X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 45122
Przesłano:
Dział: Logopedia

Rozmawiajmy o uczuciach i emocjach. Konspekt zajęć logopedycznych

Konspekt zajęć logopedycznych
Temat: „Rozmawiajmy o uczuciach i emocjach”

Cel główny: uczeń rozpoznaje i nazywa różne stany emocjonalne, wyraża emocje w sposób różnorodny.
Cele szczegółowe:
uczeń uświadamia sobie, że w różnych sytuacjach ludzie przeżywają różne uczucia
( radość, smutek, złość, strach),
rozpoznaje uczucia innych osób na podstawie ich wypowiedzi, mimiki, gestów, postawy ciała,
wyraża emocje za pomocą słów, gestów, postawy ciała, mimiki,
podejmuje próby dzielenia się własnymi emocjami, przeżyciami z innymi ludźmi,
rozumie dlaczego warto dzielić się emocjami.

Metody :
Metody aktywizujące:
praca z tekstem; głośne czytanie, słuchanie, dyskusja, tworzenie definicji
zabawy ruchowe
aktywne oglądanie obrazów i aktywne słuchanie muzyki

Środki dydaktyczne: zdjęcia przedstawiające ludzi, którzy przeżywają różne emocje, prezentacja multimedialna przedstawiająca trailery znanych filmów różnych gatunków: horroru, trillera, komedii romantycznej, komedii, filmu dokumentalnego zawierającego trudne, smutne zagadnienia, płyta CD z wesołą, smutną, pełną napięcia, wzbudzającą niepokój, relaksującą - spokojną muzyką, komputer, encyklopedia, słownik.

Przebieg zajęć:
1. Powitanie i rozgrzewka logopedyczna zawierająca ćwiczenia oddechowe, fonacyjne, artykulatorów, artykulacyjne (5 min).

2. Rozmowa wprowadzająca temat emocji. Próba samodzielnego lub z pomocą słowników, Wikipedii stworzenia definicji słowa „emocje” (5 min).

Informacja która pojawia się dodatkowo na końcu definicji: Uczucia możemy wyrazić nie tylko słowami, ale całym ciałem, możemy je poznać po wyrazie twarzy. Emocje służą rozładowaniu napięcia, a wyrażanie ich pozwala uzyskać równowagę wewnętrzna, czyli stan dobrego samopoczucia.

3. Prezentacja multimedialna „Trailery filmowe”.
Rozmowa po każdym trailerze na temat emocji, jakie może wzbudzać dany film w odbiorcy (nazywanie emocji, uczuć) (10 min).

4. Prezentacja zdjęć przedstawiających ludzi w różnych sytuacjach wzbudzających różne emocje. Nazywanie emocji, analiza postawy ciała, gestów, mimiki twarzy. (5 min).

5. „Jakie uczucie?” .
Nauczyciel czyta poniższe sytuacje i prosi, by uczeń odgadywał emocje jakie mogą im towarzyszyć:
Dostałem długo oczekiwaną zabawkę, książkę, pieniądze.
Robię coś, czego nie lubię.
Tata naprawił mi rower.
Koledzy mnie przezywają.
Koledzy mnie ignorują.
Starszy kolega czeka na mnie po lekcjach, ponieważ chce mi dać nauczkę za moje zuchwałe zachowanie względem niego (np. chce mnie pobić).
Zostałem zaproszony na przyjęcie urodzinowe do kolegi.
Zginął mój pies.
Koleżanka, która mi się podoba, napisała do mnie sms. (5.min).

6.  Zabawa „Kostka”
Uczeń i nauczyciel na zmianę rzucają dużą kostką sześcienną. Na każdej ze ścian kostki narysowana jest buzia wyrażająca nastrój np. smutek, złość, radość, gniew, strach, zdziwienie. Osoba, która rzuca kostką próbuje przed lustrem wyrazić za pomocą mimiki nastrój przedstawiony na kostce. (5 min).

7. Słuchanie różnych rodzajów muzyki i dopasowywanie ich do emocji: smutek, strach, radość, napięcie, relaks. (5 min).

8. Podsumowanie zajęć i pożegnanie się. W tym miejscu należy podkreślić jak ważne jest wyrażanie emocji ( rozładowywanie napięcia, zmierzanie do równowagi wewnętrznej).

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.