X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 30373
Przesłano:

Wiosna jest wszędzie - zapoznanie z cyklem rozwojowym motyla. Scenariusz zajęć

Grupa wiekowa: 5, 6 latki
Temat zajęcia: „Wiosna jest wszędzie - Zapoznanie z cyklem rozwojowym motyla.

Cele ogólne:
- zapoznanie z cyklem rozwojowym motyla
-wzbogacanie wiedzy o przyrodzie
- maluje farbami

Cele operacyjne:
- zna cykl rozwojowy motyla
- wie, że motyle są pożytecznymi owadami i wie dlaczego
- potrafi wymienić różne owady
- Potrafi słuchać w skupieniu
- Liczy wyrazy w zdaniu, dzieli wyrazy na sylaby
- czyta globalnie
- zapamiętuje to co jest przedstawione na obrazkach
- wykonuje pracę plastyczną
- układa historyjkę obrazkową

Metody i formy pracy:
- objaśnienie, instrukcja, rozmowa, pogadanka
- oglądowe: wizualne środki dydaktyczne.

Formy:
- z cała grupa, indywidualna

Środki dydaktyczne:
- obrazki przedstawiające cykl rozwojowy motyla, wiersz D. Gellnerowej „Gąsienica – tajemnica”, historyjka obrazkowa cyklu rozwojowego motyla, ilustracje różnych owadów, wyrazy nazw owadów.


Przebieg zajęć:

Przywitanie za pomocą wiersza:
„Mrówka krówka i baranek,
Tygrys i hipopotamek,
Myszki liski oraz bobry
Wszyscy mówią ci DZIEŃ DOBRY”

Słuchanie wiersza: ”Gąsienica-tajemnica” D. Gellnerowej - Rozmowa z dziećmi na temat wiersza, wyjaśnienie niezrozumiałych słów, omówienie wyglądu gąsienicy.
Zwrócenie uwagi na inne owady. Podkreślenie znaczenia owadów dla ludzi i przyrody, a także na niebezpieczeństwo wynikające z kontaktu z niektórymi owadami.

„Gąsienica tajemnica” D. Gellnerowej
Idzie ścieżką gąsienica, kolorowa tajemnica.
Krótkich nóżek mnóstwo ma, jedną robi papapa
Do widzenia, do widzenia
Czary mary już mnie nie ma.
Nitką się owinę cała
I w kokonie będę spała.
Kokon się na wietrze chwieje
Niby nic się już nie dzieje.
Gąsienica w środku śpi
Zatrzasnęła wszystkie drzwi.
Az tu nagle patrzcie teraz
Ktoś kokonu drzwi otwiera.
Macha do nas skrzydełkami
Kto to jest powiedzcie sami??

Ćwiczenia ruchowo-graficzne: kreślenie w powietrzu obiema rękami sylwety motyla.

Historyjka obrazkowa przedstawiająca poszczególne etapy rozwojowe motyla. Omówienie etapów z dziećmi. Następnie dzieci dostają karty pracy, w których po kolei układają historyjkę oraz ją kolorują. Przeliczanie elementów historyjki.

Zabawa dydaktyczna: Zadaniem dzieci jest dopasować nazwy owadów do obrazków. Wspólne czytanie nazw. Motyl, biedronka, mucha itp.

Zabawa ruchowa, bieżna: „Sprytne gąsienice” Nauczyciel dzieli dzieci na 3 zespoły. Każdy z nich tworzy swoją gąsienicę, trzymając się za ramiona. Osoba prowadząca-głowa chce złapać koniec swojej gąsienicy ale dzieci tak się poruszają aby jej to uniemożliwić. Co jakiś czas następuje zmiana prowadzących.

Praca plastyczna: Wyklejanie motyli, biedronek oraz pszczół papierem kolorowym lub malowanie farbami. Samodzielna praca dzieci.

Podziękowanie za zajęcia, sprzątanie miejsc pracy.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.