X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 45052
Przesłano:
Dział: Logopedia

Warsztaty logopedyczne z Puciem

Scenariusz zajęć logopedycznych
„Pucio i ćwiczenia z mówienia – warsztaty logopedyczne”

Termin: 05.03.2020r.
Grupa: oddział przedszkolny grupa 5-latków
Czas trwania: 40 minut
Cele:
 rozluźnienie i wzmocnienie mięśni buzi i języka,
 wzbogacenie zasobu słownikowego dzieci,
 poznanie przygód nowego bohatera z literatury dziecięcej- Pucia,
 kształtowanie właściwego toru oddechowego,
 pogłębianie wydechu,
 usprawnianie syntezy i analizy wzrokowej
 kształtowanie logicznego myślenia i wnioskowania,
 usprawnianie motoryki małej
 dobra zabawa.
Metody: słowna, eksponująca, praktycznego działania
Pomoce dydaktyczne: piórka , rurki do napojów, piłeczki do ping-ponga, kulki z waty, książka „Pucio i ćwiczenia z mówienia” M. Galewskiej-Kustry, plansze ze zbiorami i kółka przedstawiające różne przedmioty, kolorowe piórka, malowanki dla każdego dziecka oraz onomatopeje.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci. Przedstawienie tematu zajęć.

2. Ćwiczenia artykulacyjne – Czerwone jabłuszka.
Dzieci oglądają minki (układy ust i języka) na papierowych jabłkach i próbują je odtworzyć. Logopeda cały czas kontroluje poprawność ćwiczeń.

3. Przeczytanie przez nauczyciela książeczki pt. „Pucio i ćwiczenia z mówienia” autorstwa M. Galewskiej-Kustry. Następnie przedszkolaki odpowiadają na pytania do testu całym zdaniem, omawiają z logopedą obrazki, powtarzają nowe słowa.

4. Ćwiczenia oddechowe:
a) Przedszkolaki za pomocą rurki do napojów chwytają i przyciągają na wdechu kulkę z waty oraz wydmuchują powietrze przez rurkę (na wydechu).
• Kto dmuchnie dalej?
• Kto mocniej?
• Kto szybciej?
• Kto trafi do celu?
b) Zabawy z piłeczką pin – pongową. Przedmiot kładziemy na środku stolika. Po obu stronach siedzą: logopeda i dziecko w takiej pozycji, by mieli usta na poziomie powierzchni stolika i:
• lekko dmuchamy na piłeczkę, tak by przechodziła „piechotą” przez stolik od dziecka do logopedy,
• dmuchamy na piłkę silnie, starając się wbić „gola” przeciwnikowi (można zbudować bramkę z klocków),
c)Wydmuchujemy w górę kolorowe piórka: Kto wyżej? Kto utrzyma dłużej piórko w górze?

5. Ćwiczenia lewopółkulowe – kategoryzacja
Dzieci otrzymują plansze z kilkoma kategoriami np. owoce, zabawki, ubrania, pojazdy. Ich zadaniem jest przyporządkowanie kółek z obrazkami do odpowiednich zbiorów. Następnie wspólnie logopedą omawiają powstałe kategorie i sprawdzają poprawność wykonania. Jest to również okazja do ćwiczeń poprawnej wymowy wyrazów.

6. Malowanka z Puciem oraz wyrazami dźwiękonaśladowczymi.
Dzieci otrzymują kolorowanki oraz onomatopeje, które ćwiczą w domu.

7. Zakończenie zajęć, podziękowanie i nagroda dla dzieci w postaci stempelka na rękę za dobrze wykonane zadania.

Opracowanie:

Logopeda
Monika Bębniarz

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.