji.
• postępuje według instrukcji nauczyciela
• zakłada własną hodowlę roślin
• wymienia przedmioty potrzebne ogrodnikowi do pracy.
• Obserwuje proces wzrostu rośliny

Metody:
słowna: opowiadanie, rozmowa, objaśnienie;
oglądowa: pokaz, obserwacja;
czynna: zadań stawianych do wykonania;

Formy pracy: indywidualna, z całą grupą.

Pomoce dydaktyczne: ilustracja ogrodnika, ilustracja narzędzi potrzebnych i niepotrzebnych ogrodzie, ziemia ogrodnicza, nasiona pszenicy i żyta, łyżki, kubeczki plastikowe, spryskiwacz.

Przebieg zajęć

1. Powitanie
Witam was Wszyscy są...- zabawa integracyjna

2. „Kto to?”- wprowadzenie do tematu zajęć.

Nauczycielka pokazuje ilustrację ogrodnika, dzieci opowiadają kim jest osoba na ilustracji oraz na czym polega jego praca, Nauczyciel uzupełnia wypowiedzi.

3. Rozmowa z dziećmi „Co potrzebuje roślina do wzrostu?”
Uszeregowanie informacji na temat warunków potrzebnych roślinom do prawidłowego wzrostu z wykorzystaniem sylwety rośliny doniczkowej i symboli wody, słońca, serca, doniczki;

4. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Dzieci nasionka”

Dzieci –nasionka siedzą obejmując kolana z głową nisko opuszczoną. W tle słychać spokojną muzykę. Nauczyciel chodząc między dziećmi dotyka każdego ze słowami podlewam nasionka. Wówczas nasionka zaczynają rosnąć – dzieci powoli unoszą głowę, prostują plecy i powoli wstają. Na hasło nauczyciela świeci słońce – nasionka wypuszczają listki – dzieci unoszą w górę ręce i poruszają nimi w dowolny sposób.

5. „Zielone włosy”- zabawa badawcza- zakładanie hodowli roślin:

- oglądanie i nazywanie przez dzieci przygotowanych do sadzenia przedmiotów i nasion;
- przedstawienie etapów pracy:, sadzenie roślin (napełnianie doniczek ziemią, wkładanie do nich nasionek, podlewanie wodą );
- praca indywidualna dzieci;
- zapewnienie pomocy w działaniach praktycznych dzieciom ze strony nauczyciela

5. Ewaluacja zajęć:

„Jakie przedmioty są potrzebne ogrodnikowi pracy?”- zabawa dydaktyczna
Dzieci wśród ilustracji przedstawiających różne przedmioty wskazują te, które są potrzebne ogrodnikowi do pracy.

Opracowała: Eliza Gębicka

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.