X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 41266
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Podróż do Krainy Wiedzy

Grupa: Dzieci 5-6 letnie
Temat kompleksowy : „Zwierzęta małe i duże”
Temat zajęcia: „Podróż do Krainy Wiedzy”
Treści programowe:
• Stwarzanie warunków do liczenia w różnych zabawach, ćwiczeniach, codziennych sytuacjach.
• Organizowanie sytuacji sprzyjających wykorzystaniu posiadanych wiadomości oraz doskonalenie umiejętności niezbędnych w nauce czytania;
• Uczestniczenie w zabawach i zajęciach integrujących grupę.
Cele ogólne:
- Kształtowanie orientacji w schemacie ciała i przestrzeni,
- Kształtowanie świadomości własnego ciała, rozwijanie zaufania do partnera,
- Kształcenie umiejętności liczenia obiektów niewidocznych (wyrazy, sylaby) i określanie ich liczby,

Cele operacyjne:
Dziecko:
- potrafi wskazać prawą rękę,
- orientuje się w schemacie swojego ciała i przestrzeni,
- zgodnie współpracuje z partnerem,
- zna obraz graficzny cyfr 1-8,
- dokonuje analizy i syntezy słuchowo-wzrokowej,
- liczy wyrazy w zdaniu oraz sylaby w wyrazach,
- wyodrębnia pierwszą głoskę w wyrazie,
- przestrzega ustalonych reguł zabawy,
- uważnie słucha poleceń nauczyciela i wykonuje je,
- jest twórcze;

Metody:
- z grupy metod czynnych: zadania stawiane dzieciom do wykonania, samodzielnych doświadczeń; elementy metody W. Sherborne, masaż;
- z grupy metod słownych: rozmowa, objaśnianie, instrukcja;
- z grupy metod oglądowych: obserwacja, pokaz.

Forma pracy: zbiorowa, indywidualna, w parach.

Czas pracy: 25 min

Pomoce: pacynka – Babcia Wiedza, tablica multimedialna, szablony zwierząt, kolorowe kartki A4, białe kartoniki, napisy z nazwami zwierząt; kartoniki z obrazem graficznym cyfr 1-8, medale dla dzieci, naklejki do „Paszportów do kariery”.

Przebieg:
1.Powitanie piosenką „Witam Was zaczynamy już czas jestem ja, jesteś ty, 1,2,3” z użyciem pacynki „Babci Wiedzy” , przywitanie się z dziećmi przez podanie prawej ręki.

2. Zabawa integracyjna : „Zamieniają się miejscami wszyscy, którzy.....”
- Kochają mamę i tatę,
- mają siostrę,
- mają brata,
- są dzisiaj uśmiechnięci,
- lubią słoneczną pogodę...... itp.

3. Powitanie przez Babcię Wiedzę :
Drogie dzieci!
Jak już wiecie nazywam się Babcia Wiedza , dlatego chcę Was zaprosić w podróż do krainy wiedzy, ale podróż ta jest bardzo trudna. Nie każdy może się tam dostać. Ten, kto nie lubi liczyć, uważnie słuchać, śpiewać, pokazywać, układać, tworzyć zbiorów, będzie miał trudności z dotarciem do mnie. Ale wiem, że jesteście prawdziwymi Średniakami Mądrymi Główkami, które wszystko potrafią. Wierzę, że potraficie pokonać trudności i szybko rozwiążecie zadania, które dla Was przygotowałam. A wtedy – mam dla Was prezent MEDALE MĄDREGO PRZEDSZKOLAKA oraz NAKLEJKI do Waszych Paszportów do Kariery.
Zanim jednak udamy się w podróż proponuję zabawę ze znanym Wam już Misiem Bu :
Głowa, ramiona, kolana, pięty, aby się przekonać czy znacie nazwy różnych części swojego ciała:
4..Zabawa ruchowa ze śpiewem, kształcąca orientację w schemacie ciała i przestrzeni:
„Gimnastyka” z użyciem tablicy multimedialnej:
Ach gimnastyka ważna sprawa dla nas wszystkich to zabawa ,
w górę ręce, w przód i w bok, skłon do przodu, w górę skok....
Głowa, ramiona, kolana, piety, kolana , pięty, kolana, pięty,
Głowa, ramiona, kolana, piety, oczy, uszy usta, nos....

4. Aby dostać się do Krainy Wiedzy, musicie wykonać kilka zadań:

* „Zwierzątko na pastwisku” - każde dziecko dostaje od N sylwetkę krowy oraz i kartkę A4 symbolizującą pastwisko. Zadaniem przedszkolaków jest pod dyktando N. umieszczenie sylwetki w odpowiednim miejscu, np. na pastwisku, obok pastwiska, w prawym dolnym rogu ... itp.
* „Silny jak słoń, delikatny jak motyl ” – zabawa ruchowa w parach z elementami Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne . Dzieci dobierają się w pary i najpierw siadają do siebie tyłem , mają za zadanie jak najmocniej pchać przeciwnika, następnie stają do siebie przodem i przepychają się rękoma.
Z kolei jedno dziecko z pary masuje delikatnie plecy kolegi przy wierszyku:

„ Pisze pani na maszynie
A B C – przecinek, A B C –przecinek.
Przyszedł słoń, przebieg koń,
Przeszła pani na szpileczkach
Z gryzącymi pieseczkami.
Przejechał pociąg, popadał deszczyk
„przeszedł” CIĘ dreszczyk „

a następnie zamieniają się rolami.

*„Wesoła trzódka” zadanie z wykorzystaniem tablicy interaktywnej- wskaż, których zwierząt weszło więcej do stodoły;
*„Jaka to cyfra ?” zabawa ruchowa połączona ze znajomością obrazu graficznego cyfr 1-8;
*„Wyrazy, sylaby, głoski”- z wykorzystaniem kartoników. Dzieci kładą przed sobą tyle kartoników, ile słyszą :
-wyrazów w zdaniach:
Kotek pije mleko ,
Mały kangurek skacze wysoko;
- sylab w wyrazach:
krokodyl, kaczka, kot, a czy zauważyliście, co te wyrazy maja wspólnego ( zaczynają się głoską K) ;
-głosek w wyrazach:
koń, krowa.
*„Umiem czytać” (zadanie dodatkowe) układanie podpisów do obrazków przedstawiających zwierzęta :
PIES, KOT, SŁOŃ
*„Jestem twórczy” zadaniem dzieci jest ułożenie na dywanie przy użyciu kartoników z poprzedniego zadania dowolnego obrazka lub budowli i nazwanie ich.

Podziękowanie za zajęcia oraz rozdanie medali i naklejek .

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.