X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 44442
Przesłano:

Mnożenie różnych liczb. Konspekt lekcji matematyki

Konspekt lekcji z matematyki dla klasy VI

Temat: Mnożenie różnych liczb.

Czas: 45 min

I CEL OGÓLNY: doskonalenie sprawności rachunkowej.

II CELE WYCHOWAWCZE:
 rozwijanie aktywności i inicjatywy,
 rozwijanie umiejętności samodzielnej pracy,
 dbanie o dyscyplinę na lekcji.

III CELE OPERACYJNE
Uczeń:
 mnoży i dzieli liczby naturalne w zakresie 100,
 określa znak iloczynu kilku liczb całkowitych, dodatnich i ujemnych ułamków dziesiętnych,
 mnoży sposobem pisemnym liczby wielocyfrowe,
 mnoży liczby zakończone zerami,
 mnoży ułamki dziesiętne.

IV METODY PRACY
• pokaz, ćwiczenia
• gra dydaktyczna.

V FORMY PRACY
• indywidualna,
• z całą klasą.

VI ŚRODKI DYDAKTYCZNE
• komputer,
• projektor multimedialny,
• podręcznik multimedialny „Matematyka z kluczem”,
• karty do gry dydaktycznej.

VII PRZEBIEG ZAJĘĆ

• Część wprowadzającą
1. Przywitanie z klasą.
2. Sprawdzenie listy obecności, zadania domowego.
3. Podanie tematu i celów lekcji.

• Część właściwa lekcji
1. Rozgrzewka – gra dydaktyczna „Ja mam – kto ma?” – tabliczka mnożenia w zakresie 100.
2. Przypomnienie mnożenia liczb całkowitych – określenie znaku, szybkiego mnożenia liczby dwucyfrowej przez jednocyfrową z zastosowaniem rozdzielności mnożenia względem dodawania lub odejmowania – multibook str. 124,
 uczniowie rozwiązują kilka przykładów na tablicy.
3. Przypomnienie algorytmu mnożenia liczb wielocyfrowych i ułamków dziesiętnych sposobem pisemnym – multibook str. 126
 uczniowie rozwiązują kilka przykładów na tablicy.
4. Uczniowie indywidualnie rozwiązują przykłady mnożenia pisemnego wyświetlone przez nauczyciela. Kto pierwszy wykona obliczenia poszczególnych przykładów, zgłasza się, nauczyciel sprawdza poprawność wyniku i prosi ucznia o zapisanie obliczeń na tablicy.

• Część podsumowująca

1. Ewaluacja:
 uczniowie odpowiadają na pytania:
Co przypominaliśmy na dzisiejszej lekcji?
Jak mnożymy ułamki dziesiętne sposobem pisemnym?
Co sprawiło największą trudność?
 nagrodzenie oceną najbardziej aktywnych uczniów.
2. Zapis i omówienie pracy domowej z zeszytu ćwiczeń (zeszyt ćwiczeń str. 48 zad. 1, 2, 3)

VIII REALIZACJA PODSTAWY PROGRAMOWEJ:

Cele kształcenia – wymagania ogólne.

I. Sprawność rachunkowa.
1. Wykonywanie nieskomplikowanych obliczeń w pamięci lub w działaniach trudniejszych
pisemnie (...).

Treści kształcenia – wymagania szczegółowe.

II. Działania na liczbach naturalnych. Uczeń:
3) mnoży (...) liczbę naturalną przez liczbę naturalną jednocyfrową, dwucyfrową
lub trzycyfrową sposobem pisemnym, w pamięci (w najprostszych przykładach) (...);
5) stosuje wygodne dla siebie sposoby ułatwiające obliczenia, w tym przemienność (...) mnożenia oraz rozdzielność mnożenia względem dodawania lub odejmowania;
III. Liczby całkowite. Uczeń:
5) wykonuje proste rachunki pamięciowe na liczbach całkowitych.
V. Działania na ułamkach (...) dziesiętnych. Uczeń:
2) (...) mnoży (...) ułamki dziesiętne w pamięci (w przykładach najprostszych), pisemnie (..) (w przykładach trudnych);

Opracowała: Ewa Gara

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.