X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 47762
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Noc i dzień. Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć w grupie dzieci 6-letnich

Temat zajęć: „Noc i dzień”.

Cel główny:
- dostrzeganie rytmu i stałego następstwa dnia i nocy

Cele szczegółowe (dziecko):
- słucha z uwagą wiersza
- wypowiada się na temat wysłuchanej treści
- wyciąga wnioski na podstawie obserwacji i własnych doświadczeń
- rozumie zjawisko powstawania dnia i nocy
- uczestniczy w zabawie muzyczno-ruchowej
- tworzy pracę plastyczną z przygotowanych materiałów

Metody pracy:
- słowne (czytanie wiersza, rozmowa, instrukcje i objaśnienia),
- oglądowe (obserwacja i pokaz),
- praktycznego działania (ćwiczenia, zadania stawiane dziecku).

Formy pracy:
- indywidulana,
- grupowa,
- zbiorowa.

Pomoce dydaktyczne:
wiersz B. Formy „Słońce”, globus, latarka, lusterko, płyta CD, magnetofon, szarfy, symbole słońca i księżyca, niebieskie kartki, klej, nożyczki

Przebieg zajęcia:
1. Powitanie dzieci. Wprowadzenie do zajęcia - czytanie wiersza B. Formy „Słońce” – rozmowa z dziećmi na podstawie treści wiersza.

Śpią jeszcze ludzie, gdy świt przychodzi,
zza horyzontu słońce wychodzi.
Wciąż pięknie, jasno świeci na niebie,
ciepłe promienie wysyła do ciebie.

Ogrzewa rośliny, zwierzęta, ludzi,
wcale się zbytnio przy tym nie trudzi.
Gdy jest na niebie, wszędzie jest jasno,
nawet gdy chmury zakryją je ciasno.

Latem jest bardzo wysoko nad ziemią,
wtedy się wszystkie rośliny zielenią,
Ciepła jest wtedy woda w jeziorach...
Chodźcie się kąpać słoneczko woła.

A kiedy nisko nad ziemią świeci,
pełno na ziemi wichrów, zamieci.
Kiedy już zajdzie to dobrze wiecie,
panuje ciemność na całym świecie.

2.„Dlaczego w dzień jest jasno, a w nocy ciemno?” – zabawa badawcza z wykorzystaniem światła latarki, globusa i lusterka; kształtowanie umiejętności myślenia przyczynowo skutkowego oraz wyciąganie wniosków na postawie obserwowanych zmian. Oświetlamy latarką jedną półkulę (dzień), tłumaczymy, że na drugiej półkuli gdzie nie dociera światło słoneczne w tym samym czasie jest noc. Ziemia kręci się wokół własne osi, mija kilka godzin (obracamy globusem) i na półkuli gdzie była noc, nastaje dzień (słońce - światło latarki oświetla daną część globusa).
3.„Co po czym?” – zabawa z szarfami w kole; uświadomienie dzieciom następstwa dnia i nocy. Dzieci otrzymują szarfy w kolorze żółtym (dzień) i niebieskim (noc) i chodzą po okręgu. W środku koła stoi dziecko (słonce), dzieci krążą dookoła słońca dostrzegając powtarzalność dnia i nocy.
4.„Dzień i noc” – indywidulana praca plastyczna; dzieci wycinają symbole słońca i księżyca, następnie przyklejają symbole po okręgu wg stałego następstwa utrwalając rytm przemijania dnia i nocy.
5.Podziękowanie i podsumowanie zajęcia.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.