X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 42183
Przesłano:
Dział: Rewalidacja

Wiosenne owady - pszczółka. Scenariusz zajęć rewalidacyjno-wychowawczych - muzykoterapia

Scenariusz zajęć
rewalidacyjno-wychowawczych (indywidualnych)

Data:
Prowadzący:
Temat: Wiosenne owady – pszczółka (muzykoterapia)
Czas trwania: 1 h
Cele ogólne:
- Tworzenie pozytywnej atmosfery podczas zajęć
- Doskonalenie komunikacji i umiejętności porozumiewania się
- Rozwijanie umiejętności współdziałania
- Kształtowanie orientacji w schemacie ciała
- Usprawnianie małej i dużej motoryki
- Rozwijanie funkcji poznawczych: słuchowych
- Wyzwalanie aktywności muzyczno – ruchowej.

Cele szczegółowe:
- pozytywnie reaguje na głos nauczyciela: uśmiech
- nie wykazuje awersji na dotyk nauczyciela
- współdziała z nauczycielem w zabawie
- odbiera wrażenia dotykowe i słuchowe
- odwraca głowę w stronę źródła dźwięku
- aktywizuje się podczas ćwiczeń muzyczno – rytmicznych
- umie się wyciszyć, zrelaksować.

Forma zajęć: zajęcia indywidualne
Środki:
- sprzęt audio i płyty CD z przygotowanym repertuarem muzycznym (Vivaldi - Wiosna, odgłosy owadów, piosenki „ Pszczółka” oraz „Miodek”, muzyka relaksacyjna)
- instrumenty( bębenek, dzwonki)
- balony podłużne (żółte i czarne), pompka do balonów, latające pszczółki na sznurkach, rurka( po ręczniczkach papierowych) oklejona żółto-czarnymi pasami z wiszącymi wstążkami, świecący kamień- zmieniający kolory.

Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie - Vivaldi, Cztery pory roku - Wiosna.
2. Powitanie piosenką: „Witaj Julio!”
3 „Witamy swoje ciało” zabawa z elementami metody W. Sherborne. Dotykanie z jednoczesnym nazywaniem i masowaniem poszczególnych części ciała (ręka prawa, ręka lewa, noga prawa, noga lewa, brzuch, głowa, nos, uszy, policzki).
4. Zabawy muzyczne – rytmiczne „Moja okrągła buzia”, „ Ręce moje są”. Rytmiczne poruszanie kończynami (z pomocą nauczyciela).
5. Relaksacja przy spokojnej muzyce. Trzymanie w ręku świecącego kamienia, zmieniającego kolory.
6. Odgłosy pszczoły (nagranie na płycie CD). Słuchanie dźwięków z różnej odległości, również blisko ucha ( nauczyciel „bzyczy” przez rurę i prezentuje żółto-czarne wstążki, muska nimi dłonie dziewczynki).
7. Piosenka „Pszczółka”, płyta CD + śpiew nauczyciela. Aktywizacja poprzez ruch do piosenki. Prezentacja latających pszczółek w wyraźnych kolorach.
8. Piosenka „Miodek”. Gra na bębenku ułożonym na ciele Julii. Próby samodzielnego wydobycia dźwięku.
9. Zabawy z bębenkiem i dzwonkami. Zmiany tempa i natężenia gry. Doznania słuchowo- dotykowe z wykorzystaniem instrumentów muzycznych w celu pogłębienia percepcji muzyki i poczucia bycia sprawcą.
10. Wyciszenie przy muzyce relaksacyjnej. Napełnienie podłużnych balonów w kolorze pszczółek. Delikatny masaż balonami. Pochwała.
11. Pożegnanie piosenką, zakończenie zajęć.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.