X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 25469
Przesłano:

Ja i moje ciało - scenariusz zajęć rewalidacyjno-wychowawczych

SCENARIUSZ ZAJĘĆ REWALIDACYJNO - WYCHOWAWCZYCH

Prowadząca:
Wspomagająca:
Data:
Czas trwania zajęć: 3 godz.

Temat: Ja i moje ciało.

Cele ogólne:
- kształtowanie orientacji w schemacie ciała;
- usprawnianie w zakresie komunikacji; - usprawnianie w zakresie samoobsługi; - uczenie prawidłowej reakcji na polecenia.

Cele operacyjne:
- wskazuje główne części ciała; - potrafi podać rękę na powitanie; - potrafi odszukać siebie i innych na zdjęciu; - potrafi użyć łyżki, widelca podczas jedzenia; - potrafi samodzielnie skorzystać z toalety; - wskazuje zdjęcie ubikacji przed pójściem do toalety; - potrafi samodzielnie umyć ręce; - wykonuje polecenia prowadzącej.

Formy pracy: - zbiorowa zróżnicowana - zbiorowa jednolita - indywidualna zróżnicowana

Metody pracy:
- elementy Porannego kręgu - elementy Terapii Behawioralnej – metoda F. Affolter

Środki dydaktyczne:
- magnetofon, płyty, instrumenty, piórka , bańki, latarka, plany pracy, zdjęcia, obrazki PECS, klocki, układanki, papierowe talerze, wycinanki, klej, nagrody (krążki ryżowe).


Przebieg zajęć:

Część wstępna:

Stałe zajęcia samoobsługowe.
- Rozbieranie, ubieranie, odkładanie na swoją półkę śniadania, plecaków, poranna toaleta.

- Powitanie (elementy „Porannego kręgu”), Piosenka „Witaj”.
Prowadząca wita się z uczniami przez podanie ręki i wypowiedzenia imienia każdego z uczniów. W trakcie piosenki na powitanie, uczniowie grają na wybranych przez siebie instrumentach.
- Uczniowie zaznaczają swoją obecność-szukają siebie na zdjęciu i przykleją w odpowiednie miejsce.
- Ćw. oddechowe, ćw. usprawniające koncentrację uwagi, koordynacji wzrokowo- ruchowej-latarka, piórka, bańki mydlane.
- Ułożenie planów pracy za pomocą zdjęć i obrazków PECS. Realizacja planów: sekwencje, praca na koszyczkach, pudełkach – praca samodzielna pod nadzorem nauczyciela („cieniowanie”).

Czynności porządkowe:
1.Toaleta, mycie rąk.
2.Śniadanie.
3.Czynności porządkowe po śniadaniu.
4.Czynności higieniczne w toalecie, w łazience.

Prowadząca zachęca uczniów do samodzielnego wykonywania
czynności.

Część zasadnicza.

- Śpiewanki pokazywanki” –
Uczniowie wskazują poszczególne części ciała zgodnie ze słowami piosenki. Nauczyciel prowadzi rękami ucznia w trakcie wskazywania poszczególnych części ciała.

- „Pokaż to co ja”:
Uczniowie wspólnie z paniami siedzą na materacu. N. wydaje polecenie: „Pokaż głowę, rękę, brzuch” itp.Uczniowie wskazują poszczególne części ciała.
- Uczniowie wskazują poszczególne części twarzy na sobie, na pluszowym chłopcu i na plakacie. Nauczyciel prowadzi rękami ucznia w trakcie wskazywania poszczególnych części ciała.

- Praca plastyczna:
Uczniowie wspólnie z nauczycielem przykleją w odpowiednim miejscu talerza poszczególne części twarzy: oczy, nos, uszy, usta, włosy.
Nauczyciel kieruje rękami ucznia.

Nauczyciel zawiesza gotowe twarze na gazetce klasowej.

Część końcowa.

Czynności porządkowe:
1.Toaleta, mycie rąk.
2.Obiad.
3.Relaksacja, odpoczynek na materacu.
4 Pożegnanie.
Przekazanie uczniów pod opiekę wychowawców świetlicy, rodziców.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.