X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 4196
Przesłano:
Dział: Języki obce

Sportarten. Scenariusz lekcji z języka niemieckiego

Klasa II Technikum

Temat: Sportarten

Powiązanie z wcześniejszą wiedzą;

Uczniowie zostali zapoznani z nazwami ważniejszych dyscyplin sportowych na wcześniejszych lekcjach.

Cele lekcji:

1. Utrwalenie słownictwa dotyczącego sportu.
2. Wprowadzenie zaimka pytającego Welche?
3. Wprowadzenie formy czasownika haben w czasie przeszłym Imperfekt.

Cele sformułowane w języku ucznia:

1. Poznasz słownictwo dotyczące sportu.
2. Będziesz umiał zapytać koleżankę/ kolegę/ znajomych, jakie dyscypliny sportowe uprawiają i co
o nich sądzą.
3. Poznasz formę czasownika haben w czasie przeszłym Imperfekt i będziesz ją prawidło stosował w zdaniach w tym czasie.

NaCoBeZu ( co uczeń będzie potrafił po lekcji):

Każdy z was będzie umiał wymienić nazwy uprawianych dyscyplin sportowych, będzie umiał zapytać kolegów/ koleżanki, znajomych, jakie dyscypliny sportowe uprawiają oraz będzie umiał powiedzieć, że ktoś miał sukces w określonej dyscyplinie sportowej.


Przebieg lekcji

Lekcja zostaje rozpoczęta od ,,burzy mózgów”, uczniowie spontanicznie wymieniają nazwy poznanych wcześniej dyscyplin sportowych. Następnie słuchają wypowiedzi o 4 uczniach i zakreślają dyscypliny sportowe jakie każdy z nich uprawia ( ćwicz.A2 str.36 ).
Przed przystąpieniem do ponownego wysłuchania wypowiedzi, nauczyciel objaśnia nieznane słownictwo, które wystąpi w ćwiczeniu ( ćwicz.A3 str.36). Z kolei uczniowie słuchają wcześniejszą wypowiedź jeszcze raz i zakreślają odpowiedzi. Po wysłuchaniu następuje sprawdzenie prawidłowego rozwiązania (praca indywidualna)
Następnie uczniowie pracują w parach, zwracając się do kolegi/koleżanki stawiając im pytania i notując wypowiedzi, które potem zostają przekazane na forum klasy ( ćwicz.A4 str.37 ) : Welsche Sportarten betreibst du? Welsche Sportarten findest du interessant und welche uninteressant?Welche Sportarten sind deiner Meinung nach gefährlich?
Z kolei uczniowie wykonują ćwiczenie w którym są podane nazwiska sławnych sportowców i dyscypliny sportowe w których osiągnęli oni sukcesy ( ćwicz.A5 str.37 ). Nauczyciel zadaje uczniom pytania ; Kennst du diese Sportler? In welchen Sportarten hatten sie Erfolg? Uczniowie łączą nazwisko sportowca z dyscypliną sportową w której odniósł sukces i odpowiadają wg.wzoru zapisanego na tablicy, Er/ Sie hatte Erfolg im ....

Kluczowe pytanie do uczniów:

Czy znasz nazwy uprawianych dyscyplin sportowych szczególnie niebezpiecznych dla życia? Znajdź ich tłumaczenie w słowniku.

Jak sprawdzę czy cele lekcji zostały osiągnięte:

Pod koniec lekcji zapytam uczniów czego się dzisiaj nauczyli, co było dla nich trudne, co należałoby jeszcze powtórzyć?

Praca domowa :

Uczniowie mają wykonać ćwiczenia od 3 do 5 str.84/85. Mają również na następną lekcję przynieść informacje o sukcesach ich ulubionego polskiego sportowca, które mają znaleźć na stronie internetowej WWW.google.de

Na lekcji zrobimy selekcję zebranych informacji i chętni uczniowie przygotują z tych materiałów prezentację o polskich sportowcach w języku niemieckim.

Materiały i pomoce dydaktyczne

Podręcznik ,, alles Klar 1b” zakres podstawowy z ćwiczeniami, magnetofon ,płyta CD.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.