X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 45121
Przesłano:
Dział: Logopedia

Zabawy stymulujące utrwalanie prawidłowej wymowy głoski "sz"

Konspekt zajęć logopedycznych – zajęć otwartych (lekcja koleżeńska) w oddziałach „zerowych”.
Temat: Zabawy stymulujące utrwalanie prawidłowej wymowy głoski „sz”.

Cel główny: uczeń  potrafi prawidłowo wyartykułować głoskę „sz” w wyrazie.
Cele szczegółowe:
uczeń wie jak ułożone są wargi i język podczas wypowiadania głoski „sz” ,
uczeń rozpoznaje głoskę „sz” w usłyszanych wyrazach,
uczeń potrafi ułożyć prawidłowo artykulatory i wypowiedzieć głoskę „sz” w izolacji, w sylabach i logotomach oraz w wyrazach,
uczeń potrafi rozwiązywać zagadki, których odpowiedzią są wyrazy zawierające głoskę „sz”,
uczeń różnicuje głoski „s” i „sz” w usłyszanych wyrazach (uczeń może obserwować twarz nauczyciela i rozpoznawać głoskę na podstawie ułożenia warg).

Metody :
Metody aktywizujące:
zabawy ruchowe z użyciem powtarzanych gestów, manipulowanie przedmiotami, naśladowanie
aktywne słuchanie: rozwiązywanie zagadek
wspólne rozwiązywanie problemów – szukanie odpowiedzi na pytania

Środki dydaktyczne: zdjęcia przedstawiające twarz dziecka wypowiadającego różne głoski, pomoce logopedyczne: słomki, pomponiki, małe pocięte karteczki z kolorowego papieru, miseczki plastikowe, zabawki drzewko i wąż symbolizujące głoski „sz” i „s”.

Przebieg zajęć:

1. Powitanie i rozgrzewka logopedyczna zawierająca ćwiczenia ruchowe (zabawa ze wskazywaniem części ciała), oddechowe (z użyciem słomek, papierków, pomponików i miseczek) oraz warg i języka (język – wycieraczka samochodowa, pędzelek malujący sufit, wargi - całuski, rybka itp. (10 min).

2. Rozmowa na temat ułożenia warg i języka podczas wymawiania głosek szumiących poprzedzona zabawą w wyszukiwanie zdjęć, na których dziewczynka mówi głoskę „sz”, spośród wielu zdjęć na których ta sama dziewczynka wymawia inne dźwięki (5 min).

Informacja, która pojawia się jako podsumowanie tej części zajęć: Kiedy wymawiamy głoskę „sz” język jest uniesiony do góry, a wargi są zaokrąglone .

3. Ćwiczenie głoski „sz” w izolacji – zabawa „Drzewko” Dzieci siedząc w kręgu podają sobie zabawkę drzewko z jednoczesnym artykułowaniem dźwięku „sz” naśladującego szum wiatru poruszającego gałązkami drzewa. (2 min).

4. Ćwiczenie głoski „sz” w sylabach i wyrazach – zabawa „Powtarzajcie za mną jak papugi” (3 min). Dzieci powtarzają za nauczycielem (jak papugi) sylaby i wyrazy zawierające głoskę "sz". Dla przypomnienia, przy wymawianiu sylab i wyrazów, nauczyciel wykonuje na zmianę 2 gesty przypominające o sposobie artykułowania: rysuje palcem koło przed zaokrąglonymi wargami, wskazuje palcem na sufit, co przypomina o uniesieniu języka do podniebienia.

5. Rozróżnianie i identyfikowanie głosek mylonych przez małe dzieci: „s” i „sz” poprzez kwalifikowanie ich do zespołu drzewka (sz) lub zespołu węża (s) – zabawa polegająca na rozwiązywaniu zagadek opisowych, których odpowiedzią są wyrazy zawierające głoski „s” lub „sz” a następnie układaniu obrazków przedstawiających wyraz będący rozwiązaniem zagadki przy drzewku lub przy wężu. Zachęcamy dzieci do prób prawidłowego wymawiania ćwiczonych głosek.

6. Podziękowanie dzieciom za wspólną zabawę, nagrodzenie dzieci symbolicznymi naklejkami i pożegnanie się.

Osoba prowadząca zajęcia: Ewa Ogonowska
Osoby obserwujące:
1. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
2. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
3. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
4. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
5. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.