X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 27904
Przesłano:
Dział: Języki obce

Irlandzkie tradycje w Dniu świętego Patryka - konspekt lekcji okolicznościowej (język angielski)

KONSPEKT LEKCJI OKOLICZNOŚCIOWEJ
Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

DLA KLAS SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Temat lekcji: Irlandzkie tradycje – Dzień Świętego Patryka
(Irish traditions – St. Patrick’s Day)
Cele lekcji:
Uczeń:

• potrafi pokazać na mapie fizycznej Republikę Południowej Irlandii, Wyspy Brytyjskie, a także wymienić państwa wchodzące w skład Zjednoczonego Królestwa (UK).
• potrafi posługiwać się w mowie i piśmie podstawowym słownictwem tematycznie związanym z Dniem Świętego Patryka.
• potrafi posługiwać się rzeczownikami tematycznie związanymi z Dniem Świętego Patryka oraz rzeczownikami opisującymi krajobraz.
• zna irlandzkie tradycje (muzyczne, kulinarne, sportowe).
• uzyskuje i przekazuje proste informacje i wyjaśnienia.
• odpowiada na pytania ze zrozumieniem.
• rozumie wypowiedzi ustne.
• samodzielnie formułuje wypowiedzi ustne.
• rozumie ze słuchu proste wypowiedzi.
• współdziała w grupie.
• wykorzystuje techniki samodzielnej pracy nad językiem (prowadzenie notatek, zapamiętywanie nowych zwrotów i wyrazów)

Planowane metody pracy:
metoda zajęć praktycznych z elementami aktywizującymi, metoda podająca

Planowane formy pracy:
praca indywidualna, praca w parach

Stosowane środki dydaktyczne:
własna prezentacja multimedialna, laptop z projektorem, odtwarzacz płyt CD, karty pracy, zeszyt


Przebieg lekcji:

1. Zapisanie tematu i sprawdzenie obecności.

2. Sprecyzowanie celów lekcji i rodzajów sprawności językowych rozwijanych na zajęciach (mówienie i słuchanie).
What skills are we going to practice?
Upewnienie się, czy uczniowie rozumieją sprecyzowane cele

3. Rozgrzewka językowa – ćwiczenie typu „burza mózgów”.
Uczniowie odnajdują maksymalną liczbę skojarzeń z Irlandią i jej tradycjami. Propozycje zapisywane są na tablicy i w zeszytach uczniów w formie „mind map” (pajączka pamięciowego).

4. Wybrani uczniowie podchodzą indywidualnie do mapy fizycznej i pokazują na mapie Republikę Południowej Irlandii oraz jej stolicę, a także państwa wchodzące w skład Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej wraz z ich stolicami.

5. Wprowadzenie do kultury irlandzkiej.
Uczniowie oglądają pierwszą część prezentacji multimedialnej dotyczącej irlandzkich tradycji (dane statystyczne, język celtycki, symbole narodowe).

6. Uczniowie wysłuchują informacji o postaci patrona Republiki Irlandii – św. Patryku. Odpowiadają na zadane pytania.

7. Uczniowie pracują w parach, łączą obrazki irlandzkich symboli narodowych z ich nazwą w języku angielskim (harp, shamrock, horseshoe, rainbow, Leprechaun, etc.). Sprawdzenie ćwiczenia na forum klasy poprzez wskazywanie obrazków symboli narodowych rozklejonych w sali lekcyjnej. Wybrani uczniowie podają ich nazwy.

8. Uczniowie oglądają drugą część prezentacji multimedialnej związanej z językiem Gaelic, muzyką i tradycyjnymi instrumentami muzycznymi, paradami ulicznymi oraz tradycjami sportowymi, a także irlandzkimi potrawami przygotowywanymi w Dniu Św. Partyka.

9. Degustacja irlandzkiego chleba sodowego przygotowanego według tradycyjnej receptury. Uczniowie, częstując się chlebem słuchają fragmentów tradycyjnych irlandzkich utworów muzycznych.

10. Rekapitulacja: Uczniowie oglądają slajdy o Irlandii i nazywają je słówkami angielskimi związanymi z krajobrazem (field, hills, mountains, bridge, river, lake etc. słownictwo wprowadzone na wcześniejszej lekcji). Odpowiadają na pytania dotyczące slajdów: What’s this called in English?

11. Zadanie uczniom pracy domowej.
Ćwiczenia utrwalające – uczniowie odnajdują w wyrazowym kwadracie nazwy irlandzkich symboli narodowych.

12. Nagrodzenie aktywności uczniów na zajęciach plusami i ocenami.

13. Uczniowie oglądają ekspozycję dotyczącą kultury irlandzkiej (fotografie, pocztówki, albumy, przedmioty codziennego użytku, instrumenty muzyczne).

14. Pożegnanie klasy. Zachęta do poznawania kultury krajów anglojęzycznych oraz do pracy ze słownictwem.


________________________________________________

PRZEPIS NA IRLANDZKI CHLEB SODOWY

Składniki:

350 g mąki pszennej
pół łyżeczki soli
pół łyżeczki sody oczyszczonej
300 ml maślanki

Przygotowanie:

• Połącz suche składniki razem i przesiej przez sitko.
• Zrób wgłębienie w środku mąki i dodaj maślankę (ciasto powinno być miękkie, ale nie mokre).
• Lekko wyrób ciasto.
• Formuj okrągłe, niezbyt duże bochenki i naznacz je krzyżem, używając do tego celu noża.
• Piecz w piekarniku rozgrzanym do temperatury 220 stopni Celsjusza przez 20 minut.
• Zredukuj temperaturę piekarnika do 200 stopni Celsjusza i piecz przez kolejne 20 minut.
• Wyciągnij z piekarnika i ostudź wypieczone bochenki. Przykryj je ściereczką kuchenną, by chronić je przed wysychaniem.


SMACZNEJ DEGUSTACJI!


W dawnej Irlandii chleb sodowy był podawany bez masła, jako że masło było rzadkim rarytasem. Symbol krzyża na bochenku chleba miał przynieść błogosławieństwo Ojca, Syna i Ducha Świętego (Trójcy Świętej).

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.