X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 41267
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Tajemnice zaklęte w ogniu

Grupa: dzieci 4 letnie
Prowadząca: Jolanta Pantol
Temat zajęcia: „TAJEMNICE ZAKLĘTE W OGNIU....”
Cele ogólne:
- doskonalenie prawidłowych nawyków i odruchów w sytuacjach zagrożenia;
- Kształtowanie umiejętności wnioskowania o zjawiskach przyrodniczych na podstawie obserwacji i doświadczeń;
- zapoznanie z nową techniką plastyczną – rysowanie świecą.

Cele operacyjne:
DZIECKO:
- orientuje się w schemacie własnego ciała,
- zna numery alarmowe,
- swobodnie wypowiada się na dany temat,
- rozwiązuje zagadki słowne,
- porusza się po sali w rytm muzyki,
- uważnie słucha instrukcji słownej nauczycielki,
- potrafi formułować wnioski o zjawiskach przyrodniczych na podstawie obserwacji i doświadczeń,
- jest twórcze podczas ekspresji ruchowej,
- wykazuje się wyobraźnią podczas zadania plastycznego.

Metody pracy:
- z grupy metod czynnych: zadania stawiane dzieciom do wykonania, samodzielnych doświadczeń;
- z grupy metod słownych: rozmowa, objaśnianie, instrukcja;
- z grupy metod oglądowych: obserwacja, pokaz.

Formy pracy:
- Indywidualna;
- zbiorowa

Środki dydaktyczne:
ŚWIECZKI, LAMPION, TALERZYKI, SŁOIKI, ŁYŻECZKA, WODA, BIBUŁA NA PATYCZKACH, KARTKI, FARBA, PĘDZELKI.

1. Przywitanie się piosenką :
„Jesteśmy już w przedszkolu, więc przywitamy się, podamy prawą rękę i uśmiechniemy się”
Nauczycielka wita się z kolejnymi dziećmi słowami: „dzień dobry” podając im prawą rękę (oczekując od nich tego samego).

2. Iskierka przyjaźni:
Dzieci stoją w kręgu, trzymają się za ręce. Nauczycielka przekazuje dziecku stojącemu o bok niej
uścisk dłoni, wypowiadając słowa: Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niechaj powróci do moich
rąk. Dzieci kolejno przekazują sobie uścisk dłoni.

3. Dzieci siadają na dywanie, Nauczycielka prowadzi z nimi rozmowę kierowaną o bezpieczeństwie,
numerach alarmowych poszczególnych służb, a następnie poprzez zagadki słowne stara się
naprowadzić dzieci na temat zajęć:
„Maleńki patyczek, wytwarza płomyczek” - Zapałka
„Jestem pożyteczny, lecz wyrządzam też szkody, daję ludziom ciepło i boję się wody”- Ogień
,Kto pracuje w hełmie, pnie się po drabinie, kiedy syczy ogień i gdy woda płynie?” Strażak
Z kolei prowadząca pokazuje dzieciom świeczki i mówi, że dzisiaj na zajęciach będziemy poznawali różne eksperymenty związane z nimi właśnie; zapala jedną z nich i umieszcza ją w lampionie stwarzając atmosferę tajemniczości.

4. Zabawa ruchowa do piosenki „Wóz strażacki” :
Dzieci trzymając się za ręce tworzą „węża strażackiego” i z pomocą Nauczycielki przy piosence
poruszają się po całej Sali zwijając go i rozwijając.

5. Zaproszenie dzieci do stolików i prezentacja eksperymentów :

Właściwości ognia – ciepło
Materiały: paląca się świeczka, lampion,. Słoik
Przebieg: Zapaloną świeczkę przykrywamy słoikiem. Po kilku minutach delikatnie dotykamy słoik. słoik jest ciepły.
Wniosek: ogień daje nam ciepło.

Czego potrzebuje ogień?
Materiały: trzy świeczki-podgrzewacze, mały i duży słoik
Przebieg: Zapalamy świeczki, dwie z nich stawiamy na pokrywce, nakrywamy je słoikami i w tej pozycji zakręcamy. najpierw wszystkie świeczki pałą się jednakowo mocno, po chwili płomień w małym słoiku gaśnie, jakby ktoś go zdmuchnął, nieco dłużej pali się świeczka w du¬żym słoiku, ale też gaśnie, trzecia świeczka pali się cały czas.
Wniosek: podczas palenia płomień zużywa „powietrze do oddychania”, a dokładniej mówiąc – tlen. Kiedy go zabraknie, płomień gaśnie. Aby świeczka się paliła, po¬trzebny jest tlen.

Znikająca woda
Materiały: dwie podstawki, szklanka, świeczka, woda, zapałka.
Przebieg: Zapaloną świeczkę stawiamy na podstawce, na której znajduje się woda, i przykrywamy szklanką. w trakcie eksperymentu świeczka zgaśnie, a woda zostanie wessana ze spodka do szklanki.
Wniosek: tlen z powietrza podtrzymuje płomień świecy, kiedy tlenu pod szklanką zabraknie, płomień zgaśnie. Powietrze, które zostanie w szklance, oziębi się i skurczy. W ten sposób zrobi miejsce dla wody, która wciśnie się do szklanki.

Co powstaje podczas spalania świeczki?
Materiały: paląca się świeczka, łyżeczka.
Przebieg: Przez kilka sekund osoba dorosła trzyma łyżeczkę nad płomieniem, która po chwili pokryje się sadzą.
Wniosek: sadza powstanie w trakcie niepełnego spalania materiałów zawierających w swoim składzie chemicznym węgiel.

6. Swobodna ekspresja ruchowa dzieci do piosenki „Wóz strażacki” z wykorzystaniem bibuły przyczepionej do patyczków.

7. „ Zwijamy wąż strażacki”- zabawa zręcznościowa - zwijanie bibuły na patyczek i przekazanie N.

8. Zapoznanie dzieci z nową metodą plastyczną - Rysowanie świeczką na białych kartkach i zamalowywanie ich farbą w celu odkrycia zawartości rysunku.

9. Podziękowanie przedszkolakom za zajęcia i rozdanie odznak- „STRAŻAKA SAMA”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.