X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 38459
Przesłano:
Dział: Języki obce

Dlaczego promienie słoneczne wyglądają jak ogromna pajęczyna? - praca z tekstem. Konspekt lekcji, klasa II gimnazjum

Temat lekcji: Dlaczego promienie słoneczne wyglądają jak ogromna pajęczyna? – praca z tekstem. – (Why do the sun’s rays look like spider’s web?)

Cele lekcji:
1. Utrwalenie słownictwa związanego z pogodą i legendami
2. Poznanie i utrwalenie słownictwa dotyczącego danych naukowych na temat słońca
3. Praca z tekstem (legenda), kultura i wierzenia krajów anglojęzycznych : czytanie, obejrzenie filmiku
4. Układanie zdarzeń w porządku chronologicznym
5. Napisanie streszczenia polskiej legendy związanej z pogodą

Materiał leksykalny:
• Słownictwo związane z przdestawioną legendą: tale, darkness, steal, discuss, come up with, hide, bushy tail, hang, burn off, fur, offer, feather, enter, clay pot, weave, web, stretch, golden light, ray, giant

Materiał gramatyczny:
• zdania typu: Why were the Cheeroke people unhappy? Why did Possum and Buzzard fail to carry the sun home? What shows that Grandmother Spider was wise?

Metody pracy:
• metoda podawcza
• legenda – płyta CD
• praca z multimediami-film
• zadania typu Prawda/Fałsz
• układanie zdań w porządku chronologicznym
• dedukcja

Pomoce dydaktyczne:

• multibook – film
• podręcznik
• karty pracy z opracowanymi ćwiczeniami
• zestawy pytań
• płyta CD

Formy socjalne:
• praca indywidualna
• praca w grupach
• plenum

Przebieg lekcji
Wprowadzenie
Sprawy organizacyjne
Nauczyciel wita uczniów oraz sprawdza obecność.

Rozgrzewka językowa
Nauczyciel z uczniami powtarza słownictwo z poprzednich zajęć (zjawiska pagodowe) oraz tematykę ostatnio przeczytanych tekstów (legendy).
Nawiązanie do tematu lekcji – nauczyciele prosi o otworzenie podręcznika, prosi, aby uczniowie opisali co widzą na obrazkach, czytają i tłumaczą tytuł tekstu w ten sposób uczniowie odgadują tematykę zajęć.
Nauczyciel zapisuje temat na tablicy.

Prezentacja nowego materiału i praca nad nim

◄ Uczniowie otrzymują od nauczyciela słownictwo dotyczące tematyki zajęć, nauczyciel ćwiczy z uczniami wymowę. (zał.1). Nauczyciel objaśnia uczniom o czym, będzie filmik, który za chwilę zobaczą. Wyjaśniają kim są postacie takie jak: Possum, Buzzard i Grandmother Spider

◄ Uczniowie oglądają filmik pt. „Grandmother spider steals the Sun”.

◄ Nauczyciel sprawdza w jakim stopniu uczniowie zrozumieli film:
● Uczniowie odpowiadają na pytanie nauczyciela: Why were the Cheeroke people unhappy? Why did Possum and Buzzard fail to carry the sun home? What shows that Grandmother Spider was wise?
● Uczniowie udzielają odpowiedzi do filmu (test wielokrotnego wyboru)

◄ Nauczyciel dzieli klasę na grupy 4-osobowe. Uczniowie otrzymują od nauczyciela pomieszane fragmenty tekstu. Zadaniem uczniów, jest ułożenie tekstu w chronologicznym porządku. (zał. 2)

Zadanie dodatkowe:
◄Uczniowie słuchają tekstu n/t słońca, rozwiązują zadania do wysłuchanego tekstu typu PRAWDA/ FAŁSZ; podręcznik zad.8 str.53

Podsumowanie lekcji
Udzielenie odpowiedzi na pytanie z tematu lekcji: Dlaczego promienie słoneczne wyglądają jak ogromna pajęczyna? Ocena pracy na lekcji.

Utrwalenie materiału
Powtórzenie poznanego słownictwa

Praca domowa
Nauczyciel zadaje zadanie domowe: Napisz krótkie streszczenie polskiej legendy związanej z pogodą .Podręcznik zad. 9 str.53

Załączniki

Załącznik 1

tale podanie, legenda
darkness ciemność
steal kraść
discuss dyskutować
come up with an idea wymyślić coś, wpaść na pomysł
hide schować
bushy tail puszysty ogon
hang wisieć
burn off wypalić
fur futro
offer proponować
feather pióro ptaka
enter wejść
clay pot gliniany garnek
weave tkać
web pajęczyna
strech rozciągać się
golden light złote światło
ray promień światła
giant olbrzymi

Załącznik 2
A Possum travelled to the other side of the world.
B Grandmother Spider made a big pot.
C 1 The Cherokee people were in darkness.
D The sun burnt the feathers on his head.
E Possum returned home without the sun.
F Possum found the sun in a tree.
G The Cherokee people got the sun at last.
H Buzzard flew to the sun.
I The sun burnt Possum’s fur.
J Grandmother spider wove a long web.
K Grandmother spider put the sun in the pot.

! Filmik pt. „Grandmother spider steals the Sun” oraz nagranie Cd (Cd1.31), które potrzebne są do przeprowadzenia w/w opisanych zajęć, są częścią kursu Smart Time 2 wydawnictwa Express Publishing. (Filmik znajduje się na oprogramowaniu do tablic interaktywnych- Smart Time 2 interactive whiteboards). W przypadku braku filmu uczniowie mogą przeczytać tekst, który znajduje się w podręczniku Smart Time 2 na str.52.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.