X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 29407
Przesłano:

Widzę, słyszę, czuję i opisuję. Scenariusz zajęć z wykorzystaniem lektury "W pustyni i w puszczy"

Scenariusz lekcji w kl. V

Temat: Widzę, słyszę ,czuję i opisuję.

Czas trwania: 1h

Cele: uczeń:
-wyszukuje odpowiednie fragmenty tekstu,
-kształtuje umiejętność redagowania opisu przyrody,
-dostrzega bogactwo języka w opisach H. Sienkiewicza,
-rozróżnia dźwięki, obrazy, uczucia, smaki,
-uświadamia sobie wielosensoryczność opisów przyrody,
-wskazuje słowa dynamizujące opis obrazu-czasowniki,
-rozumie znaczenie opisu przyrody w utworze literackim,
-doskonali umiejętność czytania ze zrozumieniem.

Metody: burza mózgów, praca z tekstem, pogadanka, praca grupowa.

Pomoce :
- Henryk Sienkiewicz „W pustyni i w puszczy” - wybrane opisy przyrody,
-fragment powieści „Matylda” Roalda Dahla,
-duże arkusze papieru z narysowaną tabelą do uzupełnienia,
-flamastry.


Przebieg zajęć:
1. Czynności organizacyjne.
2. Nauczyciel zadaje pytania i zapisuje odpowiedzi na tablicy.
- Co widzicie w klasie?
(ławki, biurko, krzesła, gazetki, książki.......)
-A teraz zamknijcie oczy.
-Jakie dźwięki słyszycie? Nauczyciel otwiera okno.
(warkot pojazdów, rozmowy ludzi, tupot, dźwięk klaksonu.........)
-Jakie zapachy jesteście w stanie zidentyfikować?
(spaliny, zapach perfum koleżanki, zapachy unoszące się ze szkolnej kuchni....)
-Teraz dotknijcie ławki, co czujecie?
( twarda, zimna, śliska....)
-W której formie wypowiedzi dominują rzeczowniki i przymiotniki?
(opis)
Wśród zapisanych na tablicy wyrazów uczniowie podkreślają rzeczowniki.
-Do podkreślonych rzeczowników podajcie mi odpowiednie przymiotniki.
(ławka- niska, wysoka, zimna, gładka, beżowa....)

3.Nauczyciel odczytuje fragment powieści „Matylda” Roalda Dahla.

„Cały czas miałam wrażenie, że jestem tam na miejscu i widzę, jak to wszystko się dzieje. (...) Czytając dobrego pisarza, zawsze ma się takie wrażenie...”

Uczniowie wypowiadają swoje spostrzeżenia i uwagi dotyczące przeczytanego fragmentu.

4. Nauczyciel dzieli uczniów na cztery grupy.
Dzieci wybierają swoich reprezentantów.
Każda z grupa wyszukuje zgodnie z instrukcją odpowiedni fragment opisu przyrody w powieści „W pustyni i w puszczy” i otrzymuje arkusz papieru z narysowaną tabelką.

np.
co widzę?....
co słyszę?.....
co czuję?.....

Uczniowie mają za zadanie uzupełnić tabelkę wykorzystując odpowiedni fragment utworu.

Grupa I- Opis burzy piaskowej –rozdział VIII
(„ I rzeczywiście wiatr nadchodził..........drażnił im płuca i skrzypiał w zębach.”
„Grubszy piasek opadł zupełnie...........Lecz to były złudy.”
„Oto nagle mroczne, prawie czarne chmury..........nastała martwa cisza.”)

Grupa II – Ulewa na pustyni –rozdział IX
( „Khor był wysoki .....rzekł uśmiechając się wzgardliwie.” )

Grupa III- Las tropikalny- rozdział XXV
(„ Po czym oboje z Nel zaczęli przypatrywać się...........Tak rozmawiając minęli las, który tylko bokiem dochodził do parowu.”)

Grupa IV –Góra Lindego –rozdział XXXV
(„Na drugi dzień popadywał.........pięknie jak w raju.”)

Przedstawiciele grup prezentują wykonane prace.
Nauczyciel omawia przedstawione przez uczniów zadania.

Praca domowa:
Zgromadź potrzebne ci słownictwo do opisu zawiei i zamieci śnieżnej.
W tabeli umieść informacje : co widzisz, co słyszysz, co czujesz?
Wykorzystując zgromadzone słownictwo zredaguj opis zawiei i zamieci
śnieżnej.



Opracowała :Ewa Prajwowska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.