X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 47804
Przesłano:

Źródła informacji jako narzędzia wiedzy i komunikacji. Konspekt lekcji dla uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy

KONSPEKT ZAJĘĆ

Konspekt zajęć dla klasy: III Szkoła Przysposabiająca do Pracy
Nauczyciel prowadzący zajęcia: Magdalena Nadaj
Temat: Źródła informacji jako narzędzia wiedzy i komunikacji.
Rodzaj zajęć: Zajęcia rozwijające komunikowanie się.
Czas realizacji zajęć: 1 godzina lekcyjna.

CELE GŁÓWNE:
• rozbudzenie ciekawości otaczającego świata, wyciągnięcie wniosków z pracy, tworzenie okazji do poznawania rzeczywistości poprzez doświadczanie,
• przygotowanie do wykonania (indywidualnie i zespołowo) różnych prac, mających na celu zaspokojenie potrzeb własnych i otoczenia,
• kształtowanie umiejętności posługiwania się różnymi źródłami wiedzy,
• rozwijanie umiejętności pracy w zespole,
• opanowanie umiejętności społecznych przydatnych w codziennym życiu.

CELE OPERACYJNE: uczeń:
• zna różne źródła informacji i potrafi z nich korzystać,
• potrafi uważnie słuchać i podawać istotne informacje,
• podejmuje próby przewidzenia wyniku swojej pracy i pracy kolegów,
• przeprowadza czynności zgodnie z instruktażem nauczyciela,
• aktywnie uczestniczy w zajęciach, podejmuje działania,
• potrafi przestrzegać zasad współpracując w grupie,
• wie jak wykonać zadanie, rozumie polecenie nauczyciela,
• utrwala wiedzę na temat dostępnych źródeł informacji i ich umiejętnym wykorzystaniu,
• rozumie potrzebę zdobywania wiedzy, komunikowania się i weryfikowania informacji, bezpiecznie korzysta z mediów,
• sprawnie korzysta z możliwości różnych metod wyszukiwania informacji.

METODY:
a) oparte na słowie: rozmowa kierowana, instruowanie działań uczniów przez nauczyciela, wyjaśnienie zasad przeprowadzenia zajęć,
b) oparte na oglądzie: obserwacja, pokaz, doświadczanie,
c) oparte na praktycznym działaniu: aktywne uczestniczenie w zajęciach, aktywne słuchanie, przygotowanie plakatu.
FORMY PRACY:
• zbiorowa zindywidualizowana,
• indywidualna.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
• radiomagnetofon,
• gazety, książki, albumy itp.,
• arkusz papieru formatu A3.

PRZEBIEG LEKCJI:
1. Część wstępna:
• przywitanie się z uczniami, podanie tematu i celu zajęć,
• wstępne zapoznanie uczniów z tematem lekcji,

2. Część postępująca:
• omówienie definicji czym jest „informacja”; przedstawienie źródeł informacji, ich podział,
• słuchanie wiadomości w radio, nauka aktywnego słuchania i zdobywania informacji dzięki przekazowi w radio. Omówienie treści płynących z radio.
• grupowanie źródeł informacji, z których najczęściej korzystamy; podział ich na źródła wzrokowe, słuchowe i wizualne (wzrokowo-słuchowe),
• korzyści i zagrożenia płynące z Internetu (bezpieczne media),
• dokańczanie zdań np. słyszałem/widziałem, zobaczyłem dzisiaj jak...,
• „na tropie informacji” – szukanie źródeł informacji,
• wykonanie plakatu – źródła informacji.

3. Część końcowa:
• obserwacja i omówienie wykonanego zadania,
• porządkowanie miejsca pracy,
• podsumowanie zajęć i podziękowanie za współpracę,
• zastosowanie wzmocnień pozytywnych na koniec zajęć,
• rozmowa na temat poznanych treści,
• ocena zachowania i zaangażowanie w pracę poszczególnych uczniów,
• pożegnanie uczniów w miłej atmosferze.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.