X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 22693
Przesłano:

Wiem coraz więcej o sobie i o innych - scenariusz zajęć wychowawczych

SCENARIUSZ ZAJĘĆ WYCHOWAWCZYCH
Scenariusz zawiera propozycje zabaw i ćwiczeń, które maja pomóc dzieciom odkrywać siebie. Zamierzeniem zajęć prezentowanych w scenariuszu jest także budowanie dobrych relacji w grupie.

Temat: Wiem coraz więcej o sobie i o innych.

Cele zajęć:
- kształcenie umiejętności wypowiadania się na własny temat
- rozwijanie umiejętności dostrzegania w sobie mocnych i słabych stron – odkrywanie siebie
- poznawanie cech kolegów i koleżanek z grupy
- integracja grupy

Uczestnicy:
Uczniowie od około 11 lat
Pomoce:
kartki z bloku rysunkowego dla każdego uczestnika, nożyczki, klej, kolorowe czasopisma


Przebieg:
1. Krąg rozpoczynający zajęcia – powitanie
Uczestnicy poruszając się w różnych kierunkach witają się z sobą poprzez podanie dłoni, spojrzenie w oczy, dotknięcie łokciami, plecami itp.
2. Przedstawienie celu zajęć
Prowadzący informuje uczestników, iż spotkanie ma na celu lepsze poznanie siebie samych oraz koleżanek i kolegów z grupy. Zaznacza on również, jak istotna jest znajomość siebie samego, świadomość mocnych i słabych stron naszego charakteru.
3. „Rozgrzewka”
Uczestnicy stojąc w kręgu stopniowo rozruszają poszczególne części swojego ciała: kręcą głową, później tułowiem, rękami, nogami, po czym wszystkie części ciała ruszają się jednocześnie ( paralityk).
4. „ Kto tak jak ja....”
Uczestnicy siedzą w kręgu, dla jednej osoby brakuje krzesła i ona to stojąc na środku wypowiada cechę która ją charakteryzuje. Następnie uczestnicy zauważający u siebie wskazaną cechę zamieniają się miejscami.
5. Wykonanie pracy plastycznej nt „ Oto ja” techniką collage’u
Uczestnicy wykonują indywidualnie prace plastyczne, które mają przedstawiać ich samych, to jakimi są, co lubią. Do wykonania pracy wykorzystywane są kolorowe czasopisma. Bardzo istotne jest, by przy wykonywaniu tej pracy uczestnicy mieli do dyspozycji tylko kilka par nożyczek i kilka tubek kleju, skłoni ich to do kontaktów interpersonalnych podczas pracy.
6. Omówienie prac.
Każdy uczestnik prezentuje swoja pracę mówiąc – Oto ja – jestem......, lubię..... moją mocną stroną jest....., moja słaba strona to.... Prezentujący zwraca uwagę także na to co odkrył, czego dowiedział się o sobie dzięki wykonanej pracy, co pragnie rozwinąć a co zmienić.
Po skończonej prezentacji pracy uczestnicy ofiarują brawa autorowi oraz mogą zadawać mu pytania, co pozwoli rozwiać zaistniałe wątpliwości i może przyczynić się do lepszego poznania się grupy.
7. „ Gwiazdą być ”
Uczestnicy ustawieni w dwa rzędy nagradzają oklaskami, przyjemnymi okrzykami osobę (gwiazdę) przechodzącą pomiędzy rzędami. Przechodzą wszyscy chętni. Po skończonym ćwiczeniu dzielimy się wrażeniami, wypowiadaliśmy jak czuliśmy się podczas „ bycia gwiazdą”.

8. Krąg kończący spotkanie
Prowadzący prosi, aby każdy z uczestników podsumował spotkanie mówiąc w jakim jest nastroju, czy mu się podobało, czy też nie, z czym wychodzi?

Opracowała: mgr Anna Bomba-Janik

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.