X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 45126
Przesłano:
Dział: Logopedia

Mówię powoli - jestem lepiej rozumiany przez rozmówcę. Konspekt zajęć logopedycznych

Konspekt zajęć logopedycznych
Temat: „Mówię powoli – jestem lepiej rozumiany przez rozmówcę”.

Cel główny: uczeń doskonali umiejętność mówienia powoli, potrafi kontrolować tempo mówienia.

Cele szczegółowe:
uczeń potrafi świadomie wydłużać fazę wydechową przy fonacji.
uczeń jest świadomy podparcia przeponowego oddechu, potrafi uruchomić przeponę.
uczeń potrafi czytać i mówić techniką przedłużania samogłosek.

Metody :
- metoda audytywno-werbalna
- metody aktywizujące:
ćwiczenia oddechowe z użyciem świeczki,
ćwiczenia warg, języka, podniebienia miękkiego,
ćwiczenia podparcia przeponowego w pozycji siedzącej, stojącej i leżącej,
ćwiczenia spowolniające mowę (sylabizowanie, przedłużanie samogłosek, mówienie z metronomem).

Środki dydaktyczne: lustro, świeczka, piłka do koszykówki, materac, tekst – fragment dramatu Aleksandra Fredro : „Zemsta”, metronom.

Forma zajęć: zajęcia indywidualne.

Przebieg zajęć:

1. Ćwiczenie oddechowe ze świeczką polegające na kontrolowaniu toru oddechowego: wdech – nos, wydech – usta, siłę wydychanego powietrza, czas trwania fazy wydechowej. Uczeń wciąga powietrze nosem, wydycha ustami, kontroluje sposób dmuchania na płomień świecy (chodzi o to, aby płomień świecy jak najdłużej „tańczył”, aby nie zdmuchnąć świeczki). (5 min).

2. Ćwiczenia przed lustrem warg, języka oraz podniebienia miękkiego ze szczególnym uwzględnieniem ruchów pionizujących oraz rozszerzających język. (10 min).

3. Ćwiczenia podparcia przeponowego najpierw w pozycji siedzącej, następnie stojącej na lekko rozstawionych stopach i ugiętych kolanach i leżącej na plecach (na materacu). Uczeń wykonuje wdech nosem a następnie wokalizuje ustaloną samogłoskę. Jednocześnie kontroluje pracę przepony : w pozycji siedzącej i stojącej kładąc dłonie powyżej pępka lub na bokach powyżej linii, gdzie kończą się żebra, w pozycji leżącej podtrzymując piłkę leżącą na brzuchu. Chodzi o to, aby uczeń poczuł, że wdychane powietrze unosi przeponę (jednocześnie piłkę lub dłonie), wydychane skutkuje opuszczeniem się przepony.(10 min).

4. Ćwiczenia z teksem. Uczeń czyta przygotowany tekst sylabizując, następnie lekko przedłużając samogłoski, ostatecznie dostosowując tempo do metronomu ( szybko, wolno, w sposób lekko wolniejszy od spontanicznego sposobu mówienia ucznia ). (10 min).

5. Ćwiczenia polegające na powolnym odpowiadaniu na przygotowane wcześniej pytania typu: Co Cię ostatnio ucieszyło? Co fajnego robiłeś w ostatni weekend? Uczeń ma czas na przygotowanie odpowiedzi. Wymagamy, aby zdania były wielokrotnie rozwinięte. (10 min.).

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.