X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 47772
Przesłano:

Zimowe ubrania - jak się ubrać na zimowy spacer. Scenariusz zajęć

KONSPEKT ZAJĘĆ

1. Prowadząca:
2. Oddział: I SPS (3 dzieci z niepełnosprawnością sprzężoną- niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym i niepełnosprawność ruchowa);
3. Czas zajęć: 45 minut
4. Miejsce zajęć: sala lekcyjna
5. Przedmiot: Funkcjonowanie osobiste i społeczne.
6. Temat: Zimowe ubrania- jak się ubrać na zimowy spacer.
7. Cele ogólne:
• utrwalanie charakterystycznych cech zimy;
• rozwijanie umiejętności dobierania ubioru do panującej pogody;
8. Cele rewalidacyjne:
• doskonalenie procesów poznawczych: pamięci, uwagi, myślenia i spostrzegania.
• usprawnianie umiejętności samodzielnego ubierania i rozbierania się.
10. Cele operacyjne:
• Uczeń :
• rozpoznaje znaczek swój i swoich kolegów/koleżanki;
• wymienia dni tygodnia;
• rozpoznaje w zapisie dany dzień tygodnia;
• określa/ wskazuje obrazki charakterystyczne dla aktualnej pory roku- zima;
• dotyka/ bada śnieg;
• rozwiązuje zagadkę podając odpowiedź słowną lub wskazując obrazek;
• ogląda/dotyka/ bada przygotowane pomoce dydaktyczne do zajęć;
• nazywa/wskazuje części odzieży zimowej: kurtka , buty, czapka, szalik, rękawiczki;
• wskazuje/ nazywa część ciała na którą zakładamy daną rzecz/ ubranie;
• wypełnia zindywidualizowaną kartę pracy;
• nawiązuje kontakt wzrokowy z nauczycielem;
• reaguje na swoje imię podczas zwracania się do ucznia;
• odczuwa satysfakcję z efektów własnej pracy.
11. Metody nauczania:
• pogadanka
• pokaz
• metody aktywizujące: zagadki, badanie zjawiska przyrodniczego (śnieg);
• metody praktycznego działania
12. Formy pracy:
• praca jednostkowa,
• grupowa
• zbiorowa
13. Środki dydaktyczne:
• znaczki i obrazki utrwalające codzienne ćwiczenia kalendarzowe i pogodowe oraz etykiety z dniami tygodnia;
• karta pracy nr 1- zagadki o zimowych ubraniach i obrazki będące odpowiedzią na nie (kurtka, buty, czapka , szalik, rękawiczki);
• ubrania zimowe ( rękawiczki, czapki, szaliki, spodnie zimowe, buty, kurtka zimowa);
• arkusz papieru, obrazki z różnymi częściami ubrań zakładanymi na głowę, ręce i nogi;
• karta pracy nr 2- ubrania zimowe- etykietowanie obrazków;
• karta pracy nr 3- połącz w pary ubrania zimowe;
• karta pracy nr 4- ubrania zimowe – karty sensoryczne;
• pudełko z ryżem i kolorowymi klockami, piankolina, taca;

PRZEBIEG ZAJĘĆ

I. Zajęcia wstępne.
1. Powitanie uczniów.
2. Czynności kalendarzowe- uzupełnianie listy obecności, wymienianie dni tygodnia, wskazywanie aktualnej pory roku, uzupełnianie kalendarza pogody.
3. Wprowadzenie do tematu zajęć. Rozmowa kierowana.
- Jaka jest zima?
- Jaki jest śnieg?- Zabawa sensoryczna.
Każde dziecko ma przygotowaną miskę ze śniegiem i grudkami lodu. Dzieci dotykają, ściskają śnieg i go opisują- ciepły – zimny.
- Dlaczego zimą ubieramy się ciepło?

II. Zajęcia właściwe.
1. Wspólne rozwiązywanie zagadek dotyczących zimowych ubrań (karta pracy nr 1).
Nauczyciel mówi zagadki o zimowych ubraniach. Zadaniem uczniów jest odnalezienie odpowiedzi na zagadkę w postaci zdjęcia lub odpowiedź słowna.
2. Jak się ubrać na zimowy spacer- zabawa dydaktyczna.
- Nauczyciel rozkłada przed uczniami różne ubrania zimowe (kurtka, spodnie, buty, rękawiczki, szalik, czapka). Uczniowie rozpoznają i nazywają ubrania i zawieszają je na wieszaku tworząc model stroju zimowego. Przypomnienie dlaczego zimą należy ubierać się ciepło.
3. Czapka szalik, rękawiczki- próby samodzielnego lub z pomocą nauczyciela nakładania i zdejmowania czapki, szalika, rękawiczek.
4. Co włożę na...- uzupełnianie arkusza zdjęciami ubrań.
5. Dobierz do pary- znajdź taką samą rękawiczkę. Przeliczanie rękawiczek.
6. Zadania dodatkowe dostosowane do możliwości indywidualnych dzieci:
- etykietowanie obrazków ubrań (karta pracy nr 2);
- połącz w pary ubrania zimowe - (karta pracy nr 3);
- czapka, szalik, rękawiczki- karty sensoryczne (karta pracy nr 4).

III. Zajęcia końcowe.
1. Porządkowanie stanowisk pracy.
2. Ocena pracy uczniów w czasie zajęć. Przyklejenie buziek na indywidualnych kartach oceny.
3. Pozyskanie informacji zwrotnej czy zajęcia się podobały poprzez wskazywanie odpowiedniej buźki (uśmiechniętej – tak, nie podobały- smutnej).

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.